Zapewne zauważyli Państwo czytając nasze wpisy blogowe lub zaglądając na prowadzoną przez nas stronę na Facebooku:
https://www.facebook.com/UratowaneObiektyZabytkowe/,
że będąc w jakimś regionie Polski, o ile tylko okoliczności nam sprzyjają, staramy się odwiedzić uratowane miejsca. Stronę tę założyliśmy 3 lutego 2013 roku i od tego czasu udało nam się przy pomocy niektórych z Państwa zebrać na niej informacje o 513 uratowanych obiektach zabytkowych w Polsce. Z zebranych linków tworzymy także mapę takich miejsc dostępną tutaj: Mapa uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce, i osadzoną poniżej:W tym wpisie opowiemy o jednym z pierwszych obiektów, który w organizowanym także na Facebooku i wymienionej wyżej stronie, w konkursie zatytułowanym „Doceniony przez społeczność Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce” uzyskał certyfikat „Doceniony przez społeczność Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce”:

C E R T Y F I K A T-3-uratowane obiekty zabytkowe-Dwór Kaliszki
C E R T Y F I K A T-3-uratowane obiekty zabytkowe-Dwór Kaliszki

Dzięki uprzejmości Dworu Kaliszki otrzymaliśmy kilka zdjęć dworu z okresu zaraz po jego zakupieniu i w trakcie remontu — zamieszczamy je w poniższej minigalerii:

Krótka historia tego miejsca zaczyna się w wieku XV i sięga czasów Krzyżackich. Pierwszy dokument o wsi Kaliszki (Kallishchken) pochodzi z 1447 r. Kaliszki powstały w początkowym okresie kolonizacji prowadzonej przez Krzyżaków w prokuratorii Piskiej, która stanowiła wówczas rozległy kompleks leśny z Puszczą Zieloną. Osiedlano w tych okolicach ludność, która przybyła z Mazowsza. Przede wszystkim była to szlachta zagrodowa, kmiecie i czeladź.

Dwór Kaliszki'2018
Dwór Kaliszki’2018

Dwór, który został wzniesiony w 1830 r., prawdopodobnie wykorzystał fundamenty starszej budowli. Pod koniec wieku XIX majątek ziemski obejmował 1194 ha i był własnością rodziny Jorstreuter. W latach dwudziestych XX wieku dobra te należały do rodziny Windensein, w tym okresie zbudowano gorzelnię. W 1938 r. wieś została zgermanizowana i nazwano ją Flockau. Po drugiej wojnie światowej majątek został znacjonalizowany i jak wiele innych tego typu miejsc został przekształcony w państwowe gospodarstwo rolne (PGR).

Dwór Kaliszki'2018
Dwór Kaliszki’2018

I taki stan trwał aż do początku XXI wieku, kiedy to obecni właściciele przypadkowo znaleźli się w tych okolicach i postanowili go zakupić. Dwór stał się prywatną własnością w 2005 roku i po żmudnym przygotowaniu dokumentacji rozpoczęto jego restaurację. Obecny stan dworu to efekt kilkuletniej pracy. Dwór Kaliszki został oddany do użytkowania w roku 2008.

Dwór Kaliszki'2018
Dwór Kaliszki’2018

My odwiedziliśmy Kaliszki w sierpniu’2018 i byliśmy pod dużym wrażeniem zarówno uratowanego dworu, a także otaczającego go parku. Poniżej zamieszczamy w minigalerii część wykonanych przez nas fotografii:

Zacytujemy też fragmenty opisu Kaliszek z Wikipedii: „We wsi znajduje się XIX-wieczny dworek. Do dworu przylega piękny park wpisany do rejestru zabytków. Najcenniejszymi okazami są dwa 300-letnie dęby oraz stary modrzew.

W 1447 Kaliszki przeszły w posiadanie Jana Flottaua z nadania komtura Eberharda von Wesenthaua, z rozkazu wielkiego mistrza Konrada von Erlichshausena. Jan Flotau otrzymał 70 łanów na prawie magdeburskim z obowiązkiem dwóch służb zbrojnych. W 1556 r. Kaliszki liczyły 70 łanów i należały do rodziny Kneblów.

W 1447 między Kaliszkami a Białą Piską działał tartak. W 1559 wymieniana jest karczma w Kaliszkach. „.

Z kolei ze strony zacytujemy jeden mały fragment: „Dwór w Kaliszkach to prawdziwy szczęściarz. W 1945 roku nie spalili go Rosjanie. Przetrwał czasy, kiedy rządził nim PGR. Za demokracji znalazł mądrych właścicieli, którzy przywrócili mu przedwojenny blask.

Zachęcamy także do lektury artykułu „Dwór Kaliszki – stylowo w sercu Mazur” – mieliśmy bardzo podobne, bardzo pozytywne odczucia jak autorka tego artykułu. Spacerując po parku, czuliśmy te bardzo przyjemne „fluidy” tworzone przez stare drzewa, a atmosfera nieskrępowanego relaksu, wyciszenia i bezpośredniego kontaktu z przyrodą dodawała nam w każdej chwili kolejnych zachęt do zanurzenia się tam jeszcze głębiej, do zatrzymania w obiektywie tych bardzo ulotnych momentów obcowania z obiektem historycznym z jednej strony, ale także z po prostu uroczym zakątkiem dającym odwiedzającym go osobom dużo pozytywnej energii i wrażeń wizualnych.

Na głównej stronie Dworu Kaliszki możemy znaleźć także bardzo ciekawe informacje „restauracyjne”: „Dwór Kaliszki zaprasza do degustacji potraw przygotowanych na bazie „slow food” w Restauracji usytuowanej na parterze budynku, z której rozpościera się widok na Park Dworski. Ze stylowo urządzonej restauracji można wyjść na taras letni i nasycić się pięknem parku krajobrazowego, w którym króluje 300-letni dąb.

Dworskie Piwnice zapraszają do herbaciarni i klubu DK.

Dwór Kaliszki jest członkiem Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Nasi Goście mogą spróbować regionalnych potraw przygotowywanych według sprawdzonych tradycyjnych przepisów.„.

Warto więc zatrzymać tu się na dłuższą chwilę, aby móc ocenić i docenić efekty pracy szefa kuchni i urok wnętrz dworu.

I dla osób chcących wiedzieć dokładniej jak dojechać do Dworu Kaliszki — interaktywna mapa od Google:

Zapraszamy do obejrzenia naszego krótkiego filmu z Kaliszek:

Loading


Jedna odpowiedź do “Dwór Kaliszki – uratowana atrakcja”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.