W Falentach byliśmy już dość dawno temu, bo w roku 1999 – zdjęcia z tego okresu dostępne są tu. Postanowiliśmy więc zobaczyć co się tu dzieje obecnie.

Pałac w Falentach'2020
Pałac w Falentach’2020

Skondensowane info o Pałacu w Falentach znajdziemy np. w Wikipedii:
Pałac w Falentach – wczesnobarokowy pałac z I połowy XVII wieku, usytuowany w Falentach, w gminie Raszyn. Wybudowany został około 1620 roku przez Zygmunta Opackiego, podkomorzego warszawskiego. Jest otoczony parkiem krajobrazowym.
Gościli tu m.in. królowie Zygmunt III i Władysław IV, jak również w marcu 1646 królowa Ludwika Maria Gonzaga.
W wyniku potopu szwedzkiego pałac został zniszczony. Odnowiony został w 1717 przez Franciszka Jana Załuskiegowojewodę czernihowskiego. Często przebywali tutaj ambasadorowie, m.in. w 1717 ambasador wenecki Dolfin. Około 1787 Piotr Tepper i jego adoptowany siostrzeniec Piotr Fergusson Tepper, którzy nabyli posiadłości w Raszynie i Falentach, dokonali modernizacji pałacu. Projekt przygotował architekt warszawski, z pochodzenia Saksończyk – Szymon Bogumił Zug. Po przebudowie pałacu w Falentach w sobotę 21 lipca 1787 gościł tu król Stanisław August Poniatowski powracający z podróży na Kijowszczyznę przez Kraków do Warszawy
.
Zofia Danglowa umieściła na pałacu tablicę upamiętniającą bitwę pod Raszynem i odbudowę pałacu. W 1839 majątek w Falentach kupił warszawski kupiec Jan August Spiski. Zbudował on oranżerię i założył hodowlę kwiatów, powiększył ogród, a cały majątek dźwignął z ruiny. Potem w 1845 posiadłość trafiła w ręce Marii z Tyzenhauzów hr. Przeździeckiej i hr. Aleksandra Przeździeckiego. W latach 1852-1857 dokonali oni przebudowy pałacu, dobudowano m.in. oficyny. Projekt przygotował znany włoski architekt Franciszek Maria Lanci. W latach 1872-1909 właścicielem pałacu był Gustaw Przezdziecki, a 1909-1939 jego córka, Zofia Czetwertyńska. W latach II wojny światowej w Falentach działał ośrodek wypoczynkowy dla wyższych oficerów SS i funkcjonariuszy gestapo. W 1945 pałac przejęty został przez Skarb Państwa i po odbudowie wg. projektu architekta Franciszka Kanclerza urządzono w nim siedzibę Najwyższej Izby Kontroli, a następnie (od 1952 r.) Rady Państwa[1]. Obecnie mieszczą się tu Instytut Melioracji i Użytków Zielonych (od 1964; w 2010 zmienił nazwę na Instytut Technologiczno-Przyrodniczy) oraz Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Rozwoju Regionalnego (od 2002).„.

Pałac w Falentach'2020
Pałac w Falentach’2020

Z aktualnie uzyskanych telefonicznie informacji wynika, że pałac jest obecnie zamknięty i podejmowane są wstępne kroki formalne, aby doprowadzić wkrótce do jego remontu. Jak pewnie zauważycie na naszych zdjęciach obiekt wymaga już w wielu miejscach mniejszych lub większych prac odtworzeniowych. Można wejść bez problemów na teren pałacowy i wykonać zdjęcia czy ujęcia filmowe, co też z chęcią uczyniliśmy.

Dla ciekawych dodatkowych informacji o pałacu polecamy lekturę dokumentu „Falenty Tepperów – z dziejów swobodnej bankowości (free banking) w Polsce„.
Natomiast komplet informacji współczesnych, zarówno o pałacu, jak i o rezerwacie przyrody znajdziemy na stronach Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego – tu tylko fragment tych informacji obrazujących wielkość obszaru rezerwatu: „Rezerwat przyrody „Stawy Raszyńskie” położony jest w środkowej części zlewni rzeki Raszynki, na jej 6. kilometrze po południowo-zachodniej stronie. Notuje się tu około 130 gatunków ptaków zarówno wodno-błotnych, jak i lądowych. Jest doskonałym miejscem do obserwacji awifauny przez cały rok.
Znaczną część rezerwatu stanowią stawy hodowlane, ale mimo to roślinność szuwarowa obrzeża stawów, liczne wyspy porośnięte krzewami, turzycami i trawami, a także łęgowe drzewostany z topolą białą, wiązem i klonem stanowią mozaikę ekosystemów tworzącą dogodne warunki bytowania także – poza ptakami – licznym gatunkom ssaków, gadów i płazów.
Wieczystym użytkownikiem rezerwatu i otaczającego go terenu o całkowitej powierzchni około 370 ha, jest Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach (ITP.)
„.

Zapraszamy do obejrzenia fotografii wykonanych wokół pałacu i na terenie rezerwatu „Stawy Raszyńskie”.

Warto zerknąć także na dostępną przy wejściu na tereny pałacowe mapę ścieżki edukacyjnej w rezerwacie „Stawy Raszyńskie”:

My przeszliśmy tylko część tej ścieżki ze względu na zaplanowane wcześniej ramy czasowe, ale zapewne zajrzymy tu ponownie aby zobaczyć więcej, do czego też gorąco Państwa zachęcamy. Rezerwat wywarł na nas duże wrażenie wizualne i dźwiękowe, choć miejscami warto też byłoby pomyśleć o poprawieniu estetyki. Tak czy inaczej dłuższy spacer po Falentach warto odbyć aby zobaczyć zarówno ciekawą architekturę, jak i zbliżyć się do natury praktycznie na wyciągnięcie ręki. Takie miejsca, w których dystans społeczny spokojnie znajdziemy, a dodatkowo odetchniemy od gwaru i tłumów miejskich, polecamy na cały czas trwania pandemii koronawirusa.

Zapraszamy też na krótki film z Falent:

A dla tych co lubią dokładnie wiedzieć gdzie to miejsce się znajduje poniżej interaktywna mapa Google:

Loading


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.