Są takie miejsca z pozoru wyglądające dość pospolicie. Jednak wystarczy czujne spojrzenie, a znajdziemy w nich to czego szczególnie w okresie wakacyjnym poszukujemy.
Pozorty to niewielka miejscowość w gminie Zalewo położona nad jeziorem o tej samej nazwie. Warto jadąc od Małdyt nadłożyć minimalnie drogi i dojechać do wsi od strony miejscowości Barty.
Aleja dębowa wśród pól i łąk prowadzi nas dając oczom wspaniałe widoki na sielskie krajobrazy.

Te dla miejscowych mieszkańców zwykłe i codzienne widoki

turyście „z miasta” wydają się szczególnie piękne i nastrojowe.

A wszystko to w zasięgu kilkuminutowego spaceru od celu naszej wycieczki.

Nazywany pałacem dwór o charakterze willowym to leżący na skraju wsi kolejny zabytek uratowany przez prywatnych właścicieli, którzy zauroczeni tym miejscem podczas wycieczki w te rejony postanowili zająć się nim i doprowadzić go do stanu dawnej świetności.
Jak czytamy na stronie pałacu: „Od 1999 r. rezydencja należy do prywatnych właścicieli. Remont obiektu zakończony w 2003 r. przywrócił jego dawny rodzinny i przytulny charakter, od tego czasu pełni funkcję pensjonatu.” Będąc przez chwilę gośćmi właścicieli tego uroczego miejsca poprosiliśmy ich o pokazanie swoich materiałów archiwalnych z okresu remontu.
Salon pod bocznym balkonem z zarwanym stropem widać na powyższym zdjęciu. A poniżej to samo pomieszczenie obecnie.

Również ze strony pałacu krótka historia obiektu: „W 1845 r. majątek z dworem zakupiony został przez Carla Schaefera, które do chwili zajęcia przez Rosjan w 1945 r. należały do rodziny. Pierwszy obiekt mieszkalny spłonął w 1913r., nowy wybudowano w 1922 r. Z dawnego założenia zachował się dwór, duży park graniczący z jeziorem (z częściowo wyciętym starodrzewem) oraz pozostałości zabudowań gospodarczych. Przy drodze do majątku znajduje się dawny cmentarz rodziny Schaefer oraz pracowników majątku.„
Poniżej kolejne archiwalne zdjęcie:

Podobny widok ale już obecnie (lipiec’2014):

W budynku starano się zachować to co było możliwe do zachowania np. elementy boazerii czy wykończonej w drewnie klatki schodowej.



Uporządkowano też pieczołowicie otoczenie budynku tworząc zarówno dla mieszkańców jak i przebywających tu tylko czasowo turystów wspaniałe miejsce na wypoczynek.

Ciekawostką wartą przytoczenia jest połączenie jeziora z pobliskim (około kilometra) stawem rybnym za pomocą głębokiego rowu,

miejscami osiągającym kilka metrów głębokości – poniżej zdjęcie z widokiem na staw rybny w pobliżu Tarpna:

Staw rybny zasilany jest w wodę z jeziora Pozorty, więc mamy tu dodatkową atrakcję w postaci strumienia pośrodku ogrodu.
Jezioro Pozorty o powierzchni około 45 hektarów jest pięknie wkomponowanym w krajobraz zbiornikiem wodnym.

Spacerując po najbliższej okolicy nie dziwimy się właścicielom pałacu, że zakochali się w tym miejscu i postanowili związać się z nim na długie lata. My też jesteśmy pod ogromnym urokiem tego miejsca dodatkowo podkreślonym przez wspaniałą gościnność gospodarzy, którym tą drogą chcielibyśmy gorąco podziękować za okazaną troskę i przemiłe przyjęcie.
Zapraszamy na nasz krótki film: