Poznaliśmy ten obiekt bliżej dzięki linkowi udostępnionemu na stronie Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce, bo przedtem to był dla nas jedynie kolejny wycieczkowy cel zaznaczony na naszej mapie atrakcji do odwiedzenia.

Zdunowo
Zdunowo

Czytając choćby fragmenty opisu z Wikipedii:
– „Zabytek zadbany” – nagroda Ministra Kultury za rewaloryzację pałacu, 2009
– Obecnie pałac pełni funkcję obiektu restauracyjno-hotelowego, którego restauracja znalazła się wpośród „100 Najlepszych Restauracji w Polsce” jako jedna z Najlepszych Pałacowych Kuchni 2012
– Pałacowe wnętrza zostały wykorzystane przy produkcji serialu „Rezydencja.
– widać, że pięcioletnie prace nad przywróceniem tego miejsca do świetności dały oczekiwany efekt i zyskały obiektywne uznanie.

Zdunowo
Zdunowo

To, co też nam się bardzo podoba to dbałość właścicieli o przedstawienie jego ciekawej historii na stronie www, gdzie m.in. można przeczytać: „Pierwsze wzmianki o wsi Zdunowo sięgają 1398 roku. Pierwotnie nazwę miejscowości pisano inaczej. W „Kodeksie Dyplomatycznym Księstwa Mazowieckiego” Zdunowo figuruje jako Sdunowo, w innych dokumentach odnajdujemy Zdvnowa lub Zdunów. W połowie XV wieku Zdunowo było wsią szlachecką należącą do rodziny Zdunowskich herbu „Junosza”, którzy nazwisko przyjęli od rodowej posiadłości. W 1584 roku dokonali podziału dóbr między braci Jakuba i Piotra, jednak Jakub odstąpił część z trzech pól młodszemu bratu Piotrowi.

Zdunowo
Zdunowo

Z tej samej strony pałacu przytoczymy jeszcze fragment o budowie: „Na początku XX wieku rozległe dobra zdunowskie stały się własnością Cecylii i Stanisława Jaworowskich herbu „Lubicz”. To właśnie oni byli fundatorami pałacu. Świadczy o tym herb rodowy znajdujący się na frontowej elewacji budynku i inicjały „SC” oraz „J” umieszczone na drzwiach wejściowych. Pałac posadowiono w miejscu murowanego dworu będącego dawniej siedzibą miejscowej szlachty. Skomponowany w stylu zmodernizowanego późnego baroku imponuje wyszukaną architekturą. Autor projektu nie jest znany, prawdopodobnie należał do kręgu wiedeńskiego atelier architektonicznego Fellner & Helmer. Prace budowlane wykonał w latach 1905-1910 zespół murarski pod kierunkiem majstra Kwiatkowskiego ze Strużewa, wsi należącej do majątku Jaworowskich. Opracowanie projektu założenia parkowego do swej rezydencji Jaworowscy zlecili wybitnemu warszawskiemu planiście ogrodów Walerianowi Kronenbergowi. Córka Jaworowskich wniosła pałac w posagu i tak właścicielem Zdunowa stał się Piotr Domański, który niestety zginął w kampanii wrześniowej.

Zdunowo
Zdunowo

Powojenne losy pałacu są, można powiedzieć dość typowe dla tego typu obiektów — w 1946 roku majątek został przejęty przez Skarb Państwa. Była tam początkowo siedziba wojsk radzieckich,  a potem Wojska Polskiego, następnie umieszczono tu Państwowy Dom Dziecka, a w latach 1957-1958 pałac stał się siedzibą Zasadniczej Szkoły Rolniczej.  Niestety później opustoszały majątek ulegał coraz większemu zniszczeniu.

Zdunowo
Zdunowo

W pogodny letni poranek, gdy odwiedziliśmy to miejsce, delikatne promienie słońca muskały elewację pałacu, ukazując piękno zdobień, a pachnący jeszcze nocną rosą park zapraszał na spacer pośród licznych zachowanych pięknych drzew.

Zdunowo
Zdunowo

Za Wikipedią przypomnimy jeszcze ostatnie losy obiektu: „W 2001 roku nowi właściciele rozpoczęli pracę nad odbudową i wyremontowaniem kompleksu. Nawet pożar dewastujący drewniane elementy pałacu: dach, klatki schodowe, stolarkę drzwiową i okienną, nie zniechęcił ówczesnych właścicieli do zaprzestania prac nad odbudową. W 2005 roku pałac nabyli nowy właściciele Małgorzata i Dariusz Chwiejczakowie, którzy zrewaluowali pałac. Prace nad wykańczaniem i odrestaurowaniem zabytku wspierał Wojewódzki Konserwator Zabytków, dzięki czemu przestrzeń pałacowa nie utraciła swojego pierwotnego charakteru. Po pięciu latach udało się przywrócić pałac do czasów jego świetności. Za wielki wkład, jaki wnieśli właściciele w jego rewaloryzację, zostali uhonorowani nagrodą przez Generalnego konserwatora zabytków. Obecnie pałac pełni funkcję hotelową. Posiada 21 pokoi dla 40 gości, w tym 3 apartamenty. Wszystkie pomieszczenia zostały zaprojektowane w taki sposób, aby umilić pobyt w pałacowych murach oraz odzwierciedlić zabytkowy charakter majątku. W pałacu znajdują się sale: balowa, klubowa, kominkowa oraz biblioteczka.

Zdunowo
Zdunowo

Zachęcamy więc do odwiedzin tego miejsca, do zobaczenia tego, co nam się spodobało i co utrwaliliśmy na naszych fotografiach i filmie. Zaś potencjalnych inwestorów, czy po prostu ludzi ceniących klimat podobnych miejsc, zachęcamy do ratowania wielu jeszcze oczekujących na ratunek obiektów zabytkowych w Polsce. Na pewno nie jest to zadanie łatwe ani tanie, ale patrząc na to jak zadbano o ten pałac i wiele obiektów, które do tej pory odwiedziliśmy (zerknijcie choćby na kilka ostatnich naszych wpisów), to widać, że wysiłek wielu prywatnych osób został przekuty w urokliwe i przyciągające turystów miejsce. Miejsce, gdzie historia daje zmysłom odczucia zarówno estetyczne, jak i też stwarza znakomite warunki do choćby chwilowego relaksu blisko natury.

Zdunowo
Zdunowo

Zapraszamy też na film:

Loading


Jedna odpowiedź do “Uratowany zabytek zdobywa zacne nagrody i uznanie – Pałac Zdunowo”

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.