Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce — społecznościowa strona powstała 3 lutego 2013 na Facebooku.

Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce
Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce

Po niecałym tygodniu od założenia strony Uratowane obiekty zabytkowe w Polscehttps://www.facebook.com/UratowaneObiektyZabytkowe i ogłoszenia na niej zasad przyznawania certyfikatu udziału w konkursie:

Doceniony przez społeczność Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce

mamy dwa pierwsze zgłoszenia:

1-Pałac i Folwark Galiny – http://www.palac-galiny.pl

Pałac i Folwark Galiny
Pałac i Folwark Galiny

2-Pałac Wąsowo – http://www.wasowo.pl

Pałac Wąsowo
Pałac Wąsowo

Zasady konkursu są proste:
A) właściciel/administrator/przyjaciel obiektu zabytkowego zgłasza poprzez stronę https://www.facebook.com/UratowaneObiektyZabytkowe wpis, w którym podaje praktycznie jedynie link strony do internetowej obiektu, na której jednak powinny się znaleźć informacje o nawet skróconej historii obiektu ze szczególnym uwzględnieniem stanu sprzed podjęcia prac renowacyjnych — fajnie gdyby były tam zdjęcia takiego stanu obiektu, a potem z aktualnej sytuacji z aktualnymi zdjęciami. Jeśli na głównej stronie www obiektu (w sensie podstrony o historii) nie ma tych informacji, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby na Facebooku utworzyć album i napisać w paru zdaniach o historii obiektu, a następnie link do takiego albumu wpisać/zgłosić na stronie Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce.

B) I teraz drugi etap oceny przez społeczność zgłoszonego w powyższy sposób „wniosku”.
Dla każdego zgłoszonego obiektu tworzone będzie wydarzenie na FB, gdzie oprócz dyskusji o obiekcie można będzie oczywiście go polubić, w sensie znacznika Lubię to! pod pierwszym wpisem/pytaniem, czy przyznajemy obiektowi w wyraz uznania dla podjętych przy nim prac ratujących go od ruiny zaszczytny tytuł:

Doceniony przez społeczność Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce

C) Pytanie: jaką ilość znaczników Lubię to! przyjmiemy za próg przyznawania naszego certyfikatu? Wydaje się, że na początek 100 znaczników będzie wystarczającym progiem, ale oczywiście ilość znaczników będzie podana na certyfikacie, więc im więcej tym uznanie dla obiektu będzie większe.
A i na koniec czas trwania wydarzenia – tu wydaje się nam, że 1-2 miesiące dla przeprowadzenia takiego głosowania spokojnie wystarczy.

Jak będzie wyglądać nasz wyraz uznania? Proponujemy następujący certyfikat z numerami dla kolejnych edycji konkursu:

Certyfikat udziału w konkursie  Doceniony przez społeczność  Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce
Certyfikat udziału w konkursie Doceniony przez społeczność Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce

Od 7 lutego 2013 do 9 marca 2013 można głosować na wymienione powyżej obiekty w następujących wydarzeniach:

1 – Głosujemy na certyfikat Uznania dla Pałacu i Folwarku Galiny

2 – Głosujemy na certyfikat Uznania dla Pałacu Wąsowo

Wszystkie obiekty zgłaszające się do naszego społecznościowego konkursu zachęcamy do zamieszczania swoich zdjęć zarówno w wydarzeniu dla danego obiektu, jak i na stronie Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce, aby dodatkowo zachęcić i przekonać Fanów zabytków do wzięcia udziału w głosowaniu. Można dodawać przy zdjęciach teksty o historii obiektów lub dowolne inne materiały promocyjne.

Fanów obiektów zabytkowych w Polsce zachęcamy do udziału w tworzeniu strony Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce, która ma służyć właśnie Wam jako zbiór użytecznych linków i informacji o uratowanych obiektach zabytkowych w Polsce, wartych zobaczenia i odwiedzenia w czasie weekendów lub dłuższych wycieczek.

Loading


4 odpowiedzi na “Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce – konkurs i pierwsze zgłoszenia”

  1. Szanowni Państwo! Ucieszyłam się jak dziecko z Państwa kolejnej inicjatywy, tak słusznej, trafnej, potrzebnej i dobrze sformułowanej. Od dawna uważam, że ci bohaterscy właściciele uratowanych i utrzymanych w przyzwoitym stanie obiektów zabytkowych powinni być chwaleni, docenieni, nagradzani i wręcz na rękach noszeni. W czasie, kiedy byłam wydawcą „Spotkań z Zabytkami” robiliśmy takie wyróżniające certyfikaty raz do roku. Jest też ministerialny konkurs, ale to za mało. Zaraz upowszechnię wśród swoich znajomych Państwa akcję. Zgłoszę też stronę dworu w Sikorzynie, gdzie właściciel, pan Leszek Zakrzewski, uratowawszy obiekt, urządził tam prywatne muzeum wnętrz i dzielnie je własnym sumptem utrzymuje.

  2. Bardzo nam miło, że nasz pomysł spodobał się Pani! Obiekty zabytkowe w Polsce zasługują na jak najszerszą popularyzację, a ogromna praca osób poświęcających im nierzadko ogromną część swojego życia, nie mówiąc o środkach finansowych, zasługuje na ogromny szacunek i uznanie. Dlatego staramy się od dawna o tym pisać i pokazywać takie miejsca, a tego rodzaju konkursy i strony mają na celu wskazanie nie tylko ich piękna i historii, ale także bardziej uniwersalnego problemu stosunku ludzi do swoich historycznych korzeni i materialnego dziedzictwa. Oby kolejne działania służb odpowiedzialnych za tą materię były bardziej skuteczne i pozwoliły uratować jak najwięcej obiektów zabytkowych, ale niezależnie od działania tych oficjalnych maszyn urzędniczych nieocenione jest działanie zwykłych ludzi – pasjonatów historii. To im w największej mierze zawdzięczamy ocalenie tego, o czym często urzędnicy woleliby już zapomnieć.

  3. zgadzam się z Panią Ewą, że właściciele takich obiektów, to współcześni bohaterowie, którzy jednak często zostają niedocenieni, a często ich jedyną nagrodą jest radość z podniesionych z ruin własnymi siłami zabytków. a przecież zasługują na więcej 🙂

  4. i ja się bardzo ucieszyłam, sama zgłoszę ten zabytek, stworzyłam w tym celu specjalny blog bo to wygodniejsze niż strona, mam mnóstwo materiałów bo zajmuję się tym obiektem ponad 20 lat, wpisy będę sobie uzupełniała, za jakiś czas zgłoszę ten blog – przyjmiecie to się bardzo ucieszę, jeśli nie – trudno … opiszę tam całą historię ratowania obiektu, historię o której Konserwator Zabytków powiedział „niemożliwe stało się możliwe. Zapraszam do obejrzenia pierwszych wpisów

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.