Zaczniemy nietypowo, bo od udostępnienia z Wikipedii Planu Sytuacyjnego Kanału Elbląskiego, aby uzmysłowić Państwu, w czym tkwiła największa trudność budowy kanału, a także, dlaczego ten, a nie inny kanał nazywany bywa jednym z 7 cudów Polski, czy też cudem techniki. Przy okazji jeden cytat: „Osobliwością na skalę europejską jest zespół 5 pochylni, po których przetacza się statki na platformach ustawionych na szynach. Zastosowane w tym celu szynowe urządzenia wyciągowe napędzane są mechanicznie siłą przepływu wody„.

KanalElblaski-schemat

Jak widać, pomiędzy pokazanym z lewej strony na powyższym planie Jeziorem Szeląg a pokazanym z prawej strony Jeziorem Drużno, różnica poziomów wynosi: 13,8+22,0+24,2+18,9+20,6 = 99,5 m !!! I taką wysokość ok. 100 m należało pokonać na odcinku 9,6 km, budując najpierw śluzy (patrząc od lewej, od Jeziora Szeląg), a potem pochylnie, począwszy od tej w Buczyńcu, poprzez kolejne w Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach.

Działanie śluz jest na ogół lepiej znane, niż działanie pochylni. Dlatego postanowiliśmy w tym roku odwiedzić dwie pierwsze pochylnie w Buczyńcu i w Kątach. W pierwszej skupiliśmy się bardziej na widocznym wprost z brzegu kanału mechanizmie transportu przy pomocy platform (nazywanych też swojsko wózkami) po torowisku szynowym, częściowo zanurzonym w wodzie kanału, a częściowo biegnącym po suchym lądzie, pokonując przy okazji różnicę poziomów.

Zasada działania pochylni polega na umieszczeniu (wpłynięciu) jednostki pływającej na specjalnym wózku (jedno kółko tego wózka waży ok. 8 ton), poruszającym się po torowisku. Obserwując taki sposób transportu, ma się wrażenie płynięcia po lądzie przewożonych jednostek. Po przebyciu odcinka lądowego na szynach jednostka pływająca jest ponownie wodowana do kanału, do którego wózek wjeżdża na odpowiednią głębokość.

Poniżej minigaleria fotografii z Pochylni Buczyniec.

Mapę Kanału Elbląskiego pokazaną poniżej zaczerpnęliśmy także z Wikipedii.

MAPA KANAŁU ELBLASKIEGO

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu z Pochylni Buczyniec.

Kolejny etap naszej wycieczki to Pochylnia Kąty. Tutaj, oprócz podobnych obrazków z transportu jednostek pływających na wózkach, możecie zobaczyć także zdjęcia z bardzo ciekawej maszynowni, napędzanej strumieniem wody.

Poniżej fotografie z Pochylni Kąty.

Na poniższym filmie działanie maszynowni będzie pokazane zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynku.

Szczegółowe zasady działania pochylni można znaleźć m.in. w tym artykule: „Kanał Elbląski: Odkrywamy zasady działania pięciu pochylni„.

Historię Kanału Elbląskiego znajdziemy m.in. w tych artykułach:
Kanał Elbląski – Pomnik Historii
Kanał Elbląski
Kanał Elbląski rys historyczny
Historia Kanału Elbląskiego a tu także:
pochylnie
śluzy
przystanie jachtowe
instrukcja – Jak ustawiamy jachty na wózkach Kanału Elbląskiego
Kanał Elbląski – jeden z siedmiu cudów Polski
Kanał Elbląski – jedyny taki cud techniki na naszym kontynencie!
Strony poświęcone rejsom po Kanale Elbląskim:
Żegluga Ostródzko-Elbląska – Rejsy statkiem po trawie
Oferta Rejsu po Kanale Elbląskim
Rejsy Elbląg, rejsy po trawie, Kanał Elbląski

Aktualizacja 25.08.2023
21.07.2023 wstawiliśmy na naszej stronie na Facebooku jedno krótkie ujęcie z Pochylni Buczyniec:

Dzisiaj patrząc na statystyki tego wpisu okazało się, że to ujęcie bardzo się Państwu spodobało – w tym momencie (25.08.2023 godzina 14:15) film obejrzało ok. 155 tysięcy osób, dodano 159 komentarzy, a wpis polubiło ok. 2,9 tysiąca osób. Cieszymy się, że pochylnie Kanału Elbląskiego zyskały Państwa uznanie i jak widać, wzbudziły duże zainteresowanie na Facebooku. Mamy nadzieję, że w możliwie najbliższym czasie wiele osób odwiedzi te bardzo ciekawe miejsca.

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.