W tym roku wędrując m.in. po zachodniej Wielkopolsce trafiliśmy do Śródki.

Pałac Śródka
Pałac Śródka

Już od bramy przywitał nas piękny widok odrestaurowanego w 2002 roku pałacu.

Pałac Śródka
Pałac Śródka

Jak napisano w książce „Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce” autorstwa Marcina Libickiego i Piotra Libickiego: „neogotycki dwór-zamek o bardzo oryginalnej koncepcji, zbudowany został w latach 1858-1861 dla niemieckiej, ale spokrewnionej z Polakami rodziny von Seydlitz. Niska, parterowa część środkowa z półpiętrem poddasza ujęta została w dwa różnej wielkości, prostopadłe do niej skrzydła: znacznie większe i wyższe czterokondygnacyjne skrzydło północne i mniejsze, niższe trzykondygnacyjne skrzydło południowe. Całość nakryta oddzielnymi płaskimi dachami ukrytymi za wysokim krenelażem”.

Pałac Śródka
Pałac Śródka

Na stronie internetowej pałacu możemy z kolei przeczytać: „Historia majątku w Śródce sięga XIV wieku. Pałac wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. W 1763 roku Śródka przeszła w ręce przybyłej ze Śląska rodziny Seydlitz-Kurzbach. Założycielem osiadłego we wsi rodu był Sigismund von Seydlitz , który ożenił się z córką poprzedniego właściciela – Konstantego Kurnatowskiego. Prawie sto lat później, potomek tego rodu Karol Konstanty, wzniósł okazałą rezydencję w stylu neogotyckim. Na początku XX wieku obszar majątku wynosił 988 ha. Znajdowała się w nim gorzelnia, zajmowano się hodowlą bydła rasy oledenburskiej. Ostatnim posiadaczem dóbr był Karol Gustaw von Seydlitz, który władał nimi do 1944 roku.”.

Pałac Śródka
Pałac Śródka

Jak wiele tego rodzaju majątków po II wojnie światowej przeszedł on na własność skarbu państwa, po czym został włączony do utworzonego na tym terenie państwowego gospodarstwa rolnego.

Pałac Śródka
Pałac Śródka

Po renowacji obiekt stał się miejscem „gdzie każdy może rozkoszować się wybornym jedzeniem, stylowymi wnętrzami oraz pięknem przyrody przyległego do pałacu parku”.

Pałac Śródka
Pałac Śródka

Jak można przeczytać w Wikipedii: „Wzniesiona w latach 1858-1861 rezydencja Seydlitzów w Śródce jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli odwołujących się do tradycji średniowiecza w Wielkopolsce. Opracowanie elewacji i dekoracje oraz układ pomieszczeń wskazują na wysoką klasę architekta. W ostatnich latach pałac przeszedł w ręce prywatne i został odrestaurowany. Na terenie pałacu powstał hotel i restauracja gdzie goście mogą rozkoszować się pięknem przyrody przyległego do pałacu parku, o powierzchni 2,7 ha oraz okolicznych jezior. W parku można podziwiać m.in. dęby, których obwód pnia dochodzi nawet do 510 cm.” oraz „Z inicjatywy kolejnego właściciela Gustawa Stefana Karola Konstantego von Seydliza wprowadzono pewne zmiany we wnętrzach pałacu oraz w jego elewacji frontowej.”.

Pałac Śródka
Pałac Śródka

Z wielką przyjemnością spacerowaliśmy po parku, na chwilę zajrzeliśmy do pięknych wnętrz pałacu, spotkaliśmy stęsknionego pieszczot osiołka, chłonęliśmy piękne widoki na jezioro spod pałacu i na pałac znad jeziora.

Pałac Śródka
Pałac Śródka

To miejsce jakby nieco zagubione w fotogenicznym krajobrazie, zachęcające do przebywania w nim swoją sielskością, ale też elegancją architektury rzadko spotykaną w innych zespołach pałacowo-parkowych.

Pałac Śródka
Pałac Śródka

Obiekt bezpośrednio otoczony jest trzema jeziorami: Wielkim (262 ha), Kuchennym (63 ha), Liśnią (ok. 19 ha) oraz stawami, z których jeden z nich połączony jest kanałem bezpośrednio z jeziorem Wielkim. Do terenów pałacowych należy ponad 2 hektarowy park, owocowy sad oraz ogród winny, w których z pewnością odnajdą Państwo spokój ducha.

Pałac Śródka
Pałac Śródka

Warto tu przyjechać nie tylko na dłuższy spacer, ale pomyśleć także o rodzinnych uroczystościach.

Pałac Śródka
Pałac Śródka

Dużo więcej zdjęć pałacu i parku można zobaczyć na naszej stronie albumowo-wyszukiwarkowej.

Zapraszamy na nasz film z tego pięknego miejsca:

A dla chcących tu trafić poniżej mapa od Google:

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.