Minął już prawie 3 tydzień istnienia strony Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce.

Można więc zrobić małe podsumowanie. Stronę polubiło 425 osób. Do konkursu na certyfikat Doceniony przez społeczność Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce zgłoszonych zostało 11 obiektów, na które można głosować w następujących wydarzeniach na Facebooku:

Głosujemy na certyfikat Uznania dla Pałacu i Folwarku Galiny

Głosujemy na certyfikat Uznania dla Pałacu Wąsowo

Głosujemy na certyfikat Uznania dla Dworu Kaliszki

Głosujemy na certyfikat Uznania dla Dworku Karpińskich w Sandomierzu

Głosujemy na certyfikat Uznania dla Agroparku „Dworek pod Lipą”

Głosujemy na certyfikat Uznania dla Pałacu Wojanów

Głosujemy na certyfikat Uznania dla Pałacu Krasków

Głosujemy na certyfikat Uznania dla Pałacu Podonowskich w Bugaju

Głosujemy na certyfikat Uznania dla Pałacu Zdunowo

Głosujemy na certyfikat Uznania dla Zamku Kliczków

Głosujemy na certyfikat Uznania dla Folwarku OLANDIA w Prusimiu

Aktualnie ilości oddanych głosów przedstawia poniższa grafika:

Kolejne wyniki głosowań
Kolejne wyniki głosowań

Zebranych zostało także sporo ciekawych linków do stron uratowanych obiektów zabytkowych:

Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce — linki do stron:

Doprecyzowaliśmy zasady konkursu, które dostępne są w tej notatce oraz poniżej:

Zasady konkursu są proste:

A) właściciel/administrator/przyjaciel obiektu zabytkowego zgłasza poprzez stronę:

https://www.facebook.com/UratowaneObiektyZabytkowe

wpis, w którym podaje praktycznie jedynie link strony do internetowej obiektu, na której jednak powinny się znaleźć informacje o nawet skróconej historii obiektu ze szczególnym uwzględnieniem stanu sprzed podjęcia prac renowacyjnych – fajnie gdyby były tam zdjęcia takiego stanu obiektu, a potem z aktualnej sytuacji z aktualnymi zdjęciami. Jeśli na głównej stronie www obiektu (w sensie podstrony o historii) nie ma tych informacji, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby na Facebooku utworzyć album i napisać w paru zdaniach o historii obiektu, a następnie link do takiego albumu wpisać/zgłosić na stronie Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce.

B) I teraz drugi etap oceny przez społeczność zgłoszonego w powyższy sposób „wniosku”.

Dla każdego zgłoszonego obiektu tworzone będzie wydarzenie na FB, gdzie oprócz dyskusji o obiekcie można będzie oczywiście go polubić, w sensie znacznika Lubię to!, ale aby głos był policzony i uwzględniony to trzeba kliknąć na opcji „Tak” (albo „TAK”) w pierwszym wpisie w danym wydarzeniu:

Czy głosujesz za przyznaniem CERTYFIKATU Doceniony przez społeczność Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce ? (tam, gdzie są dostępne dwie opcje głosowania). Będzie to wyraz uznania dla podjętych przy obiekcie prac ratujących go od ruiny.

C) Pytanie: jaką ilość znaczników Lubię to! przyjmiemy za próg przyznawania naszego certyfikatu? Wydaje się, że na początek 100 znaczników będzie wystarczającym progiem, ale oczywiście ilość znaczników będzie podana na certyfikacie, więc im więcej tym uznanie dla obiektu będzie większe.

A i na koniec czas trwania wydarzenia – tu wydaje się nam, że 1-2 miesiące dla przeprowadzenia takiego głosowania spokojnie wystarczy.  Obecnie przyjmujemy około 5 tygodni.

Jak będzie wyglądać nasz wyraz uznania? Proponujemy następujący certyfikat z numerami dla kolejnych edycji konkursu:

CERTYFIKAT "Doceniony przez społeczność Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce"
CERTYFIKAT „Doceniony przez społeczność Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce”

Co jeśli w głosowaniu nie uda się zebrać wymaganego minimum 100 głosów?

Przyjmujemy, że obiekt taki może być zgłoszony ponownie do konkursu po upływie 3 miesięcy od terminu zakończenia głosowania. Obiekt można zgłaszać maksymalnie 3 razy w roku kalendarzowym.

 Wszystkie obiekty zgłaszające się do naszego społecznościowego konkursu zachęcamy do zamieszczania swoich zdjęć zarówno w wydarzeniu dla danego obiektu, jak i na stronie Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce, aby dodatkowo zachęcić i przekonać Fanów zabytków do wzięcia udziału w głosowaniu. Można dodawać przy zdjęciach teksty o historii obiektów lub dowolne inne materiały promocyjne.

Fanów obiektów zabytkowych w Polsce zachęcamy do udziału w tworzeniu strony Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce, która ma służyć właśnie Wam jako zbiór użytecznych linków i informacji o uratowanych obiektach zabytkowych w Polsce, wartych zobaczenia i odwiedzenia w czasie weekendów lub dłuższych wycieczek.

Chcemy być w porządku do obiektów posiadających swoich właścicieli, strony internetowe i profile na FB. Bez ich akceptacji i potwierdzenia w konkursie na certyfikaty uznania byłoby to pewnym działaniem na siłę, a być może właściciele nie życzyliby sobie tego. Dlatego w takich przypadkach prosimy o potwierdzenie takich zgłoszeń przez same obiekty (ich właścicieli i lub komórki marketingowe prowadzące ich strony, w tym także na FB).

Jeszcze jedno wyjaśnienie: sam udział w wydarzeniu związanym z głosowaniem nie jest równoznaczny z oddaniem głosu na dany obiekt. Trzeba kliknąć na opcji „Tak” (albo „TAK”) w pierwszym wpisie w danym wydarzeniu:

Czy głosujesz za przyznaniem CERTYFIKATU Doceniony przez społeczność Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce ? (tam, gdzie są dostępne dwie opcje głosowania), aby głos został policzony i uwzględniony.

I jeszcze dla dociekliwych — ankiety są celowo w oddzielnych wydarzeniach, dlatego że:

– każde głosowanie ma inny okres trwania,

– przy każdym głosowaniu obiekt może dowolnie się „reklamować” i pokazywać się przed i po remoncie, a głosujący mogą w jednym wątku dyskutować o jednym konkretnym obiekcie,

– link do głosowania w oddzielnym wydarzeniu łatwo jest przekazywać i udostępniać na stronach zgłoszonych obiektów, a także w dowolnych innych miejscach np. Google+, stronach www, itd.

– jest pewien porządek w głosowaniach, które nie są przesłaniane kolejnymi wpisami itp. itd.

– wymaga to jednak jednego kliknięcia więcej na tej stronie, ale umówmy się, o to jedno kliknięcie właśnie chodzi, jako wyraz szacunku dla obiektów zgłoszonych do konkursu.

W jednym z wydarzeń zadano nam pytanie:

 a co konkretnie kryje się za przyznaniem tego Certyfikatu?

Odpowiadamy — jak w jego tytule: „Docenienie przez społeczność Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce” – tzn. przez wszystkich głosujących oraz popularyzacja obiektu wśród wszystkich tu zaglądających czy głosujących. A także „wirusowe” rozprzestrzenianie się informacji o obiekcie w miarę udostępniania linków przez znajomych w mediach społecznościowych. My ze swej strony staramy się udostępniać wszystkie wydarzenia na naszej stronie i prywatnym profilu (także na Google+ czy Twitterze) oraz w kilku grupach tematycznych. Zachęcamy do tego także wszystkie osoby tu zaglądające, bo praca przy obiektach zabytkowych powinna być doceniona i szerzej zaprezentowana społeczeństwu, nie tylko w Polsce.

I oczywiście jest też możliwość zaprezentowania uzyskanego certyfikatu na swoich stronach www czy w dowolnych innych materiałach. Im więcej głosów tym większy prestiż i uznanie.

Na pewno obiekty z certyfikatami zostaną także wymienione na naszym blogu wycieczkowym (https://blog.tripsoverpoland.pl/), a bardzo prawdopodobne jest, że i w wielu innych miejscach. To jest jeszcze niezdefiniowana ściśle przyszłość. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły w tym zakresie.

Dziękujemy bardzo kolejnym obiektom za zgłoszenia do naszego konkursu na certyfikat uznania. Cieszymy się bardzo, że zgłaszane są obiekty, o których mało się słyszy, a my ich jeszcze nie odwiedziliśmy 🙂 Wydaje nam się, że dzięki temu takie miejsca będą mogły „szerzej” zaistnieć w świadomości turystów. Z kolei te bardziej znane mogą się przypomnieć z najciekawszych stron. I jedne i drugie zachęcamy do większej aktywności na naszej stronie, do udostępniania swoich zasobów fotograficznych czy filmowych.


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.