Kiedy w 2002 roku byliśmy w Cieleśnicy, patrząc na opuszczony obiekt, mieliśmy nadzieję, że to piękne miejsce kiedyś zostanie mimo wszystko uratowane.

Pałac wymagał pilnych prac remontowych.

Gdy w lutym’2016 pałac został zgłoszony do naszego konkursu i zobaczyliśmy zdjęcia aktualnego stanu, postanowiliśmy, że w najbliższym możliwym czasie postaramy się go odwiedzić ponownie.
Poniżej certyfikat uznania, jaki pałac uzyskał w tym konkursie.

Mapa obszaru, na którym znajduje się pałac poniżej:
Kilka dni temu udało nam się dotrzeć do Cieleśnicy i to, co zobaczyliśmy na miejscu, wywarło na nas bardzo pozytywne wrażenie.

Historię obiektu można znaleźć na stronie pałacu – my zacytujemy z niej krótki fragment dziejów powojennych:
„We wrześniu 1939 majątek cieleśnicki zajęły wojska radzieckie, a następnie niemieckie. Ród Różyczka de Rosenwerth zamieszkiwał pałac do 1945 roku, później dobra cieleśnickie przeszły na własność Skarbu Państwa Polskiego. W latach 1946-1950 w pałacu funkcjonował Dom Pracy Twórczej. W latach 60 XX wieku pałac stał się własnością Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Cieleśnicy i mieściła się tu sala kinowa, klubokawiarnia i ośrodek zdrowia.
W 2009 roku pałac nabyli obecni właściciele i rozpoczęli projekt adaptacji zespołu pałacowo-parkowego Cieleśnica na obiekt hotelarsko-gastronomiczny o wysokim standardzie.
Latem 2013 roku obiekt został otwarty dla klientów i turystów.”.
Poniżej także zdjęcie z opisem historii pałacu:

Zwiedzając obiekt, byliśmy pod bardzo dużym wrażeniem, jak drobiazgowo nowi właściciele podeszli do przywrócenia pałacu i jego otoczenia do dawnej świetności.

Przypałacowy park i zbiornik wodny zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu w pięknym otoczeniu zieleni.

Znakomitym pomysłem jest rozstawienie ławek i leżaków, nie mówiąc o hamaku, w wielu miejscach parku.

Perfekcyjne wnętrza możemy podziwiać np. podczas posiłków.













W tym miejscu zacytujemy fragment idei powstania i działania tego miejsca ze strony pałacu: „Pałac Cieleśnica kieruje swoją ofertę do indywidualnych turystów ceniących piękno nadbużańskiej przyrody, jak również do klientów biznesowych oczekujących najwyższego standardu usług. Odwiedzającym, pałac zapewnia luksusowy wypoczynek w kameralnej atmosferze i pięknym otoczeniu przyrody.
Umiejscowienie obiektu wśród stawów, łąk i lasów gwarantuje pełen relaks w oddaleniu od miejskiego gwaru. Entuzjaści aktywnego wypoczynku mogą więc liczyć na urokliwe spacery, ścieżki do nart biegowych i Nordic Walking oraz atrakcyjne trasy rowerowe. Położenie hotelu służy także skorzystaniu z wielu atrakcji okolicy takich jak słynna stadnina Koni w Janowie Podlaskim czy Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu.„
oraz „Naszym marzeniem jest nie tylko stworzenie miejsca wypoczynkowego, ale również troska o rozwój regionu i nawiązanie do bogatej przeszłości kulturalnej tego miejsca. Pierwszym tego przejawem jest promowanie lokalnego rzemiosła oraz rozpoczęcie własnej produkcji rękodzielniczej. Planujemy organizację różnorodnych warsztatów i szkoleń w wielu dziedzinach rzemiosła, również tych niespotykanych bądź charakterystycznych jedynie dla naszego regionu. Inne plany na przyszłość to szeroko pojęte promowanie kultury – projekcje filmowe, kolekcjonowanie antyków i zbiorów bibliotecznych, organizowanie czasowych wystaw sztuki i koncertów.„
Dodatkową atrakcją kulinarną są wyroby Manufaktury Cieleśnica – poniżej na zdjęciu prezentacja w jednym z pomieszczeń pałacu:

Cytat ze strony manufaktury: „Dlaczego powstała Manufaktura Cieleśnica? Ponieważ jesteśmy dumni z naszej tradycji i zdrowia płynącego z naturalnych polskich produktów. Wartością Manufaktury są receptury na przetwory domowe. Naszą misją jest dzielenie się pasją do smacznego i zdrowego życia!„
Dla nas także bardzo ciekawym pomysłem okazały się leżące równolegle do obszaru pałacowego ogrody, w których oprócz pięknie kwitnących różnorodnych roślin ozdobnych uprawiane są także warzywa i owoce używane do posiłków z pałacowej kuchni.

W ogrodach przewidziano także miejsce do wypoczynku na słońcu lub w cieniu, co naszym zdaniem jest znakomitym pomysłem.

Tak przemyślany sposób na wypoczynek zachęca do skorzystania z bogatej oferty Pałacu Cieleśnica. My także byliśmy oczarowani wszelkimi zakątkami obiektu, bo oprócz powyższych walorów to także uczta dla oczu i obiektywu.

Zachęcamy więc Państwa do odwiedzin tego pięknego i zadbanego miejsca, które jest także znakomitą bazą do zwiedzenia północno-wschodniej części województwa lubelskiego.

Zachęcamy także do obejrzenia (na pełnym ekranie) naszego filmu z Cieleśnicy: