Kiedy byliśmy w Pilicy w 2000 roku zamek, albo jak mówią inni pałac, wyglądał tak:

Pilica
Pilica

Widać było już wtedy, że remont był tu bardzo potrzebny.

Historię tego obiektu można znaleźć np. w Wikipedii, gdzie początki zamku datuje się na rok 1610. W pierwszej połowie XVIII wieku po nabyciu zamku przez Marię z Wesslów Sobieską przebudowała go ona w stylu barokowym.

Pilica
Pilica

1852 – pożar pałacu
1874 – obiekt staje się własnością Leona Epsteina, który przeprowadził remont pałacu i nadał mu styl neorenesansowy.
1908 – pałac wraz z ziemią doń przynależną zakupił Kazimierz Arkuszewski, a jego potomkowie zachowali go do roku 1945, kiedy to został przekształcony w dom dziecka. W latach 80-tych XX wieku był tu zakład poprawczy dla młodzieży.
1960-1962 – pierwsza po wojnie konserwacja wnętrz pałacowych.
Od 1982 roku pałac stoi opuszczony.
1985 – remont pałacu + badania archeologiczne, podczas których odkryto m.in. średniowieczne fundamenty.
Od 1989 roku zespół pałacowy należy do Barbary Piaseckiej-Johnson. Jak napisano na stronie: „od 1989 – pałac zakupiła Barbara Piasecka-Jonson, która rozpoczęła długo oczekiwany remont zabytku. Niestety w międzyczasie znaleźli się prawowici właściciele. Po wielu sprawach sądowych inwestor wycofał się przez co pałac ponownie zaczął niszczeć.”
Będąc na początku maja’2012 w Pilicy zajrzeliśmy też na teren pałacu.

Pilica
Pilica

Stan zabytku niestety nie zmienił się (o ile tak można napisać, gdyż od 2000 roku czas zrobił swoje), choć zauważyliśmy pod pałacem ekipy budowlane, które jakby miały się zabrać za remont.

Jak czytamy na stronie: „Z Warszawy obrazy wróciły do siedziby Barbary Piaseckiej-Johnson w Princeton, gdzie kolekcjonerka chciała stworzyć prywatne muzeum. Do realizacji planu jednak nie doszło. W tym czasie milionerka zakupiła natomiast zrujnowany XVIII-wieczny zamek w Pilicy, który zamierzała wyremontować i do którego – według ówczesnych informacji prasy – chciała przenieść część swojej galerii malarstwa. Potomkowie dawnych właścicieli sądowo zablokowali jednak transakcję. Jak udało mi się dowiedzieć w urzędzie gminy Pilica, kolekcjonerka pozostaje właścicielką zabytku, choć sprawa sądowa nadal nie została zakończona.

Pilica'2012
Pilica’2012

Tak więc sprawy sądowe trwają, a zabytek przez 12 lat niszczał.

Smutne to, bo pałac i park mogłyby być wielką atrakcją Pilicy.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że dla tego  urokliwego miejsca nadejdą szybko lepsze czasy.

Pilica'2012
Pilica’2012

Loading


Jedna odpowiedź do “Czy to już tylko stracone nadzieje dla zamku/pałacu w Pilicy?”

  1. Wikipedia podaje bzdury na temat historii pałacu w Pilicy: „Pierwotnie w miejscu pałacu znajdowała się obronna siedziba rodu Toporczyków”. Badania archeologiczne już dawno odrzuciły taką hipotezę. Nie stwierdzono w tym miejscu śladów jakiejkolwiek starszej budowli. Internetowa bzdura żyje jednak swoim życiem.

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.