Siedem lat temu odwiedziliśmy Zespół Kręgów Kamiennych w Węsiorach, natomiast w tym roku byliśmy w Rezerwacie Archeologiczno-Przyrodniczym „Kręgi Kamienne” w Odrach.

Podobnych miejsc, choć na pewno nie w tej skali, jest w Polsce całkiem sporo. Mapę takich miejsc tylko z województwa pomorskiego znajdziemy na tablicy informacyjnej w Odrach:

Kręgi kamienne w woj. pomorskim
Kręgi kamienne w woj. pomorskim

Bardziej interaktywne zestawienie i mapę kręgów kamiennych w Polsce znajdziemy na stronie  Stowarzyszenia Badań Kamiennych Kręgów.

Wróćmy teraz do Węsiorów – w Wikipedii znajdziemy  na ich temat m.in. takie informacje: „Cmentarzysko w Węsiorach – cmentarzysko położone ok. 1,5 km na południe od wsi Węsiory, na północnym brzegu Jeziora Długiego. Miejsce pochówku Gotów i Gepidów z I-III wieku. Na cmentarzysku znajdują się kręgi kamienne i kurhany.

Cmentarzysko powstało w l. 70. i 80. n.e., a więc w czasie domniemanego przybycia Gotów i Gepidów na Pomorze z obszaru dzisiejszej południowej Szwecji. Wędrówka tych ludów przyczyniła się do powstania kultury zwanej kulturą wielbarską.

Badania archeologiczne cmentarzyska w Węsiorach zapoczątkowano dopiero w XX wieku. W 1956 przeprowadzono prace badawcze, obejmujące 3 kamienne kręgi, 16 kurhanów oraz 110 pochówków ciałopalnych i szkieletowych (groby popielnicowe oraz groby ziemne (jamowe)). W toku badań ustalono, że w przeciwieństwie do innych pomorskich cmentarzysk kamienne kręgi w Węsiorach wykorzystywano do pochówków.

Poniżej mini galeria naszych zdjęć z Węsiorów.

Dla zwolenników dokładnych lokalizacji poniżej interaktywna mapa od Google:

Zapraszamy także na krótki film.

Z kolei o kręgach kamiennych w Odrach w Wikipedii można przeczytać m.in. następujące informacje: „Cmentarzysko w Odrach – cmentarzysko kultury wielbarskiej przypisywane wędrówce Gotów i Gepidów ze Skandynawii nad Morze CzarneCmentarzysko leży na wschodnim brzegu Czarnej Wody w pobliżu wsi Odry i zajmuje 16,91 hektarów na terenie rezerwatu przyrody Kamienne Kręgi. Obejmuje 10 kręgów kamiennych i 29 kurhanów, czasem ze stelą.

Na cmentarzysku są następujące stwierdzone przez naukowców elementy mówiące o obrządku pogrzebowym:

  • kręgi kamienne (Odry są cmentarzyskiem o najbardziej okazałych kamiennych kręgach),
  • kurhany,
  • groby ze stelami,
  • groby płaskie,
  • groby wcześniejszych kultur (np. kultury pomorskiej).

Stwierdzono, że cmentarzysko w Odrach było miejscem zwoływania rodowo-plemiennych zgromadzeń wiecowych w kręgach kamiennych, tzw. tingów oraz miejscem grzebania zmarłych.

Teoria na temat funkcji kręgów kamiennych wysunięta została przez badacza kultury wielbarskiej, Ryszarda Wołągiewicza. Odrzucił on stanowczo wcześniejsze hipotezy identyfikujące kręgi jako specyficzne formy pochówku (nagrobka). Na podstawie legend i podań skandynawskich oraz w oparciu o przeprowadzone badania uznał te konstrukcje za miejsca wieców i sądów plemiennych. Sporadyczne pochówki znajdujące się w obrębie kamiennych kręgów miały się tam znaleźć już po zaprzestaniu użytkowania ich jako miejsc spotkań.

Archeolodzy stwierdzili orkę w miejscu występowania kamiennego kręgu. Świadczy to o dużej kulturze uprawy roli w tak wczesnym okresie, orka bowiem pochodzi sprzed istnienia tam kręgu.”.

Poniżej minigaleria naszych zdjęć z kręgów kamiennych w Odrach.

Zapraszamy także na nasz filmowy spacer po tym miejscu.

A dla zwolenników dokładnych lokalizacji poniżej interaktywna mapa od Google:

W przypadku kręgów kamiennych w Odrach możemy jeszcze w cytowanym artykule z Wikipedii przeczytać bardzo ciekawy wątek o kręgach jako hipotetycznym obserwatorium astronomicznym. A więcej teorii i tajemnic o megalitach znajdziemy m.in. na stronach Stowarzyszenia Badań Kamiennych Kręgów.

My gorąco zachęcamy Państwa do zobaczenia tego rodzaju miejsc samodzielnie, bo są one naszym zdaniem miejscami bardzo szczególnymi, gdzie bardzo odległa historia łączy się z pięknem i bogactwem przyrody, a turyści znajdują tu niesamowity nastrój jakby między magią a oddziaływaniem tzw. miejsc mocy, gdzie wg. niektórych można czerpać energię z kosmosu.


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.