Nasz kwietniowo-majowy długi weekend wycieczkowy rozpoczęliśmy od Pałacu Kornów w Pawłowicach.

Wrocław Pawłowice
Wrocław Pawłowice

Z zestawienia zabytków nieruchomych na Dolnym Śląsku można przeczytać:
Wrocław –Pawłowice
-zespół pałacowy i folwarczny, ul. Pawłowicka 85-101/ Widawska, k. XIX,nr rej.: 565/Wm z 10.07.1996, otoczenie zespołu, nr rej.:506/A/05 z 18.04.2005:
-pałac z łącznikiem, 1891
-oficyna, 1891
-dom zarządcy
-młyn
-stajnia
-wieża wodna
-dom ogrodnika
-dom leśniczego
-park
-glorieta
-mostek
-fontanna
-2 bramy wjazdowe
”.

Wrocław Pawłowice
Wrocław Pawłowice

Aktualnie w tym miejscu funkcjonuje Centrum Edukacyjno-Rozwojowe Pałac Wrocław Pawłowice oraz Arboretum – Ośrodek Badań Dendrologicznych w Pawłowicach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Wrocław Pawłowice

Ze strony „O pałacu” zacytujemy mały fragment: „Malownicze miejsce, bujna zieleń i piękny, zabytkowy, dziewiętnastowieczny pałac położony na terenie ośmiohektarowego parku z oczkiem wodnym to prawdziwe miasto-ogród, zgłoszone przez wrocławian do konkursu na miejsce magiczne. Może tu się wybrać na wypoczynek każdy, kto chce uciec od zgiełku miasta.” – i jak to w przypadku tego rodzaju pałaców i parków bywa, typowy mieszczuch od razu po przyjeździe na miejsce bywa „rażony” ciszą, spokojem, atmosferą krajobrazowej sielanki. Nas, fanów ratowania obiektów zabytkowych w Polsce najbardziej ucieszyło to, co opisano także na powyższej stronie: „W 1996 roku pałac wraz z folwarkiem został wpisany do rejestru zabytków, a Pawłowice dostały drugą szansę. Dziś, gdy wyremontowano pomieszczenia gospodarcze będące częścią dawnego folwarku, a także odrestaurowano pałac i oficyny dworskie, powstało zaplecze z bazą hotelową, salami konferencyjnymi i odnowioną salą reprezentacyjną. Jest to doskonałe miejsce na ośrodek edukacyjno-szkoleniowy. Dlatego powołano tu Centrum Kształcenia Ustawicznego. W Pawłowicach odbywają się kursy, szkolenia, konferencje i okolicznościowe imprezy. Ich organizatorem jest nie tylko Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.”.

Wrocław Pawłowice
Wrocław Pawłowice

Dobry pomysł biznesowy to gwarancja na zachowanie obiektów zabytkowych takich jak ten w dobrym stanie, na ich popularyzację i samofinansowanie. Jak napisano na stronie „O folwarku”: „Projekt „Modernizacja Zespołu pałacowo-folwarcznego na potrzeby Ponadregionalnego Rolniczego Centrum Kongresowego w Pawłowicach” przyczynił się do powstania nowoczesnego, na miarę XXI wieku, obiektu konferencyjnego, wyposażonego w nowoczesne, multimedialne techniki teleinformatyczne służące do przekazu informacji uczestnikom imprez biznesowych.”. A z wcześniejszej informacji wynika: „W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu realizuje obecnie projekt pn. „Modernizacja Zespołu pałacowo-folwarcznego na potrzeby Ponadregionalnego Rolniczego Centrum Kongresowego w Pawłowicach” na podstawie Priorytetu 6 – Turystyka i kultura, Działanie 6.3 „Turystyka biznesowa”. Całkowita wartość projektu wynosi 6 196 124,58 zł, w tym wysokość wkładu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 1 930 071,20 zł.”.

Poniżej kilka zdjęć z wnętrz pałacu:

Udało się więc dla tego obiektu przygotować odpowiedni plan działania i pozyskać spore środki finansowe. A efekty możemy oglądać, spacerując po terenie parku, zaglądając do pałacu, czy choćby tylko zerkając na wyremontowane zabudowania folwarku.

Wrocław Pawłowice
Wrocław Pawłowice

My byliśmy tu tylko chwilę przejazdem do docelowej bazy wycieczkowej, ale warto wspomnieć, że w Pawłowicach od wielu lat organizowane są systematycznie „Wieczory Pawłowickie”, czyli spotkania z muzyką i poezją – „Zabytkowa rezydencja, należąca niegdyś do rodziny Kornów słynnych mecenasów sztuki, dziś własność Uniwersytetu Przyrodniczego i siedziba Centrum Kształcenia Ustawicznego, w piątkowe wieczory raz w miesiącu, gości u siebie pasjonatów sztuki. „Wieczory Pawłowickie” już jakiś czas temu zyskały uznanie, znaczenie i swoje własne miejsce na kulturalnej mapie Wrocławia i uzyskały status salonu.”.

Poniżej minigaleria zdjęć z parku:

Bardzo ważna sprawa dla podobnych miejsc to integracja środowisk – jak czytamy na stronie „Stowarzyszenia Przyjaciół Pałacu w Pawłowicach”: „Piękny, urokliwy pałac w podwrocławskich Pawłowicach, należący przed laty do rodziny Kornów, a dziś odrestaurowany i odnowiony przez aktualnego właściciela, czyli Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, ze swoimi salami, olbrzymim tarasem prowadzącym do pięknego parku (Arboretum!) stał się miejscem integracji nie tylko pracowników uczelni i środowiska akademickiego, ale też mieszkańców pobliskich osiedli.
Celem Stowarzyszenia pozostaje jeszcze pełniejsze wykorzystanie potencjału tego miejsca poprzez promocję kultury: muzyki, literatury, malarstwa, organizację warsztatów artystycznych, spotkań czy seminariów, niekoniecznie stricte naukowych. Realizacja powyższych celów wspierana jest aktywną współpracą z władzami uczelni praz władzami samorządowymi, współdziałalnością z innymi stowarzyszeniami i związkami twórczymi.
”.

Poniżej minigaleria zdjęć pałacu z zewnątrz:

Krótka informacja o historii pałacu z Wikipedii: „Pałac Kornów w Pawłowicach – pierwotnie folwark w Pawłowicach należący do klasztoru św. Wincentego we Wrocławiu, w 1891 roku nabyty przez Henryka Korna i przekształcony w siedzibę rodową. Na frontonie pałacu zachowane herby Heinricha von Korn i Heleny z domu von Eichborn.
Folwark w Pawłowicach do roku 1810 był własnością opactwa św. Wincentego na Ołbinie. Po sekularyzacji dóbr kościelnych dobra kilkakrotnie zmieniały właścicieli. W 1886 roku wydawca i mecenas sztuki, Heinrich Korn z żoną Heleną z domu von Eichborn zakupili ten majątek, w którym po rozbiórce istniejących zabudowań, wybudowano w latach 1891-1895 pałac oraz przekomponowano istniejący od połowy XIX wieku park (projekt pałacu i zmian w parku jest przypisywany Augustowi Orthowi). W 1892 roku pałac przeszedł na własność Marie von Schweinichen córki Heinricha von Korna. Dobudowano wtedy drugie skrzydło utrzymane zewnętrznie w tym samym stylu i łącznik z przejazdem. W dniu 16 lutego 1945 Pawłowice zostały zajęte bez walk.
W latach 1945-1952 pałac był użytkowany przez Uniwersytet Wrocławski, a w 1952 został przejęty przez Akademię Rolniczą (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). W 1956 przebudowano wnętrza. W roku 1976 po pożarze odbudowano dach i poddasze.
W 1996 roku pałac wraz z folwarkiem został wpisany do rejestru zabytków. Po uznaniu w 2005 roku całego kompleksu jako zespołu zabytkowego rozpoczęła się jego renowacja – odrestaurowano pałac i oficyny oraz odremontowano pozostałe pomieszczenia gospodarcze. Obecnie mieści się w nim Centrum Szkolenia Ustawicznego, centrum konferencyjne, hotel i restauracja.
Pałac jest jednym z najpóźniejszych obiektów w stylu renesansu północnego we Wrocławiu.

Zaniedbane w okresie PRL, odrestaurowane i w 2011 udostępnione do zwiedzania arboretum o powierzchni 78,5 ha wraz z przypałacowym parkiem w stylu angielskim o powierzchni 7,2 ha, którego centralnym elementem jest sztuczny staw. W arboretum znajduje się ponad 200 gatunków drzew i krzewów.”.

Wrocław Pawłowice
Wrocław Pawłowice

Jeśli więc chcecie spędzić czas w miejscu historycznie i architektonicznie pięknym i ciekawym, a przy tym posiadającym duże tereny arboretum, gdzie czeka na was wiele gatunków drzew i krzewów, spory zbiornik wodny z perspektywą widokową na park i pałac, to gorąco zachęcamy do odwiedzin Pawłowic o każdej porze roku. Dla lubiących dokładne lokalizacje poniżej interaktywna mapa od Google:

Na naszej mapie Uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce Pałac w Pawłowicach już od jakiegoś czasu się znajduje, ale czytając ten tekst, może zechcecie odwiedzić też i inne uratowane obiekty, więc zamieszczamy ją poniżej:

Szukając informacji o Pawłowicach, warto zajrzeć na poniższe strony:

Odkrywamy Wrocław: Dawny pałac Kornów w Pawłowicach

Pałac w Pawłowicach: Od siedziby rodowej do sceny muzycznej i deklaracji

Mało znana perełka Wrocławia – pałac Kornów w Pawłowicach

Wrocław-Pawłowice – pałac

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Pałac w Pawłowicach, a obok niego najgrubsze drzewo we Wrocławiu

Dolny Śląsk z powietrza – Pałac w Pawłowicach

Park w Pawłowicach

Park – arboretum w Pawłowicach (m. Wrocław).

Warto też zerknąć na film: Pałac Kornów Pawłowice Wrocław.


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.