Jeszcze w „erze” fotografii analogowej i początkach cyfrowej z drogimi kartami pamięci zajrzeliśmy w 2005 roku do Arboretum w Wojsławicach – z tej wycieczki zostało nam tylko kilka zdjęć, dlatego będąc w tym roku na Dolnym Śląsku, postanowiliśmy ponownie tam zajrzeć i poświęcić temu miejscu więcej czasu.

Wojsławice'2005
Wojsławice’2005

Warto zajrzeć np. do Wikipedii i choćby pobieżnie przejrzeć historię arboretum. Kilka jej fragmentów zamieścimy z tego źródła poniżej. „Datą przyjmowaną obecnie za powstanie Arboretum jest rok 1811, kiedy to właściciele wsi z rodu von Prittwitz(niem.) i von Aulock aklimatyzowali pierwsze drzewa obcego pochodzenia, głównie północnoamerykańskie. Obecny kształt Arboretum nadał w 1880 roku Fritz von Oheimb (upamiętnia go Staw Fritza), śląski ziemianin oraz znawca roślin. Został on właścicielem 150-hektarowego majątku w Wojsławicach, którego częścią był park romantyczny założony w 1821 r. przez ród von Aulock. Nowy właściciel rozpoczął przebudowę parku, systematycznie gromadząc nowe gatunki roślin, zwłaszcza różaneczniki, które stały się specjalizacją jego hodowli na początku XX wieku. W 1920 r. odnotowano na terenie ogrodu ok. 300 odmian różaneczników. Oheimb zmarł w 1928 r. i został pochowany na terenie ogrodu, a jego dzieło kontynuował syn, Arno von Oheimb.

Wojsławice'2019
Wojsławice’2019

Aktualny plan arboretum wygląda jak na poniższym zdjęciu, a bardziej szczegółowo pokazano go na źródłowej stronie:

Wojsławice'2019 - plan
Wojsławice’2019 – plan

I warto wiedzieć, że w ogromnym skrócie: powierzchnia arboretum to obecnie 62 ha, w tym 5 ha zabytkowego parku, 3 ha bylin, 12 ha sadu starych odmian czereśni, 42 ha nowych terenów. A liczba gatunków i odmian: ponad 8000, w tym 3500 bylin. Jest tu więc duży obszar do spacerów, spokojnego podziwiania piękna przyrody, po prostu do miłego spędzenia czasu na łonie natury, tylko w delikatny sposób okiełznanej miejscami dla lepszego wyeksponowania pięknych gatunków roślin.

Wojsławice'2019
Wojsławice’2019

My trafiliśmy tym razem do arboretum pod koniec kwietnia i choć kwitnących roślin nie było tak dużo jak w miesiącach późniejszych, to i tak miejsce to sprawiło na nas bardzo pozytywne wrażenie. I tu jedna rada – zarezerwujcie sobie na obejrzenie arboretum co najmniej kilka godzin, a najlepiej cały dzień, bo przy takim obszarze i przy tej ilości roślin ich choćby pobieżne obejrzenie zajmie sporo czasu. A biorąc jeszcze pod uwagę, że teren arboretum  nie jest płaski i miejscami trzeba włożyć nieco wysiłku w dotarcie do miejsc wyżej położonych, to warto też przeznaczyć trochę czasu na kilkuminutowe „sesje” odpoczynkowo-kontemplacyjno-fotograficzne, tak aby piękne widoki przeżyć dłużej i głębiej niż tylko przez przypadkowe zerknięcie kątem oka. Warto zajrzeć na tę stronę Arboretum, aby zobaczyć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, w tym na te o terminach kwitnienia najpopularniejszych odmian.

Poniżej minigaleria fotografii z różnych zakątków arboretum:

Jeszcze raz z Wikipedii przytoczymy ważny fragment opisowy: „Arboretum jest czynne dla zwiedzających od maja do września. W maju kwitną różaneczniki i azalie, największa kolekcja w Polsce. Towarzyszą im krzewy z tej samej rodziny wrzosowatych: enkiantypierisykiścieniekalmie i wrzosy. Oryginalnością kwiatów zadziwiają magnolie oraz wiśnie ozdobne. W czerwcu królują róże – historyczne, okrywowe, miniaturowe i nostalgiczne. Niezwykle dekoracyjne liście prezentują cieniolubne funkie. Na skłonie Ostrej Góry dojrzewają czereśnie – Bank Genów Dolnośląskich Historycznych Odmian Czereśni. W lipcu kwitną liliowce – najbogatsza kolekcja w Polsce (ponad 3 tys. odmian). W pełniej krasie są paprocie o koronkowej budowie liści. Puszyste kwiatostany rozwijają tawułki, a pięknym zapachem odurzają jaśminowce. Sierpień zachwyca romantycznymi hortensjami. Kwitną pachnące floksy i bodziszki, otoczone rojami motyli budleje i lawendy, a także wielkokwiatowe powojniki i ketmie. Jesienią najpiękniej prezentuje się dwuhektarowa rabata bylin, na której dominują różnobarwne trawyastrowaterozchodnikinachyłkizawilcejeżówki. Wybarwiają się owoce egzotycznych gatunków drzew i krzewów.”.

Wojsławice'2019
Wojsławice’2019

I jeszcze jedna minigaleria fotografii z okolic folwarku:

Dla chcących bardziej szczegółowo wiedzieć gdzie znajdują się Wojsławice, poniżej interaktywna mama od Google:

Zapraszamy także na nasz film z Wojsławic:

Wojsławice – Arboretum

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.