O tym miejscu słyszeliśmy już dawno — na skali internetowej to jakieś kilkaset tysięcy lub nawet kilka milionów kliknięć temu albo kilkanaście wymian baterii w bezprzewodowej myszce. Jednak dopiero w tym roku udało nam się to miejsce odwiedzić.

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

Pierwsza po północnej stronie Karpat obronna osada zakarpackiej ludności kultury Otomani-Füzesabony:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_Otomani
i http://www.pma.pl/archiwa/mykeny/kultura.htm
powstała ponad 4000 lat temu – to brzmi tajemniczo i zachęcająco.

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

Nic więc dziwnego, że znalazły się i chęci i środki finansowe, aby to miejsce stało się jednym z ważniejszych na turystycznym szlaku polskiego Podkarpacia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Podkarpacie).

Tytuł naszego wpisu zaczerpnęliśmy z misji, wizji i celu Skansenu Karpacka Troja – http://www.karpackatroja.pl/misjawizjacel_11_0.html, który krótko określa założenia przyjęte dla tego miejsca.

Patrząc na model osady na poniższym zdjęciu

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

a potem wędrując po całym terenie, zdajemy sobie sprawę, że przez bardzo długi okres na rozległym wzgórzu porośniętym wydawałoby się całkiem zwykłym lasem, kryło się miejsce niezwykłe, obecnie porównywane z Troją.

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

Oprócz niewątpliwych walorów historycznych – cytujemy ze strony http://pl.wikipedia.org/wiki/Trzcinica_(wojew%C3%B3dztwo_podkarpackie): „Badacze odkryli najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady z początków epoki brązu ludności grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pierwszą po północnej stronie Karpat obronną osadę zakarpackiej ludności kultury Otomani (Füzesabony).

Znajduje się tu monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne, najstarszy gród słowiański i najlepiej do dziś zachowany obiekt obronny z tego okresu na Podkarpaciu. Znaleziono tu ok. 150 tysięcy różnego rodzaju zabytków, w większości dotąd nieznanych w Polsce, często unikalnych w skali europejskiej.

Odkrycia te w zupełnie nowym świetle stawiają początki epoki brązu w tej części Europy, a także zmieniają wiele poglądów dotyczących wczesnego średniowiecza”.

miejsce to przyciąga wzorowym zorganizowaniem ruchu turystycznego. Jest tu m.in. bardzo realistycznie oddana atmosfera codziennego życia mieszkańców tej osady.

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

W budynku edukacyjno-wystawowym można zarówno obejrzeć ciekawy film jak i po prostu nabyć jego nieco dłuższą wersję czy też wiele publikacji poświęconych historii Karpackiej Troi. Pięknie wyeksponowane zostały wszystkie znalezione tutaj przedmioty.

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

Rozmiar prac związanych z prezentacją osady bardzo dobrze widać po wejściu na wzgórze.

Jak napisano na stronie: http://www.karpackatroja.pl/skansen_14_0.html – „Wały Królewskie — Po ponad dwóch tysiącach lat od upadku Karpackiej Troi teren ten zasiedlili Słowianie. Wznieśli oni wielki gród o powierzchni 3 hektarów, otoczony monumentalnymi wałami obronnymi, które jeszcze dzisiaj w niektórych partiach sięgają 10 m wysokości. To właśnie owo stanowisko nazywane jest „Wałami Królewskimi”. Gród funkcjonował w latach 770-1030 r. n.e. Słowianie pozostawili po sobie kilkadziesiąt tysięcy zabytków, w tym wspaniały skarb srebrny, w skład którego wchodziło okucie pochwy miecza – arcydzieło rzemiosła wczesnośredniowiecznego”.

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

Na wzgórzu odtworzono fragmenty wałów obronnych i  umocnień, a także modele budynków mieszkalnych. Trzeba wspomnieć, że w grodzisku odkryto w latach 1995-1996 tzw. skarb srebrny składający się z 659 przedmiotów – ich opis na poniższym zdjęciu.

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

Ciekawe ukształtowanie terenu w połączeniu z odtworzonymi umocnieniami stwarza niezapomniany klimat, bliski temu, jaki panuje w naszych starych, średniowiecznych zamkach.

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

Trudy krótkiej wspinaczki na wzgórze

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

wynagradza to, co znajdujemy tam po wejściu.

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

Choć niektórzy być może spodziewali się czegoś więcej, ale należy wyobrazić sobie i docenić fakt, że tak rozległą budowlę stworzono rękami ludzkimi kilka tysięcy lat temu przy użyciu bardzo prostej „technologii” (jeśli można użyć tego słowa) i ogromnym wysiłkiem fizycznym jej budowniczych.

Trzcinica - Karpacka Troja
Trzcinica – Karpacka Troja

Na koniec przytoczymy jeszcze fragment opisu ze strony http://www.karpackatroja.pl/skansen_14_0.html :

Karpacka Troja to oryginalne połączenie tradycyjnej formy skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej. Cały kompleks składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. Znajduje się tu także nowoczesny pawilon wystawowy z przestrzenną salą ekspozycyjną, funkcjonalną salą konferencyjną, multimedialną salą edukacyjną dla dzieci, przytulną „Salką Małego Odkrywcy” przeznaczoną dla przedszkolaków oraz zapleczem gastronomicznym, w którym serwowane będą potrawy przygotowane w oparciu o sztukę kulinarną naszych przodków. Wszystko to wzbogacone o atrakcyjny program kulturalny oraz niezwykłą atmosferę gwarantującą niezapomniane wrażenia”.

Zadbano więc o wszystkie potrzeby turystów i tych młodych i tych bardziej doświadczonych. Zachęcamy gorąco do odwiedzin tego ciekawego miejsca i zapraszamy na nasz krótki film:

Loading


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.