Możesz nie robić nic… i wkrótce wędrować po pustych krajobrazach pozbawionych śladów historycznych budowli.

Wiadrów'2011
Wiadrów’2011

Jednym takie puste przestrzenie się podobają, bo można na nich zbudować dowolny biznesowy gargamel, bez czekania na jakiekolwiek pozwolenia i zalecenia urzędnicze (poza oczywistymi dokumentami dla rozpoczęcia budowy). Szybko, prosto i bezproblemowo. Bez żadnej pamięci historycznej, bez sentymentów, bez emocji, bez utrapień biurokratycznych, bez dodatkowych kosztów. Pewnie jest duża grupa zarówno „decydentów” jak i „inwestorów”, którzy wybierają tę drogę, jako czysto materialne dążenie do maksymalizacji zysków i minimalizacji kosztów bez względu na dziwne uwarunkowania związane z dziedzictwem narodowym, historią, czy czymkolwiek innym tego typu. Zerwanie czy ucięcie więzów ze swoim historycznym otoczeniem nie jest dla nich ani bolesne, ani trudne. Jest oczywistym wyborem życiowym typu teraz my, a po nas… to już nie istotne co będzie.

Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec'2012
Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec’2012

Innym ta pustka wydaje się czymś na kształt „czarnej dziury moralnej” czy po prostu zaprzeczeniem świadomości myślącej i odczuwającej istoty… Ciągłość historyczna, rodzinne korzenie jest dla nich ważniejsza niż chwilowy szybki zysk czy możliwość osiągnięcia go w wyniku utraty tego typu uniwersalnych wartości. Pamięć o swoich przodkach, może nie bezpośrednio swojej rodziny, ale swojego narodu, czy choćby węższej grupy z danego miasta czy wioski, szacunek dla ich dokonań i materialnych pozostałości w postaci budynków, cmentarzy i innych elementów materialnej kultury, to nasza łączność z przeszłością. I bardzo często inspiracja dla przyszłości. Czy chcemy żyć w totalnej pustce, jak androidy napędzane sztucznym paliwem? Czy też wolelibyśmy przestrzeń przyjazną, piękną i interesującą, z każdego zakątka wołającą: przyjdź i poznaj mnie, podziwiaj to co ludzie tacy jak ty stworzyli kiedyś, co cieszyło ich zmysły i co zachwyca także i ciebie?

Każdy musi/może odpowiedzieć sobie na to pytanie zgodnie z własnymi przekonaniami.
Jeśli należysz do tych „innych”, być może ośmieszanych i traktowanych jak niepraktyczne dziwolągi, a jednak traktujących swoje korzenie historyczne w sposób głębszy niż butelkę piwa czy klikuzłotowego wypełniacza myśli i czasu, to zapraszamy do wędrówki po naszym pięknym (jeszcze) kraju, gdzie praktycznie na każdym kroku można spotkać ślady przeszłości. Piękne, ciekawe, tajemnicze… Jednak aby tak było dalej, by twoje dzieci czy wnuki mogły zobaczyć to co teraz ty możesz oglądać jeszcze w stanie nadającym się do oglądania, to nie możesz być obojętny na to co wokół ciebie się dzieje. Obudź się. Obejrzyj się za siebie. Zobacz ile takich śladów przeszłości zostało już zniszczonych i zatartych w naszej świadomości. Czy w pełni świadomie zgadzasz się na utratę kolejnych pięknych i istotnych historycznie miejsc? Tu znowu wybór należy tylko do ciebie.

Możesz choćby pomyśleć: jak ratować zabytki, albo chociaż móc uratować je w przyszłości?

Jak było i jak jest, albo za chwilę będzie możesz zobaczyć w albumach Hannibala Smoke’a – Dolny Śląsk: Pałace, których już nie zobaczysz oraz MAGICZNY DOLNY ŚLĄSK, a jako uzupełnienie: KOLEKCJA. Dolnośląskie zamki i pałace.

Pisząc o tych innych, chcących w historycznych obiektach przywracać życie, a je same ocalić myśleliśmy na pewno o takich ludziach jak np. właściciele wielu pałaców czy dworów lub innych zabytków, którzy pomimo biurokratycznej udręki i wielu innych problemów podejmują się ogromnego trudu finansowego i organizacyjnego, aby swoje życie lub biznes skutecznie połączyć z korzyścią dla zabytków przede wszystkim, a przy okazji dla siebie samych. I za to im serdecznie dziękujemy.

Brakowało nam na Facebooku funkcji zbierania linków do stron obiektów zabytkowych, które dzięki wielu pasjonatom i ich ogromnej pracy, a także przy zaangażowaniu prywatnych środków finansowych (wspieranych często umiejętnie różnymi dotacjami celowymi) odzyskały lub odzyskują dawną świetność.
Postanowiliśmy więc taką stronę stworzyć, aby takie pozytywne przykłady zbierać w jednym miejscu.
Jej adres to: https://www.facebook.com/UratowaneObiektyZabytkowe
Przy okazji pokazywane tu obiekty mogą być dla wielu Fanów zabytków miejscem weekendowych czy wakacyjnych wycieczek po Polsce, do czego od od wielu lat zachęcamy na naszych wycieczkowych stronach: https://tripsoverpoland.pl/ czy na naszym blogu: https://blog.tripsoverpoland.pl/

Zachęcamy wszystkich odwiedzających tę stronę do wskazywania takich obiektów, gdyż sami pomimo poświęcania na wycieczki po Polsce każdej wolnej chwili czy urlopu nie jesteśmy w stanie odwiedzić ich wszystkich.
Mamy nadzieję, że pomysł ten spodoba się wielu Fanom zabytków w Polsce. Liczymy więc na Waszą pomoc przy tworzeniu tej strony i tworzeniu swoistej bazy pozytywnych przykładów ochrony zabytków, ich renowacji i przywracania ze stanu wręcz agonalnego do dawnej świetności.


Jedna odpowiedź do “Piękne, ciekawe, tajemnicze miejsca w Polsce albo puste krajobrazy pozbawione śladów historycznych budowli”

  1. to wspaniała i potrzebna inicjatywa. wyrazy uznania za Wasz wkład w ratowanie polskich zabytków. nam w czasie podróży po Polsce też się często serce kraje widząc tyle niewykorzystanych możliwości, niewykorzystanego potencjału i strat w postaci zaniedbanych ruin, pałaców i innych zabytków. co można zrobić? uparcie o tym mówić, nagłaśniać i przekonywać że może być inaczej. popieramy taką inicjatywę. sami na naszym blogu staramy się pokazywać, że Polska jest piękna, ale jednocześnie mamy w niej jeszcze sporo do zrobienia 🙂 pozdrawiam!

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.