W Szymbarku niedaleko Iławy byliśmy już kilkakrotnie, ostatnio w 2014 roku — relacja fotograficzna i filmowa dostępna jest na stronie: https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2014-37.php#Szymbark
Wcześniej byliśmy tam jeszcze w roku 2002 i 1999.
Jak pisaliśmy w roku 2018 we wpisie: „w marcu 2018 zamek został sprzedany za kwotę 1.830.000 zł firmie IBC INVESTMENTS”.
I patrząc na stronę Fundacji Zamek Szymbark, to wstępne prace przed planowaną właściwą odbudową już się zadziały – „Fundacja Zamek Szymbark zrealizowała projekt digitalizacji 3D, który pozwolił odwzorować wyglądu Zamku w Szymbarku w wirtualnej przestrzeni. Dzięki użyciu nowoczesnej technologii możemy obejrzeć stan zachowania Zamku z każdej strony, co zachęca do wirtualnego, swobodnego spaceru oraz eksploracji zamku”.
Digitalizacja 3D dostępna jest na tej stronie.
Z informacji dostępnych w Internecie wydaje się, że powoli coś na zamku zaczyna się dziać:
21.07.2021 – „Wielki dzień na zamku w Szymbarku. Ważą się losy odbudowy cennego zabytku” — „Nie ustają starania Fundacji Zamek Szymbark ukierunkowane na podniesienie z ruin, odbudowę i nadanie nowych funkcji tutejszemu XIV-wiecznemu zabytkowi — jednemu z najcenniejszych w naszych stronach„.

14.02.2022 — „Ruiny zamku w Szymbarku: W 2022 roku pierwsze widoczne prace!” – „Po jednym ze spotkań władz gminy Iława z nowym inwestorem, Krzysztof Harmaciński, wójt gminy Iława zdradził Radiu Eska, że właściciel nie rezygnuje z planów i w najbliższym czasie już planuje pierwsze ruchy.
Cała odbudowa będzie czasochłonna, obiekt wymaga wielu nakładów finansowych oraz dokumentacji konserwatorskich. W 2022 roku Fundacja Zamek Szymbark chce wejść na ten obiekt i zacząć od odbudowy bramy wjazdowej, bo to kluczowa rzecz jeśli myśli się dalej o wykorzystaniu dziedzińca do spotkań, czy imprez – mówi Krzysztof Harmaciński, wójt gminy. Koszt tej inwestycji to około 2 mln złotych, ale pan Grzegorz zapewnia, że w tym roku powinno się udać to w tym roku zrobić. W dalszym ciągu fundacja szuka środków zewnętrznych na pozyskanie środków na kolejne etapy. To już pewnie kwestia setek milionów, by zrealizować zapowiadane utworzenie międzynarodowego centrum konferencyjno-kulturalno-wystawienniczego”.
Jak pisano wtedy „Jest już ogrodzone dojście do bramy głównej, doprowadzono monitoring i prąd.”.

12.04.2023 – „Pomorskie zabytki z dotacjami z ministerialnego programu. Pieniądze trafią na kościoły, ale też na „świeckie” nieruchomości” — „IBC Investments Sp. z o.o – most arkadowy w zamku w Szymbarku (1570-1590) – remont, zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji mostu (etap III) – 210 tys. zł”.

Kiedy zajrzeliśmy tam 14.06.2023, w zasadzie stan od 2022 roku się nie zmienił.

Dojście do bramy głównej jest ogrodzone, widać kabel prądowy i zapewne też monitoringowy, przed wjazdem pod most umieszczono głazy, aby samochody nie mogły parkować w bezpośredniej bliskości zamku. Widać to na kilku naszych fotografiach poniżej.


Jednak zasadniczych różnic w wyglądzie ruin pomiędzy rokiem 2002, 2014 i 2023 jak na razie prawie nie zauważyliśmy. Popatrzcie na pozostałe zdjęcia z naszej obecnej wizyty. Dużo lepiej wygląda most przed bramą wjazdową — w Google Maps zauważyliśmy jedno zdjęcie z 2022 roku z rusztowaniami pod mostem, więc ten fragment zamku faktycznie wygląda odmiennie od całej reszty murów.

Zdajemy sobie sprawę, że remont i odbudowa tak dużego obiektu musi potrwać. Więc doceniamy działania dodatkowe Fundacji Zamek Szymbark — zerknijcie na aktualności na tej stronie. Informacyjny marketing przedsięwzięcia jest bardzo potrzebny — zerknijcie na Wirtualny przewodnik.
Dobrze, że trafnie zdefiniowano rolę Fundacji Zamek Szymbark:
1. Wsparcie działań dążących do ustanowienia w Zamku Szymbark centrum historyczno-kulturalno-oświatowo-biznesowo-turystycznego.
2. Propagowanie wiedzy o historii oraz kulturze regionu, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Zamku i jego dziedzictwa historycznego.
3. Wsparcie gospodarczego rozwoju regionu.
4. Wspieranie działań zabezpieczających i rewitalizujących Zamek w Szymbarku.
5. Prezentowanie dorobku kulturalno-historycznego oraz bogactwa naturalnego regionu
6. Rozwój wspólnoty i społeczności lokalnej wsi Szymbark, gminy Iława oraz pobliskich gmin.
7. Edukacja historyczna, ekologiczna i kulturowa.
8. Promocja polskiej kultury w kraju i za granicą.
9. Wsparcie działalności charytatywnej na rzecz osób niepełnosprawnych oraz potrzebujących.

Jeśli te wszystkie zadania będą realizowane systematycznie, to całe przedsięwzięcie ma duże szanse na ostateczne powodzenie. Wszystko jednak zależy od możliwości pozyskania niemałych środków finansowych lub dodatkowych inwestorów dla całej inwestycji.

Nam brakuje jeszcze na stronach fundacji zakładki/podstrony dokumentującej wszystkie kolejne działania związane z pracami projektowymi i budowlanymi planowanymi i wykonywanymi na zamku. Turyści, w tym Fani zamków w Polsce chcieliby po prostu u źródła szukać informacji o postępach prac na zamku. Teraz takich informacji trzeba szukać poza stronami www fundacji.

Zapraszamy jeszcze na nasz krótki film z czerwcowej wizyty w Szymbarku.

I mamy tu dwie wersje – pozioma (4K/UHD):

Oraz pionowa (4K/UHD):

Zachęcamy do odwiedzin tego urokliwego miejsca, tym bardziej że na brzegu jeziora pod zamkiem, co prawda u innego właściciela posesji, widzieliśmy już prace porządkowe zmierzające do zapewnienia zarówno noclegów, jak i wypoczynku nad jeziorem.

Dodatkowe informacje o Zamku w Szymbarku znajdziecie m.in. tu:


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.