Jak Wam się udała tegoroczna majówka? W wielu miejscach pogoda była, delikatnie mówiąc zmienna i w odróżnieniu od zeszłorocznych słonecznych upałów, wysokie temperatury zdarzyły się, ale w końcówce kwietnia… Korzystając z pomyślnie ułożonego tegorocznego kalendarza, na naszą majówkę udaliśmy się zaraz po okresie świątecznym, czyli jeszcze praktycznie tydzień przed oficjalną majówką.

Błędne Skały
Błędne Skały

I w tym roku ponownie zdecydowaliśmy się wybrać kierunek południowo-zachodni, czyli Dolny Śląsk. I uprzedzając pytania pogodowe — podsumowanie 11-dniowego pobytu wypadło w tym regionie naszym zdaniem bardzo dobrze — w sumie tylko jeden dzień mieliśmy lekko deszczowy, a pozostałe sprzyjały wycieczkom w różne ciekawe miejsca.

Błędne Skały
Błędne Skały

Jednym z takich bardzo ciekawych i wizualnie przyciągających miejsc jest labirynt Błędnych Skał. I tu od razu zaczniemy jakby od końcowych wniosków – naszym zdaniem jest to świetne miejsce na wieloetapowy test na gibkość, równowagę i weryfikację ewentualnych nadmiarowych kilogramów. Po przebyciu skalnego labiryntu zapytaliśmy obsługę, czy zdarzały się tutaj osoby, które musiały zawrócić z trasy i okazało się, że według bardzo przybliżonych szacunków w sezonie zdarza się, że kilka osób wraca w pewnym momencie do punktu startowego, nie mogąc sobie poradzić w niektórych zbyt wąskich czy zbyt niskich miejscach.

Błędne Skały
Błędne Skały

Jeśli więc macie wątpliwości czy wasza spacerowa kondycja i tzw. „boczki” nie będą w tym sezonie jakąś przeszkodą na turystycznych szlakach, to Błędne Skały doskonale to zweryfikują. Nawet jednak gdyby trzeba było zawrócić z trasy, to i tak gorąco polecamy odwiedzić to miejsce, bo zarówno droga dojazdowa w pobliże wejścia na teren Błędnych Skał, jak i punkty widokowe to wystarczający magnes, aby odbyć tę wycieczkę z ogromną przyjemnością.

Błędne Skały
Błędne Skały

Warto spojrzeć na mapę Błędnych Skał dostępną na stronie: https://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/blplan.html, aby zobaczyć, co nas czeka. Ale mapa to tylko pewien graficzny schemat nieoddający nawet w małym ułamku, tego co faktycznie zobaczymy i czego doświadczymy, wędrując wytyczonym szlakiem.

Błędne Skały
Błędne Skały

Trochę więcej dowiemy się o Błędnych Skałach, czytając  krótki opis na stronie Parku Narodowego Gór Stołowychhttps://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/tur_b.html .

Błędne Skały
Błędne Skały

My zacytujemy też krótki opis z Wikipedii: „Błędne Skały  – zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt (skalne miasto), położony w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych.
Labirynt położony jest na obszarze
Parku Narodowego Gór Stołowych i obejmuje północno-zachodnią część Stoliwa Skalniak. Znajduje się między Kudową-Zdrojem a Karłowem, w pobliżu granicy z Czechami. Najbliższa miejscowość to Bukowina Kłodzka. Obszar mający powierzchnię ok. 21 ha był rezerwatem przyrody (do czasu utworzenia Parku Narodowego Gór Stołowych).
Na dnie
górnokredowego morza osadziły się grube pokłady piaskowców. W trzeciorzędzie, w czasie orogenezy alpejskiej zostały one wydźwignięte wraz z całymi Sudetami. Następnie rozpoczął się długotrwały okres erozji i odprowadzania zwietrzeliny. Na skutek nierównej odporności poszczególnych warstw skalnych na wietrzenie i poszerzania szczelin, przecinających masyw w trzech kierunkach, powstały głębokie na kilka metrów korytarze o zmiennej szerokości.”.

Błędne Skały
Błędne Skały

Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania na stronie https://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turystfaq.html .

Błędne Skały
Błędne Skały

Trzeba też naszym zdaniem pamiętać, aby ubrać się na spacer po Błędnych Skałach w coś wygodnego i jednocześnie w coś mogącego się mniej lub bardziej ubrudzić przy przeciskaniu się przez niektóre szczeliny, a osoby wyższe powinny szczególnie uważać w niektórych miejscach na tzw. niskie lub pochyłe stropy, gdzie zaliczenie mniejszego lub większego guza nie będzie trudne. Może więc warto pomyśleć o jakimś stosownym zabezpieczeniu głowy, a na pewno warto być czujnym i w miarę uważnie przemieszczać się w szczególnie wąskich i niskich miejscach.

Błędne Skały
Błędne Skały

Dla chcących wiedzieć lepiej i dokładniej gdzie znajdują się Błędne Skały poniżej interaktywna mapa od Google:

Na naszych zdjęciach pokazujemy tylko niektóre ciekawsze „zakamarki” Błędnych Skał, ale warto nieco zwolnić tempa podczas spaceru, przepuścić liczne spieszące się osoby – bo niektórzy mają tendencje do jak najszybszego przebycia trasy, być może ze względu na możliwe tutaj efekty czy objawy klaustrofobiczne. I tak nieco żałujemy, że momentami daliśmy się „ponieść fali turystów” i niektóre odcinki przebyliśmy w średnim tempie narzucanym jakby przez kolejne osoby podążające wąskim dwudeskowym szlakiem. Więc pomimo gabarytowych ograniczeń ścieżki zachęcamy do dłuższego przebywania w niektórych szerszych miejscach, aby nacieszyć oczy przepięknym otoczeniem, wykonać wiele ciekawych fotograficznych i filmowych ujęć, zatrzymać i utrwalić w pamięci chwile tu spędzone. Poniżej minigaleria Błędnych Skał oraz widoków z punktów widokowych.

Na naszym filmie zauważycie, że w niektórych momentach przeciskanie się przez węższe szczeliny dość mocno spowalnia ujęcia, bo trzymanie kamery w jednym ręku wtedy gdy do podparcia się o skały przydałyby się jednak dwie ręce, wymaga pewnego balansowania i ostrożniejszego poruszania się. Warto też pamiętać, aby swój cenny sprzęt fotograficzny/filmowy w szczególnie wąskich miejscach dobrze zabezpieczyć, bo nawet trzymanie aparatu na pasku na szyi to często ryzykowna pozycja i kilka razy zdarzyło nam się mocniej uderzyć obudowami o skały. Jako cenne pamiątki ze spaceru po Błędnych Skałach zachowamy więc kilka mniejszych lub większych rys na naszym sprzęcie.


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.