Zapewne Ci z Państwa, którzy obserwują nas na blogu lub Facebooku pamiętają, że bardzo lubimy tego rodzaju miejsca, w których stracona świetność powraca dzięki wytrwałej pracy właścicieli poświęcających własne środki, ale przede wszystkim bardzo dużo własnego czasu w często prawie kompletną odbudowę zrujnowanych obiektów.

Pałac Warlity jest właśnie takim miejscem, gdzie teoretycznie beznadziejna ruina wróciła do stanu, który z całą pewnością można nazwać rezydencją pełną blasku, pełną uroku zarówno w odniesieniu do budynku pałacu, jak i patrząc na kilkuhektarowy park nad brzegiem jeziora.

Zaglądając do wnętrz, zauważyliśmy wiele zdjęć pokazujących stan pałacu w momencie przejęcia go i rozpoczęcia procesu odbudowy. Tylko dwa nasze ujęcia z nich poniżej.

Zerknijcie na stronę poświęconą historii pałacu: https://warlity.pl/nasza-historia/, tam podobnych zdjęć jest dużo więcej. Dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej — minigaleria naszych zdjęć wykonanych w połowie czerwca’2023 poniżej.

Zachęcamy bardzo do zajrzenia na stronę: https://www.carpetstudio.pl/warlity/, gdzie szczegółowo opisano projekt odbudowy Pałacu Warlity, z której to strony zacytujemy fragment związany z historią obiektu:

Zamieć historii
Historia pałacu w Warlitach sięga połowy XIX wieku, gdy powstał jako dwór rodu von Weitzel. Klasycystyczny budynek przetrwał obie światowe wojny; niestety powojenna zawierucha doprowadziła go to totalnej ruiny. Trudno było dopatrzeć się oryginalnej świetności w rozpadających się ścianach i pooranym dziurami dachu. Jednak Edyta Kostrzewa, wizjonerka, która marzyła o idylli z dala od zgiełku, dostrzegła jego potencjał.

Restauracja posiadłości trwała aż 12 lat. W tym czasie budynek doczekał się odbudowy o pieczołowitości konserwatorskiej; wszak każda cegła, każdy element konstrukcyjny to tutaj zabytek. Renowacji poddano także założenie parkowe. Po projekcie światowego formatu architekta krajobrazu Johanna Larassa pozostały tylko pomnikowe drzewa.

Pałac na powrót otworzył swoje podwoje w 2018 roku. Kameralny hotel butikowy, który w nim powstał, to esencja elegancji i miejsce, w którym piękno otoczenia jest najlepszym źródłem wewnętrznej regeneracji.”.

Poniżej kilka zdjęć z wnętrz.

Spacerując po zrewitalizowanym parku, prawie z każdego zakątka można dostrzec sylwetkę pałacu znajdującego się na wyniesieniu, z którego z kolei mamy piękną panoramę na park, jezioro i znajdujące się blisko lasu apartamenty przy plaży oraz w koronach drzew. Poniżej zdjęcia z tarasu pałacowego, a także z wielu miejsc w parku oraz z sąsiedztwa plaży.

Krótką historię obiektu możemy uzupełnić o kilka zdań z Wikipedii: „W XIX w. wybudowany został tam niewielki pałac. W 1930 roku majątek podzielono na 9 części, a w pałacu za­mieszkały dwie rodziny, inne zajęły dworskie budynki gospodarcze. Po drugiej wojnie światowej opuszczone gospodarstwa zajęli polscy osadnicy z okolic Dłutowa, później budynek popadł w całkowitą ruinę. W XXI w., po przejęciu przez prywatnych właścicieli, pałac został odrestaurowany (zajęło to 12 lat) i przekształcony w pensjonat„.

Warto też zerknąć na opis obiektu na stronie slowhop.com:

Pałac narodził się w połowie XIX wieku. Postawiono go w miejscu wyjątkowym — nad samym jeziorem Platyny, zasadzono park i uznano, że będzie piękną rezydencją. Był taki długo, uległ dopiero historycznym zawieruchom. Uległ tak, że nie dawano mu żadnych szans. Mieliśmy inne zdanie. Daliśmy mu nowe życie i zaprosiliśmy tu Gości. Mamy powody przypuszczać, że będzie się Wam podobało.

Obiecujemy brak pałacowych zdobień w stylu barokowym i rokoko. Będą za to wygodne łóżka, piękne wnętrza i niesamowite kino w piwnicy. Będzie pięknie podane jedzenie, cudowne śniadanie, bujanie w huśtawkach, kąpiele w Platynach, a potem sauna i masaże. Dla preferujących nowoczesne wnętrza i niezależność zbudowaliśmy apartamenty nad jeziorem. Jest ich pięć, mają własne tarasy, przestrzeń, widok na wodę, korony drzew, ogród. Są do siebie podobne, ale różnią się detalami, a to sauną, a to kominkiem”.

Otrzymaliśmy w Pałacu pięknie zredagowany folder opisowy zatytułowany trafnie „SPOKÓJ TO LUKSUS” i szczerze żałujemy, że np. zawartości tego folderu w pliku pdf nie opublikowano na stronach pałacu, ale może w niedługim czasie redakcja strony www obiektu uzupełni ten oczywisty brak.

Jeśli zainteresował Państwa Pałac Warlity i chcielibyście go odwiedzić lub spędzić w nim trochę czasu to poniżej interaktywna Mapa Google z jego lokalizacją:

Zapraszamy do obejrzenia naszych 2 filmów pokazujących Pałac Warlity i jego otoczenie. Pierwszy w wersji poziomej (16×9 4K/UHD):

Drugi film w wersji pionowej (9×16):


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.