W Młochowie byliśmy poprzednio już dawno temu, bo w roku 2000 (i tylko dwa zdjęcia jeszcze analogowe, z tej wycieczki znajdziecie na naszej stronie albumowej). Będąc niedawno w Rozalinie i przejeżdżając obok młochowskiego parku stwierdziliśmy, że warto ponownie odwiedzić Młochów i zobaczyć co się zmieniło.

Czytając artykuł „Co dalej z pałacem w Młochowie?” zauważyliśmy dwa istotne zagadnienia związane z tym miejscem. Po pierwsze w latach 2007-2010 zrewitalizowany został park, więc warto zobaczyć jak ta rewitalizacja wygląda po kolejnych 10 latach od jej ukończenia. Po drugie we wskazanym artykule z 28.05.2017 znaleźliśmy taki fragment: „Od 15 lat zespół pałacowo-parkowy jest własnością gminy Nadarzyn. Kilka lat temu przeprowadzono rewitalizację przypałacowego parku. Rewitalizacja kosztowała 11,5 mln zł, z czego 6 mln zł pochodziło z unijnej dotacji. Inwestycja sprawiła, że okolice młochowskiego pałacu są chętnie odwiedzane przez mieszkańców, odbywają się tu liczne imprezy i festyny. Pałac jest również tłem do sesji zdjęciowych, głównie tych ślubnych.”. Ale park to jedno, a pałac to jakby zupełnie inna bajka. W kolejnym artykule „5555,55 zł za dzierżawę pałacyku” możemy przeczytać, że: „został rozstrzygnięty przetarg na oddanie w dzierżawę części nieruchomości gruntowej wraz z budynkiem pałacu i oficyny w zespole pałacowo – parkowym w Młochowie”. Więc w zasadzie mogło z pałacem już być tylko lepiej. Jednak w kolejnym artykule z 29.09.2019 „Wracamy do tematu pałacu w Młochowie” możemy przeczytać m.in.: „…pałac został wydzierżawiony. W umowie gmina Nadarzyn zobowiązała się do uzyskania pozwolenia na budowę. Uregulowanie kwestii formalnych wstrzymuje jednak konserwator zabytków, mimo iż wszystkie wymagania ze strony urzędu zostały dopełnione. Gmina Nadarzyn dokłada wszelkich starań, aby sprawa pałacu w Młochowie mogła nabrać tempa, jednak na przeszkodzie stają czynniki zewnętrzne”. I w 2020 roku chyba nic się od czasu tego artykułu nie zmieniło sądząc po wyglądzie pałacu.

Niezależnie od wskazanych wyżej problemów biurokratycznych w zakresie prac remontowych pałacu całe założenie pałacowo-parkowe warto i trzeba odwiedzić. Z Wikipedii zacytujemy skróconą wersję historii całego obiektu: „Zespół pałacowo-parkowy w Młochowie – znajdujący się w miejscowości Młochów, w powiecie pruszkowskim, w gminie Nadarzyn, zbudowany w stylu klasycystycznym.

Budowę zaprojektowanego przez Jakuba Kubickiego pałacu dla Walentego Faustyna Sobolewskiego rozpoczęto wraz z powstaniem Księstwa Warszawskiego w roku 1807 (niektóre źródła podają rok 1804), zakończono ok. roku 1810. W skład kompleksu wchodzi zarówno budynek pałacowy, oficyna, wozownia, jak i oranżeria. W ostatniej mieści się dziś kaplica pod wezwaniem św. Michała Archanioła i parafia prowadzona przez Księży Michalitów. Całość otacza park krajobrazowy z pocz. XIX w. przekomponowany w 1887 zgodnie z projektem Waleriana Kronenberga.

W wyniku zawieranych małżeństw Młochów znajdował się kolejno od 1837 w rękach hrabiów Kwileckich a później Zawiszów-Kieżgajło.

Od roku 1910 majątek przeszedł na własność Radziwiłłów, którym służył za letnią rezydencję. Kilka lat później, w czasie I wojny światowej pałac uległ spaleniu. W majątku, przez pewien czas, pracował jako rządca Helmuth von Pannwitz, późniejszy generał Wehrmachtu oraz dowódca XV. korpusu oddziałów kozackich. Ostatnim właścicielem majątku od 1935 był Eryk Kurnatowski – senator RP w latach 1925-27, wydawca i hodowca koni. Majątek przejęty na własność Skarbu Państwa PRL został przeznaczony na przedszkole – głównie dla dzieci pracowników państwowego gospodarstwa rolnego.

Od roku 1957 obiekt znalazł się we władaniu Państwowego Instytutu Hodowli Ziemniaka Polskiej Akademii Nauk. Po przejęciu przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin popadał w coraz większą ruinę, aż do przejęcia przez gminę Nadarzyn w roku 2001. W początkach XXI wieku zespół odrestaurowano – park oddano w użytkowanie lokalnej ludności.”.

Zachęcamy Państwa do lektury obszernej historii właścicieli i majątku oraz zespołu architektoniczno-parkowego na tej stronie.

Polecamy także ujęcia z drona ze strony „Pałac i park w Młochowie”.

Dla tych co lubią wiedzieć dokładniej gdzie to jest interaktywna mapa od Google:

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmowego spaceru z tego miejsca:

Warto też obejrzeć film Telewizji internetowej Gminy Nadarzyn „Wyjątkowe miejsca Park w Młochowie”: https://www.youtube.com/watch?v=i7SU7cPnudI .

Loading


Jedna odpowiedź do “Zespół pałacowo-parkowy w Młochowie”

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.