Zdarza się czasem, że mylą nam się miejsca i obiekty, bo mają identyczne nazwy.

W naszych wycieczkach po Polsce natrafialiśmy na miejscowości, których nazwy były identyczne, jednak znajdowały się one najczęściej w różnych województwach, a czasem już tylko w różnych powiatach. W zestawieniu miejsc, w których już byliśmy (patrz na blogu spis „ZOBACZ GDZIE JUŻ BYLIŚMY”) można znaleźć przykładowo: Biecz (lubuskie) i Biecz (małopolskie), Bobolice (dolnośląskie) i Bobolice (śląskie), Brodnica (kujawsko-pomorskie) i Brodnica (wielkopolskie), Brody (lubuskie) i Brody (wielkopolskie), Chlewiska (powiat siedlecki) i Chlewiska (powiat szydłowiecki), Ciężkowice (małopolskie) i Ciężkowice (opolskie). To tylko niektóre „podwójne” miejsca o takich samych nazwach, a jest ich u nas dużo więcej. Jest też np. miejscowość o nazwie Grodziec, którą odwiedziliśmy w 3 województwach: dolnośląskim, śląskim i wielkopolskim. I takich „potrójnych” miejsc odwiedziliśmy też kilka. A jest też u nas i „poczwórne” Podzamcze.

Wróćmy jednak do tytułowego Świecia i dwóch zamków w miejscowościach o tej nazwie.

Zdarzyło się niedawno  tak: „Urzędnicy z Dolnego Śląska przez pomyłkę promują zamek w Świeciu nad Wisłą, a nie ten w Świeciu koło Leśnej”, ale jak napisano w tym artykule: „W Świeciu na Dolnym Śląsku promowany jest zamek krzyżacki w Świeciu nad Wisłą. Przez urzędniczy błąd. To okazja, żeby zacieśnić znajomość i lepiej promować miasto. … Okazuje się jednak, że taki błąd to świetna promocja i to obu miast. Informacja o pomyłce trafiła już do ogólnopolskich mediów. Mieszkańcy Świecia jednego i drugiego dowiadują się o sobie wzajemnie”. Więc ta pomyłka okazała się, jak widać całkiem dobrą okazją do lepszego poznania i przypomnienia obu miejsc. O błędnej tablicy informacyjnej i aktualnym stanie zamku w Świeciu na Dolnym Śląsku warto też poczytać w artykule „Zamki zamieszane w świecką aferę tablicową i co dalej”.

W roku 2006 odwiedziliśmy ruiny zamku w Świeciu w województwie dolnośląskim. W Wikipedii znajdziemy na temat tego miejsca takie informacje: „Zamek w Świeciuzamek na bazaltowym wzgórzu powyżej wsi Świecie (województwo dolnośląskie).

Zamek zbudowano prawdopodobnie w XIV w. na polecenia księcia świdnicko-jaworskiego Bernarda w celu ochrony szlaku biegnącego z Łużyc do Lubania i Jeleniej Góry. Był jedną z warowni tzw. Okręgu Kwisy. Wzmiankowany po raz pierwszy w 1329 roku jako castrum Sweta. Utracił znaczenie militarne po włączeniu Górnych Łużyc do korony czeskiej.

Po pożarze w 1527 roku zamek odbudowano w stylu renesansowym. Ponownie przebudowany po pożarze w pierwszej połowie XVIII w.), gdy powstał we wschodniej części barokowy pałac. W 1827 r. ponownie spłonął i od tego czasu był już zrujnowany, choć w XX wieku jeszcze częściowo użytkowany, gdy urządzono w nim gospodę. Po II w. św. w części wschodniej utworzono mieszkania socjalne, od 1960 roku pozostaje niezamieszkane. Obecnie trwa odbudowa zamku.

Ma nieregularnie owalny kształt o dł. ok. 27 m i szerokości 11 m. W skład zamku wchodziły: wieża (zachowana do dziś), budynek mieszkalny w części północno-zachodniej, kaplica i dziedziniec w części wschodniej. Całość umocniona była obwodowym murem obronnym, z bramą od strony zachodniej i fosą, a od południa przylegało do niego podzamcze. W XVIII wieku po kolejnym pożarze zbudowano od strony wschodniej pałac w stylu barokowym”.

Natomiast na poniższym zdjęciu tablicy informacyjnej można przeczytać w 3 językach skondensowaną informację o zamku. Więcej o zamku można przeczytać m.in. na tej stronie.

Zamek Świecie (D.Ś.)
Zamek Świecie (D.Ś.)

Kilka zdjęć ruin zamku pokazuje poniższa minigaleria:

Dokładną lokalizację zamku w Świeciu (dolnośląskim) wraz z interaktywną mapą od Google można naleźć w naszej wyszukiwarce odwiedzonych miejsc.

W Świeciu w województwie kujawsko-pomorskim byliśmy w roku 2000 i w sierpniu’2019.

Zamek Świecie (K.P.)
Zamek Świecie (K.P.)

W Wikipedii o zamku w tym mieście można przeczytać m.in.: „Ruiny zamku w Świeciu – mieszczą się w widłach Wisły i Wdy, przy ulicy Zamkowej.

Zamek zbudowany został przez Zakon krzyżacki po roku 1335 z inicjatywy Güntera von Hohenstein. Powstał w nowym miejscu, nie związanym z grodem księcia Świętopełka II, który przypuszczalnie znajdował się wcześniej na przedzamczu. Było to założenie dwuczłonowe, składające się z otoczonego parchamem domu konwentu i przedzamcza. Od zachodu dostępu do zamku broniło ufortyfikowane miasto, w to miejsce przeniesione z pierwotnej lokalizacji na skarpie po 1338 roku, a więc w tym samym okresie kiedy wznoszono zamek. Był to jedyny zamek wodny na terenie państwa krzyżackiego. Fundamenty wskazują, że planowano zbudować zamek czteroskrzydłowy, ale zrealizowano jedynie dwa skrzydła. Charakterystyczną cechą zamku w Świeciu były cztery cylindryczne baszty w jego narożach. Był siedzibą komturów. Oblegany w 1410 roku. W czasie wojny trzynastoletniej przejściowo w rękach polskich. W latach 1461–1502 był własnością rady miejskiej Torunia. W latach 1508–1772 funkcjonował jako siedziba polskich starostów królewskich. W 2 połowie XVI wieku przebudowany w stylu renesansowym przez kasztelana chełmińskiego Jerzego Konopackiego. Zniszczony w czasie wojen szwedzkich w XVII wieku, nie został odbudowany. Rozebrany częściowo przez władze pruskie po 1772 roku. Od 1859 r. rozpoczęto prace zabezpieczające ruinę, a częściowa odbudowa zamku nastąpiła po II wojnie światowej. Od 1875 r. aż do I wojny światowej zamek znajdował się pod administracją władz budowlanych (Königliche Strobauverwaltung). W tym czasie tj. w latach 1877–1878, przeprowadzono wstępne prace zabezpieczające. W końcu XIX w. konserwator prowincji zachodniopruskiej, Johann Heine, wysunął propozycję przeprowadzenia konserwacji ruin zamku systemem Cohausena, w wyniku czego korony murów zostały pokryte betonowymi czapami. Na początku XX w. Konrad Steinbrecht przeprowadził inwentaryzację ruin zamku. Wynika z niej, że ocalałe do 2/3 wysokości północne skrzydło posiadało częściowo zachowaną narożną wieżę północno-wschodnią i całkowicie zachowaną (wyremontowaną), masywną wieżę północno-zachodnią. Zachowały się także pomieszczenia piwniczne: skrzydła wschodniego oraz częściowo – południowego i zachodniego. W 1898 r. na terenie zamku odbył się pierwszy zlot IV okręgu nadwiślańskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Odtąd, aż do I wojny światowej, na obszarze przyzamkowym odbywały się regularnie ćwiczenia tego towarzystwa. W późniejszych latach wybudowano boisko sportowe, na którym w 1912 r. odbyły się zawody sportowe. W restauracji „Zamkowa” położonej niedaleko murów zamkowych znajdowała się sala do ćwiczeń gimnastycznych.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego ruiny zamku znalazły się pod zarządem Wydziału Dróg Wodnych, przejęte z rąk Niemieckiej Inspekcji Wodnej jako własność państwowa. Z zachowanych murów jedynie wieża znajdowała się w dobrym stanie technicznym i służyła Wydziałowi Dróg Wodnych, podobnie jak za czasów pruskiego zaboru, do obserwacji Wisły i sygnalizowania nadchodzącego niebezpieczeństwa powodzi. Teren wokół ruin nie był wówczas ogrodzony i pozostałe mury nadal niszczały, dewastowane przez okoliczną ludność. Pomimo że wejścia były zamurowane, w zachowanych pomieszczeniach podziemi wieży wykryto nawet siedzibę i składnicę szajki złodziejskiej.

W czerwcu i sierpniu 2019 r. zamek został okradziony z cegieł przez nieznanych sprawców, w wyniku czego dewastacji uległ XIV-wieczny mur obronny”.

Poniżej minigaleria naszych fotografii z tegorocznych odwiedzin zamku:

Warto wspomnieć, że zamek w najbliższym czasie mogą czekać różne prace remontowe. W artykule z marca’2018 napisano nawet, że „Zamek zostanie zamknięty. Może nawet na dwa lata”, a w maju’2019 pisano też, że: „Jeszcze w tym roku ma ruszyć remont zamku”. Wizualizację zamku i jego otoczenia przedstawiono już w lutym’2017 w artykule „Pomost na rzece, ławeczki i kawiarnia pod zamkiem w Świeciu”. Czy te ambitne plany uda się zrealizować? – przekonamy się, mamy nadzieję, już wkrótce. Zamkowi życzymy, aby udało się z powodzeniem zrealizować wszystkie plany rewitalizacyjne. I aby takich tytułów, jak w roku 2016: „Na zamku w Świeciu remont wre”, było w najbliższym czasie jak najwięcej.

Dokładną lokalizację zamku w Świeciu (kujawsko-pomorskim) wraz z interaktywną mapą od Google można naleźć w naszej wyszukiwarce odwiedzonych miejsc.

Zapraszamy też na nasz krótki, tegoroczny film:


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.