Każda pora roku jest dobra na zwiedzanie pięknych polskich zabytków lub miejsc atrakcyjnych krajobrazowo. Wiosna jest jedną z tych ciekawszych pór roku, gdy świeża zieleń dopiero zaczyna mocno kontrastować z budynkami, skałami i innymi elementami parków czy założeń pałacowych.

Puławy o tej porze roku polecamy szczególnie jako cel wycieczki.

Puławy

Pałac Czartoryskich i park w Puławach możemy zwiedzać dzięki uprzejmości Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, który znajduje się w tej dawnej rezydencji Lubomirskich i Sieniawskich.

Puławy

Jak napisano na stronie pałacu (http://palacpulawy.pl/historia.html) zamek obronny powstał w Puławach w latach 1671-1676, a jego pierwszym właścicielem był marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski.

Puławy

Wikipedia czas budowy zamku określa na lata 1671-1679.

W roku 1706, kiedy Puławy były już własnością Sieniawskich, wojska szwedzkie zniszczyły całe założenie – budynek i park.

Od roku 1722 odbudowę prowadziły rody Sieniawskich i Czartoryskich, a w latach 1731-1736 Czartoryscy wybudowali nowy pałac w stylu rokokowym według projektu Jana Zygmunta Deybela. Na zdjęciu poniżej Sala Gotycka.

Puławy - Sala Gotycka

Okres największej świetności to przełom XVIII i XIX wieku, kiedy Izabela i Adam Kazimierz Czartoryski gromadzą na puławskim dworze znakomitych malarzy, pisarzy, architektów i muzyków. W 1794 roku Puławy zostały zniszczone przez wojska rosyjskie. W 1796 rozpoczęto kolejną odbudowę, podczas której pałac uzyskał wystrój klasycystyczny.

Puławy

Wtedy też według pomysłu księżnej Izabelli przekształcono park na romantyczny park krajobrazowy w stylu angielskim. W parku powstały ciekawe budowle – poniżej Dom Gotycki.

Puławy – Dom Gotycki

Czy Świątynia Sybilli – poniżej.

Puławy – Świątynia Sybilli

I inne ujęcie Świątyni Sybilli:

Puławy - Świątynia Sybilli
Puławy – Świątynia Sybilli

Park na przestrzeni ostatnich kilku lat ucierpiał wskutek silnych wichur, które połamały piękne stare drzewa. W 2011 roku remontowane były zarówno budowle parkowe jak i sam pałac.
Dla chcących zwiedzić całe założenie parkowe jego mapa na zdjęciu poniżej:

Plan Ogrodu Puławskieg

Remont pałacu wydłuży się prawdopodobnie do końca roku 2012 – http://www.tvp.pl/lublin/aktualnosci/rozmaitosci/remont-pulawskiego-muzeum-czartoryskich-prace-znacznie-sie-przedluza/6700341.

Puławy

W latach 1831-1842 pałac przeżywa okres upadku. Za Wikipedią: „Książę Adam Jerzy Czartoryski, właściciel Puław od 1812, za udział w powstaniu listopadowym został przez cara zaocznie skazany na ścięcie toporem, a wszystkie jego majątki w zaborze rosyjskim uległy konfiskacie. Część wyposażenia pałacu i jego otoczenia wywieziono do Rosji, część sprzedano na licytacji, np. meissonierowską boazerię z sali złotej. Udało się ocalić zbiory ze Świątyni Sybilli i Domu Gotyckiego oraz bibliotekę (około 60 tysięcy tomów), które etapami wywieziono do Paryża. (Wróciły one potem do Krakowa, gdzie na ich bazie w 1876 utworzono Muzeum Czartoryskich). Zofia z Czartoryskich Zamoyska zabrała część rzeźb (m.in. „Tankreda i Kloryndę”, sarkofag, lwy, obelisk poświęcony księciu Józefowi Poniatowskiemu) do Podzamcza koło Maciejowic, skąd powróciły do Puław w 1947. Wiele elementów drobnej architektury parkowej zniknęło po 1840”.

Puławy

Od roku 1842 pałac wykorzystywany jest do pełnienia funkcji publicznych:
1842-1862 –  Instytut Wychowania Panien, zwany Aleksandryjskim
1862-1869 –  Instytut Politechniczny i Rolniczo-Leśny
Do roku 1914 –  Instytut Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa
Do roku 1950 –  Państwowy Instytut Naukowy Gospodarstwa Wiejskiego
I obecnie: Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa– Państwowy Instytut Badawczy.

Puławy

Będąc w Puławach warto tez odwiedzić Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny:

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach

który został wybudowany w latach 1801-1803 według projektu Christiana Piotra Aignera jako kaplica pałacowa Czartoryskich.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach

Zapraszamy także na nasz film z Puław:

oraz do obejrzenia zdjęć z Puław na naszych stronach:

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2001-19.php

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2007-1.php

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2011-17.php

Puławski park i pałac jest dobrym przykładem jak wokół idei zachowania tego zabytku udało się zgromadzić zarówno wiele instytucji jak i osób prywatnych.

Polecamy ciekawy artykuł: „Ogrody księżnej Izabeli„.

 

Loading


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.