Są takie miejsca gdzie odwiedziny czy nawet krótki spacer pozostają na długo w pamięci. Za sprawą obecnych właścicieli i ich żmudnej pracy rozpoczętej w zrujnowanym obiekcie i zaniedbanym otoczeniu dzisiaj Folwark Karczemka zaprasza na istną ucztę dla oczu i wypoczynek dla reszty zmęczonego ciała.

Niezwykłość tego miejsca odczytamy także z mapy satelitarnej:
Krótki opis tego miejsca ze strony obiektu: „Folwark Karczemka to miejsce, wspaniale położone nad kanałem Elbląskim wśród warmińsko – mazurskich jezior i lasów, nie można liczyć, że trafi się tu przypadkiem. O tym miejscu trzeba wiedzieć, i trzeba je odkryć. Dawny folwark znajduje się w pasie zabytkowych miast, majątków oraz dworów, Folwark Karczemka to miejsce z historią w tle…„.

My trafiliśmy tu nie przypadkiem, ale w wyniku udziału Folwarku Karczemka w naszym konkursie na Facebooku i otrzymania w wyniku głosowania 301 osób certyfikatu Doceniony przez społeczność Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce. Poniżej przyznany certyfikat uznania:
Będąc na urlopie lub przejazdem w pobliżu obiektów z naszego konkursu staramy się je odwiedzić i osobiście zobaczyć jak jest w takich miejscach w rzeczywiści niekoniecznie kreowanej przez reklamowe foldery.

Karczemka urzekła nas kolorami kwiatów i innych roślin otaczających wszystkie budynki kompleksu, widokami cieszącymi oko praktycznie w każdym ujęciu fotograficznym.

O historii tego ciekawego obiektu przeczytamy na stronie m.in.: „Historia okolic Karczemki sięga IX wieku, kiedy to anglosaski podróżnik Wulfstan odbył podróż morską na ziemie zamieszkiwane przez pruskie plemiona Pomezanów, Warmów, Jaćwingów i Sambów. W swojej kronice wspomina wtedy dobrze zorganizowaną osadę Truso, współcześnie – dzięki badaniom archeologicznym – zlokalizowaną nad jeziorem Drużno. Miejscowość ta znana jest również jako prawdopodobne miejsce misji Wojciecha – biskupa Pragi. To kilkanaście kilometrów od Truso święty poniósł męczeńską śmierć, a jego relikwie złożono w Gnieźnie.” .

Kilka porównawczych fotografii jak było przed przejęciem obiektu przez obecnych właścicieli i jak jest obecnie można zobaczyć w wydarzeniu związanym z naszym konkursem.
Poniżej minigaleria z wnętrz:










Cytat z historii obiektu podkreśla szczególnie walory tego miejsca: „Tak teraz, jak i przed laty, miejsce, gdzie leży Karczemka, zachwyca niepowtarzalnym pięknem i zaskakuje nawet najbardziej wytrawnego tropiciela uroków przyrody. „.

Fotografie nie zawsze potrafią dobrze oddać klimat miejsca dlatego zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Karczemki, do spaceru po pięknie utrzymanym terenie, a jeśli ktoś może to najlepiej do pozostania tu na dłużej.

SPA na świeżym powietrzu, bliskość przyrody, czar zapachów i odgłosów ptaków, swoista magia natury tu jest dostępna z bliska.

Nawet zbliżająca się burza wyglądu tu jakby inaczej, stapiając się z krajobrazem w niezapomniany film na jawie.

Na stronie o lokalizacji obiektu wymieniono poszczególne jego elementy:
„B BRAMA WJAZDOWA – Wzniesiona w XX w. obecnie odbudowana na osi alei dojazdowej prowadząca od zabudowy budynków gospodarczych przy szosie nr 7 w kierunku południowym, kończąca się przy budynku młyna, droga wyłożona brukiem z czerwonego granitu i kamieni polnych obsadzona lipami, z pojedynczymi drzewami jesionowymi;
1 „WOZOWNIA” – Usytuowana w płn. części zespołu, po zach. stronie drogi dojazdowej, częściowo murowana z cegły rozbiórkowej, konstrukcja słupowa na starych fundamentach, nakryta oszalowanym dachem dwuspadowym krytym dachówką, o szczytach ryglowych wypełnionych cegłą częściowo oszalowanych, prostokątnym wejściu i odcinkowo zamkniętych oknach, z drewnianą dobudówką od płn.
2 ”MŁYN NADZIEI” – Wzniesiony w XIX w., rozbudowany w kierunku płn, usytuowany w centralnej części zespołu, po zach. stronie drogi, na opadającym zboczu, kalenicowo, wzniesiony z czerwonej cegły budynek parterowy, od strony kanału piętrowy, z werandami od płd. i w płn. – zach. narożniku, kryty dwuspadowym dachem ceramicznym, z wejściem głównym od strony werandy płd, z tarasami: KLONOWYM od płd. i HERBACIANYM od zach.
3 „BUDYNEK OGRODNIKA” – Budynek gospodarczy – ogrodnika silnie przebudowany w stylu lat 20-tych XX w. nawiązującym do historyzmu, z oranżerią w stylu francuskiego modernizmu.
4 „WILLA MŁYNARZA” – Willa to dom mieszkalny wolnostojący, zwykle jednorodzinny, otoczony zielenią. Nazwa ta pochodzi z Włoch, gdzie określano nią rezydencję właściciela ziemskiego, a później siedzibę wiejską różnych dostojników. Jest to duży dom murowany połączony z ogrodem, parkiem. Tarasy ogrowdowe i pnącza oplatają dom ze wszystkich stron. Od frontu mając specjalne wejście podkreślają prestiż właściciela.
5„BUDYNEK GOSPODARCZY WILLI” – Wzniesiony w XX w. usytuowany po wsch. stronie budynku Willi, wzniesiony częściowo z cegły, częściowo w konstrukcji ryglowej, oszalowany, o dwuspadowym dachu
6 „STARA SZKUTNIA” – Budynek po zach. stronie drogi w formie ceglanego-rygiowego muru o prostokątnym narysie, częściowo podcieniowy, nakryty dachem dwuspadowym z czółkami krytym dachówką ceramiczną
7 „WĘDZARNIA” – Usytuowana na płd.–zach. od budynku gorzelni i po zachodniej stronie drogi w formie drewno – ceglanego wysokiego muru, o narysie krzyża w nakrytym dachem kopertowym i dwuspadowym krytym dachówką
8 „GORZELNIA Z KOMINEM” – Wzniesiona z czerwonej cegły w XX w. po płd. stronie drogi, z wykorzystaniem częściowo ryglowego muru o prostokątnym narysie z dobudowaną przeszkloną werandą od zach. i wejściem głównym od zach. strony, ściana wsch. z dużymi oknami, dachem dwuspadowym z lukarniami po obu stronach krytym dachówką, całość w stylu industrialnym w większości odbudowana.
9 „RYBACZÓWKA” – Wzniesiona w XIX w. przebudowana w l. 20 – tych XX w., usytuowana w płn. – wsch. części zespołu, na łagodnym zboczu powyżej drogi, szczytowo, z wejściem głównym od płd., ceglana, otynkowana, parterowa, z ryzalitem od płn. – zach. o wysokim dachu dwuspadowym z prostopadłą kalenicą nad ryzalitem
10 POMOST – dębowy z miejscami na drzewa rosnące w jego narysie
11 TARAS HERBACIANY – znajdujący się od zach. przylegający do młyna, otoczony ceglano-drewnianą balustradą
12 TARAS KLONOWY – przylega do młyna od strony płd. werandy z zejściem od drogi w stylu włoskim, otoczony zielenią”.

Jest więc co oglądać i czym się zachwycać, choć to z pozoru jedynie funkcjonalne zabudowania gospodarcze. Przywrócono im jednak jakby drugie życie. I za to szczególne podziękowania należą się gospodarzom tego przepięknego miejsca.

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia Karczemki w dowolnej porze roku – na koniec także nasz film z tego miejsca: