Są takie miejsca, gdzie przygoda aktualnych właścicieli zaczęła się jakby przypadkiem, a trwa już wiele lat. Sylwia i Rafał Wyniczenko mówią tak (cytat ze strony SLOWHOP): „Nasza przygoda z Villą Elise rozpoczęła się w 2007 roku, kiedy to przyjechaliśmy do Kotliny Kłodzkiej prosto z Krakowa. Pokochaliśmy to miejsce od pierwszego wejrzenia. Otoczona bukowym lasem Villa Elise zaczarowała nas do tego stopnia, że w końcu stała się naszym Domem. Dziś zapraszamy do naszego Domu Gości, by również oni czerpali pozytywną energię z pobytu w magicznym zakątku Kotliny Kłodzkiej.”.

Villa Elise'2019
Villa Elise’2019

Kilka opisów zalet krajobrazowych i udogodnień pensjonatu można znaleźć np. na stronach: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Krótką historię tego miejsca, naszym zdaniem zbyt krótką, przedstawiono na stronie obiektu.

Villa Elise'2019
Villa Elise’2019

My szukamy podobnych miejsc na krótsze lub dłuższe pobyty i jako bazy wypadowe na wycieczki po okolicach. W Villi Elise spędziliśmy nasz wydłużony weekend kwietniowo-majowy, dzięki czemu mogliście już zobaczyć zdjęcia/filmy i poczytać o kilku innych miejscach z Dolnego Śląska, które w tym czasie odwiedziliśmy.

Villa Elise'2019
Villa Elise’2019

Villa Elise została wybudowana w latach 1900-1902 przez Elisę Losky – synową założyciela i właściciela znajdującej się po sąsiedzku huty szkła kryształowego – Franza Losky. A nazwa willi pochodzi od imienia pierwszej właścicielki i nie była zmieniana od chwili jej powstania. Obecni właściciele zadbali, aby wnętrza budynku zachowały maksimum oryginalnych elementów, co stwarza w nim historyczno-kameralny nastrój.

Villa Elise'2019
Villa Elise’2019

Naszym zdaniem budynek willi i jego otoczenie to jedno z najpiękniejszych  miejsc w Stroniu Śląskim i okolicach. Minigalerię zdjęć z wnętrz przedstawiamy poniżej:

Villa Elise została ujęta w wojewódzkiej ewidencji zabytków (patrz Program opieki nad zabytkami Miasta i Gminy Śtronie Śląskie na lata 2010-2013 – załącznik nr 1 lp. 271), a więc możemy ją także dodać do naszej listy i mapy Uratowanych Obiektów Zabytkowych w Polsce.

Przejeżdżając przez Stronie Śląskie warto zajrzeć na chwilkę choćby do Villi Elise, a lepiej na ciepły posiłek w restauracji Kaczka i Wino, do której drogę wskazują czytelne tablice informacyjne rozmieszczone w różnych miejscach Stronia. Dla lubiących mapy poniżej interaktywna mapa od Google:

Kilka zdjęć z parku zamieszczamy w poniższej minigalerii:

Zachęcamy także do obejrzenia naszego krótkiego filmu:

Na koniec na zachętę do odwiedzenia tego miejsca zacytujemy jeszcze fragment zaproszenia ze strony Villi Elise:
Dziś zapraszamy do naszego Domu Gości, by również oni czerpali pozytywną energię  z pobytu w magicznym zakątku Kotliny Kłodzkiej. Ponieważ dobre jedzenie to nasza pasja, lubimy dzielić się nią z naszymi gośćmi. Menu naszej restauracji „Kaczka i Wino”, oparte na produktach lokalnych, zawiera wszystko, co najlepsze z regionu. 

Naszą miłością do wina staramy się zarażać swoich Gości, serwując im pozycje odkryte podczas naszych winiarskich podróży i organizując kilka razy w roku ciekawe degustacje.

Spragnieni ciszy znajdą ją w otaczającym willę zaczarowanym ogrodzie. Ten ponad 3-hektarowy zielony teren zachęca do wypoczynku na wygodnych leżakach wśród śpiewu ptaków lub do lektury dobrej książki w hamaku, przy lampce wina.

Jeżeli, tak jak my, cenicie sobie piękne wnętrza, dobre i uczciwe jedzenie oraz przyjazną atmosferę, zapraszamy w progi naszej Villi Elise”.


Jedna odpowiedź do “Villa Elise, Stronie Śląskie, miejsce z legendą uratowane na dom i pensjonat”

  1. Miałem okazje być w Villa Elise pod koniec zeszłego roku. Świetne miejsce, idealna lokalizacja na wypady te krótkie i długie no i najważniejsze przesympatyczny właściciel

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.