Święta takie czy inne są zawsze dobrą okazją aby odpocząć od pracy i problemów dnia codziennego, spotkać się z rodziną, ale także aby spędzić parę chwil ze swoimi życiowymi pasjami. Na naszych stronach takich chwil uwiecznionych na zdjęciach czy filmach znajdziecie całkiem sporo. Także z okazji nadchodzących świąt kilka zdjęć czy pomyślnych zabytkowych wiadomości postanowiliśmy przekazać fanom pięknych historycznych miejsc.

Czytając wiadomości na stronach internetowych lub w czasopismach zawsze z największą przyjemnością zwracamy uwagę na te, które dotyczą pozytywnych zjawisk czy zdarzeń w zakresie ochrony zabytków czy też dbałości o przestrzeń historyczno-krajobrazową.

Początek roku obfitował w wiele takich pomyślnych wiadomości.

Na stronie: „Pałac Hotel Wieniawa – gość ma się czuć jak dawna arystokracja” opisywany jest piękny obiekt w Rekowie Górnym, który odwiedziliśmy w 2008 roku.

Pałac Wieniawa - Rekowo Górne

Dla porównania zdjęcie z 2002 roku:

Pałac Wieniawa - Rekowo Górne

Ostatnio okazało się, że odwiedzony przez nas na jesieni ubiegłego roku pałac w Pakoszowie właśnie został otwarty po trwającym kilka lat remoncie – proszę przeczytać informacje na stronie: „Pałac Pakoszów: z ruiny zrobili luksusowy hotel” .

Pałac Pakoszów

Na stronie „Pałac uratowany” czytamy o obiekcie uratowanym przez polsko-francuskie małżeństwo.

Obie powyższe wiadomości cieszą nas tym bardziej, że Dolny Śląsk w ostatnich kilkudziesięciu latach więcej tracił niż zyskiwał na tym polu.

W marcu byliśmy w Miastkowie Kościelnym gdzie przed paroma laty zakończono remont pałacu: http://www.nogalin.pl/ – nasz krótki film poniżej:

Cieszą też takie wieści jak prezentowane na stronie: „Podkarpacie ma najwięcej pieniędzy na zabytki w Polsce”, choć jak się dokładniej przyjrzeć to na 263 wnioski jest w sumie 10,5 miliona złotych… więc jednostkowe kwoty nie są zbyt wielkie. Ale to i tak lepiej niżby tych pieniędzy nie miało być w ogóle, a niszczejące zabytki miałyby z tego powodu popaść w jeszcze większe tarapaty.

Szczególnie żal byłoby wielu drewnianych cerkwi czy kościołów znakomicie komponujących się w podkarpackim krajobrazie. Tym bardziej, że być może „Zabytkowe cerkwie trafią na listę UNESCO?”.

Na przykład ta w Turzańsku:

Turzańsk

czy ta w Chotyńcu:

Chotyniec

Tak więc w tym okresie przedświątecznym życzymy podobnym miejscom przede wszystkim zainteresowania szczególnie ze strony ludzi, którym zależy na zachowaniu naszego wspólnego historycznego dobra i to zarówno od strony popularyzatorskiej ale też i od strony konkretnych działań „ratowniczych” – zabytki w dowolnej postaci: dworów, pałaców, cerkwi czy kościołów bardzo chciałyby mieć rzetelnych mecenasów, dbających z własnej nieprzymuszonej woli o ich dobrą kondycję. Służbom odpowiedzialnym za dbałość o dziedzictwo narodowe życzymy wielu pomysłów i po prostu codziennej wrażliwości na materię powierzoną im przez nas wszystkich w opiekę.

Wszystkim zaś czytającym te nasze zabytkowe marzenia składamy tą drogą życzenia odkrywania wielu zadbanych miejsc i zabytków, pozytywnych rozczarowań w miejscach ponownie odwiedzanych, które jeszcze nie dawno nie zachęcały nawet do wykonania jakiejkolwiek fotografii czy spędzenia tam dłuższej chwili.

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.