W Krzeszowie byliśmy dwukrotnie. Pierwszy raz podczas „naszej dużej pętli wycieczkowej” w roku 2000,  kiedy jeszcze zespół klasztorny nie był oficjalnie uznany za Pomnik Historii, to stało się w roku 2004, a drugi raz 10 lat później.
Warto pojechać w stronę pobliskiego Krzeszówka, aby zobaczyć Krzeszów z pewnej odległości:

Krzeszów'2010
Krzeszów’2010

Aby można było łatwiej zobaczyć, gdzie się znajduje Krzeszów, poniżej zamieszczamy mapę z Google Maps:

Poniżej galeria fotograficzna obejmująca budynki i otoczenie Pocysterskiego opactwa w Krzeszowie.

Historię tego miejsca znaleźć można m.in. w Wikipedii, skąd zacytujemy krótki fragment:
Pocysterskie opactwo w Krzeszowie – kompleks najwyższej światowej klasy zabytków, którego początki sięgają XIII wieku. Opactwo nazywane „europejską perłą baroku” przynależy do diecezji legnickiej, wcześniej zamieszkane przez benedyktynów i cystersów. Znajduje się w Krzeszowie, w województwie dolnośląskim. W 2004 uznane za pomnik historii. Część obiektów udostępniona jest dla zwiedzających. Na miejscu funkcjonują Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W części klasztornej znajduje się Opactwo Sióstr Benedyktynek, ekspatriowane w 1946 r. z klasztoru i kościoła pw. Wszystkich Świętych we Lwowie.
W roku 1242 Anna Przemyślidka, wdowa po Henryku II Pobożnym założyła w Krzeszowie parafię benedyktyńską i sprowadziła benedyktynów z Opatovic we wschodnich Czechach. Z niewiadomych przyczyn benedyktyni opuścili Krzeszów w roku 1289. Bolko I Surowy ustanowił w 1292 nową fundację dla cystersów, nadając im 14 wsi i miasto Lubawka. Sprowadził mnichów z Henrykowa.„.

I kilka zdań o architekturze i częściach składowych obiektu: „Cały kompleks składa się z: kościoła klasztornego, klasztoru, ogrodu, kościoła bractwa św. Józefa, domu gościnnego opata oraz budynków pomocniczych. Pierwszy powstał romański kościół, który został wzniesiony w końcu XIII wieku i poświęcony w roku 1292, gdy przybyli do niego pierwsi zakonnicy. Obecny barokowy kościół projektowali architekci z kręgu Kiliana Ignaca Dientzenhofera w latach 1728–1735. Fasadę o dwóch wieżach projektował Ferdynand Maksymilian Brokoff.

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.