Wiosna budzi chyba w większości ludzi pozytywne uczucia i chęć zobaczenia po szarym okresie zimy większej ilości kolorów, a przy okazji także poczucia pięknych zapachów przyrody. W tym roku typowa ciepła wiosenna pogoda nieco się spóźniła, choć kilka kwietniowych dni było bardzo przyjemnych. Jak tylko początek maja nieco ustabilizował pogodę postanowiliśmy zajrzeć do kilku miejsc w poszukiwaniu kwitnących roślin. Kwitnienie dopiero się rozpoczyna, więc w niektórych zakątkach byliśmy nieco rozczarowani. Zapewne nie pomógłby też kalendarz kwitnienia udostępniony na stronie Arboretum w Wojsławicach (gdzie byliśmy pod koniec kwietnia’2019 – zachęcamy do lektury wpisu Zaproszenie do Wojsławic), bo w bieżącym roku pogoda ten kalendarz mocno rozregulowała.

W Czersku bywamy systematycznie o różnych porach roku i może rzadziej zaglądamy ostatnio na teren zamku, a dużo częściej staramy się zobaczyć zamek zza Jeziora Czerskiego i otaczających tereny zamkowe sadów.

Poniżej mała galeria fotografii z początku maja’2021.

Świetnym pomysłem na wiosnę jest zajrzenie do ogrodu botanicznego – na stronie Wykaz ogrodów botanicznych w Polsce znajdziecie spis ogrodów w podziale na województwa. My dość często zaglądamy do Powsina, gdzie znajduje się Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej. Poniżej minigaleria tegorocznych majowych fotografii z Powsina.

Od momentu udostępnienia ogrodów pod Zamkiem Królewskim w Warszawie staramy się tam bywać systematycznie. W tym roku jeszcze sporo tulipanów nie zakwitło w górnym ogrodzie, ale i tak warto było tam zajrzeć i popatrzeć na to co już pełnią kolorów zapraszało do odwiedzin w dolnym ogrodzie. Poniżej trochę zdjęć z zamkowych ogrodów.

Spod Zamku Królewskiego tylko niedługi spacer umożliwia zajrzenie do ogrodów na dachu Centrum Nauki Kopernik. Warto wiedzieć, że CNK zyska za kilkanaście miesięcy nową Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego. Tymczasem jednak zajrzyjmy na dach, gdzie na razie skromnie wygląda aktualny stan roślin, ale można stąd zobaczyć różne strony Warszawy, jak też miejsca bliższe i dalsze.

Tuż obok znajdują się ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Choć kwitnących roślin nie było jeszcze zbyt wiele, to zachęcamy do odwiedzin tego miejsca w najbliższym czasie. Zachęcamy do lektury naszego wpisu Kolorowe wsparcie dla panoramy miasta – ogrody na dachach CNK, BUW, a także kolejne fragmenty bulwarów nadwiślańskich.
Poniżej trochę zdjęć z ogrodów BUW. Z ogrodu na dachu BUW także pięknie widać panoramę miasta.

Zachęcamy do obejrzenia trochę dłuższego niż zwykle naszego filmu ze spacerów po opisanych powyżej miejscach – mamy nadzieję że zachęcimy Was do odwiedzin tych i innych kolorowych miejsc w Polsce.

Nasze relacje z innych kwitnących i kolorowych miejsc możecie znaleźć m.in. na naszym blogu np.:
Spacerem po niektórych zakątkach Lublina
Ogrody Hortulus – pachnąca i kolorowa atrakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Ogrody Hortulus Spectabilis 06.2019
Majowy spacer wokół pałacu w Wilanowie
Zachwyć zmysły w Poddębicach
Zamość – zielona twierdza pięknieje coraz bardziej
W krajobrazowym duecie Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie zachęcają do odwiedzin po kompletnym odtworzeniu
Zapraszamy też do obejrzenia filmów z niektórych miejsc, gdzie akurat kolory wiosny czy lata przyciągnęły nas do odwiedzin:

Loading


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.