Przejazdem w Waplewie wielkim byliśmy już w latach 2004 i 2014. I choć Muzeum Tradycji Szlacheckiej istnieje tu od listopada’2006, to nie byliśmy w środku w roku 2014, bo wydawało nam się zapewne, że ciągle trwa tu remont, kilka zdjęć z roku 2014 poniżej.

Będąc w czerwcu’2023 w niedalekich okolicach, postanowiliśmy w drodze do Malborka zjechać 2 km z docelowej szosy i zobaczyć co oferuje obecnie Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Skutkiem tej decyzji była dość długa i bardzo ciekawa wizyta oraz wiele interesujących rozmów z Paniami opiekującymi się ekspozycjami w muzeum.

Aby przybliżyć bardzo ciekawe dzieje tego miejsca, warto zajrzeć do Wikipedii, skąd zaczerpnęliśmy kilka fragmentów:

Majątek Waplewo Wielkie do końca XVI wieku był częścią dóbr rycerskich. Następnie przeszedł w ręce polskich rodów szlacheckich: Niemojewskich, Zawadzkich, Chełstowskich, Bagniewskich i Sierakowskich. Od 1759 roku Waplewem władała zasłużona dla kultury polskiej na Powiślu rodzina Sierakowskich herbu Ogończyk.
Obecny pałac powstał w XVII w., w XVIII w. otoczono go parkiem krajobrazowym, a w XIX wieku rozbudowano.
Ostatnim właścicielem był Stanisław hrabia Ogończyk-Sierakowski, ożeniony z Heleną z książąt Lubomirskich.
Od 1933 roku majątkiem, z wyłączeniem pałacu i parku, władał Zbigniew Donimirski herbu Brochwicz, syn Kazimierza Donimirskiego z Małych Ramz.
Za czasów hr. Sierakowskich w majątku istniała biblioteka tworzona od XVIII w., zawierająca około 11 tys. tomów.
Wnętrze dworu zdobiło około 400 obrazów takich malarzy jak: Tycjan, Peter Paul Rubens, Albrecht Dürer, Aleksander Orłowski, Franciszek Smuglewicz, Andrzej Stech oraz gdańskich artystów Meyerheimów. Poza obrazami różnych szkół malarstwa (głównie niemieckiej, niderlandzkiej i flamandzkiej, ale także włoskiej, francuskiej oraz sarmackiej (portrety przodków) w pałacu znajdowało się ok. 50 dzieł sztuki z zakresu grafiki i rzeźby, a także przedmioty rzemiosła artystycznego: meble (głównie gdańskie i holenderskie), wyroby z porcelany, brązu i kości słoniowej, miniatury, dawne stroje, wykopaliska i militaria”.

Warto wiedzieć także o tym, kto tutaj bywał: „W 1837 w pałacu gościł Fryderyk Chopin, a 40 lat później Jan Matejko (wizyty te upamiętniają tablice pamiątkowe przed budynkiem). Przebywali tu również Józef Ignacy Kraszewski, Stefan Żeromski i Melchior Wańkowicz”.

Poniżej kilka zdjęć z roku 2023.

Dalsze dzieje nie są już tak pomyślne dla Waplewa i całego majątku – „W latach trzydziestych dobra dworu zostały rozparcelowane przez władze niemieckie, część zbiorów trafiła do Gdańska. Pod koniec wojny zbiory zostały rozproszone i w większości zaginęły. Ocalałe kilka procent znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Bibliotece PAN w Gdańsku. Po wojnie majątek przeszedł w ręce PGR, przekształconego następnie w Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej. Pod koniec l. 70. XX wieku cały obiekt wpisano do rejestru zabytków”.

Rok 2011 był dla muzeum początkiem lepszych czasów. Jak ponownie czytamy w Wikipedii: „W 2011 muzeum przejęło na własność również nieruchomości folwarczne. Poza pałacem, parkiem ze stawem oraz folwarkiem w skład zespołu wchodzi również wybudowany w latach 1933-1937 dom Zbigniewa Donimirskiego. W 2012-2015 zajmujący ponad 20 ha zespół pałacowy poddano rewaloryzacji, której koszt wyniósł ponad 8 mln zł. W jej ramach odnowiono ściany budynku oraz przywrócono pierwotny wygląd elewacji pałacu i oranżerii. We wnętrzu poddano konserwacji lub rekonstrukcji posadzki, drzwi, okna oraz boazerie. Zrekonstruowano m.in. posadzki z wapienia olandzkiego, wykonane z frontów zabytkowych szaf gdańskich drzwi oraz (na podstawie archiwalnych fotografii) nadświetle flankowane dekoracyjnymi pilastrami w Sali Gdańskiej i jadalni, przywrócono figurę Minerwy stojącą przed wejściem oraz odtworzono witraże w sieni. We wnętrzach pojawiły się obicia z tkaniny i tapety utrzymane w stylistyce z przełomu XIX/XX w. Konserwacji poddany został także XVII-wieczny kominek z warsztatu rodziny van den Blocke. Zabytkowe sprzęty, meble i dzieła sztuki, choć nawiązują stylistyką do czasów świetności pałacu, trafiły do Waplewa dopiero po XIX-wiecznej rewaloryzacji; większość oryginalnego wyposażenia przepadła w czasie wojen”.

Warto wiedzieć, że zbiory muzeum powiększają się dzięki wspaniałym darczyńcom, a także że muzeum pozyskuje środki na kolejne prace rewitalizacyjne: „W 2011 Izabella Sierakowska-Tomaszewska podarowała muzeum 21 obrazów wchodzących dawniej w skład pałacowej kolekcji, 6 grafik, lustro w złoconej ramie oraz sekretarz podróżny w formie okutej skrzyni, a w 2009 ponad 200 fotografii założenia pałacowo-parkowego oraz jego mieszkańców. Ponadto w zbiorach muzeum znajdują się dokumenty rodziny Sierakowskich, w tym zaproszenie na koronację cara Mikołaja I w 1829.

W 2021 pozyskano środki na odnowienie powozowni. Szacowany koszt prac to prawie 7,5 mln zł„.

Przemierzaliśmy zachwyceni kolejne pomieszczenia muzeum, wykonując po drodze mnóstwo zdjęć i ujęć filmowych. Kolejna część naszych fotografii poniżej.

Ostatni cytat z Wikipedii dotyczy architektury rezydencji: „Rezydencja powstała w XVII wieku, budynek na planie litery H posiada cechy klasycystyczne. Został rozbudowany ok. 1800, przebudowany w 1880. Skrzydło centralne posiada reprezentacyjne portyki, od dziedzińca honorowego parterowe, od ogrodu piętrowe. Nad zachodnim skrzydłem kartusz herbowy dawnych właścicieli. Wnętrza posiadają pierwotny układ, stolarkę i polichromowane stropy w 1898. Obok piętrowa, neogotycka oficyna. Rezydencję otacza park założony w XVIII wieku, liczne pomnikowe drzewa, a także altana w kształcie pagody i barokowa rzeźba szlachcica„.

I poniżej kilka naszych zdjęć z otoczenia muzeum:

Informacje organizacyjne o Muzeum Tradycji Szlacheckiej można znaleźć na jego skromnej stronie: https://www.mng.gda.pl/our-services/muzeum-tradycji-szlacheckiej-pomorski-osrodek-kontaktow-z-polonia/.

Inne ciekawe miejsca z informacjami o Muzeum w Waplewie Wielkim to m.in.:

Warto też poznać historię wsi Waplewo Wielkie, na stronach Wikipedii jest na ten temat obszerna informacja.

Jeśli więc będziecie gdzieś niedaleko, to znajdźcie koniecznie trochę czasu, aby odwiedzić Waplewo Wielkie i bogate w eksponaty oraz ciekawą historię Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Dla lubiących dokładne lokalizacje poniżej interaktywna Mapa Google.

Zapraszamy także do obejrzenia naszych filmów z Waplewa Wielkiego:

Wersja pozioma (16×9 4K/UHD):

Wersja pionowa (9×16 4K/UHD)


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.