Postanowiliśmy odwiedzić dwa miejsca na lewym brzegu Wisły nadające się na dłuższy spacer, sesję zdjęciowo-filmową, relaks, ćwiczenia gimnastyczne w plenerze, jazdę na rowerze, piknik na łonie przyrody, opalanie na plaży nad wodą, kontakt z lokalną fauną i florą, kontemplowanie różnorodnego krajobrazu i tym podobne odprężające czynności.

Odwiedziliśmy w pierwszej kolejności okolice Górek Szymona w Piasecznie – dla zainteresowanych poniżej mapa od Google:

Wygodny parking znajduje się w miejscu czerwonego dymka mapy. Tu też znajduje się wypożyczalnia rowerów miejskich i toalety.

Kim był Szymon z Piaseczna – dowiecie się prawdopodobnie z artykułu: “Tajemnice Górek Szymona, czyli o tym kim był Szymon“. Warto też zajrzeć do artykułu “Tu zaszła zmiana – Górki Szymona“, z którego zacytujemy ostatni akapit: “W 2011 r. rozpoczął się proces odkupowania przez Gminę Piaseczno od właścicieli części Górek Szymona od strony ul. Sosnowej. Następnie należało rozebrać ruiny piwnic dwóch niefortunnie tu zbudowanych pensjonatów stojących na wydmach. Z tą budową wiążą się liczne protesty mieszkańców, szczególnie Zalesia Dolnego, negujących zabudowywanie Górek Szymona. Górki ocalały, zostały uporządkowane w dwóch etapach i przyciągają dziś spacerowiczów, a w śnieżne zimy saneczkarzy i narciarzy. Bieganie na nartach ma tu sporą tradycję. Według planu zagospodarowania przestrzennego tych okolic nie wolno na tym terenie stawiać nawet obiektów tymczasowych, oprócz niewielkich obiektów o charakterze rekreacyjnym. Niegdyś nazwą Górki Szymona nazywano tylko górkę dawniej Borówkę, dziś nazwa ta dotyczy całego obszaru od torów kolejowych po rzekę i wydmę.

My poszliśmy w lewo od parkingu ścieżką wokół zbiornika wodnego, przeszliśmy przez tamę na Jeziorce i udaliśmy się pomiędzy stawy w stronę Żabieńca, po czym wróciliśmy na ścieżkę wokół zbiornika wodnego i wspięliśmy się na piaszczyste Górki Szymona. Oczywiście można wybrać własny sposób na przemierzanie tych ciekawych widokowo miejsc.

Fotograficzne streszczenie tego spaceru znajdziecie w poniższej galerii. Fotografowaliśmy także tablice informacyjne, aby obraz tego miejsca był pełniejszy edukacyjnie. Urząd Miasta i Gminy Piaseczno – Wydział Utrzymania Terenów Publicznych postarał się aby tablice były czytelne i warto poświęcić chwilkę na ich lekturę.

Można tu spędzić praktycznie cały dzień, są miejsca na ognisko i miejsca na spożywanie posiłków czy też po prostu kontemplowanie przyrody.

Drugie miejsce jakie odwiedziliśmy to miejskie Jezioro Zgorzała w Warszawie. Poniżej mapa od Google tego miejsca.

W Wikipedii przeczytamy o tym miejscu m.in.: “Jezioro leży po lewej stronie Wisły, w Warszawie, w dzielnicy Ursynów, pomiędzy osiedlami Zgorzała nad Jeziorem i Jeziorki Polskie, w kwadracie ulic Trombity, Kórnickiej i Dumki. Położone jest na obszarze wododziałowym pomiędzy zlewniami rzek: Jeziorki i Raszynki.

Zgodnie z ustaleniami w ramach Programu Ochrony Środowiska dla m. st. Warszawy na lata 2009-2012 z uwzględnieniem perspektywy do 2016 r. jezioro jest jeziorem wytopiskowym. Położone jest na terenie wysoczyzny i zasilane jest okresowo wodami powierzchniowymi. Odpływ natomiast ma formę cieku – swój początek ma tu Kanał Jeziorki, który odprowadza wodę z pobliskich pól i dróg. Powierzchnia jeziora wynosi 3,2781 hektara. Towarzyszy mu mniejszy zbiornik wodny o powierzchni 0,1246 ha. Misa jeziora obejmuje powierzchnię ok. 17 ha.
Z powodu nadmiernego osuszenia oraz stałego obniżania się wód gruntowych, jezioro znacznie zmniejszyło swoje rozmiary. Pierwotnie jezioro było największym w Warszawie, o powierzchni ok. 20 ha (dla porównania Jezioro Czerniakowskie – 14,5694 ha). Obecnie, w okresie braku opadów redukuje się do dwóch oczek wodnych w południowo-wschodniej części dawnego obrysu zbiornika (niegdyś najgłębszej). W części północno-zachodniej pozostałością są dwa bardzo małe stawy oraz tereny podmokłe. Tereny dawnego Jeziora Zgorzała zasypane zostały gruzem i ziemią powstałą w wyniku wykopów budowlanych. Zasypanie jeziora (zmniejszenie pojemności retencyjnej zbiornika) spowodowało problemy z odwodnieniem okolicy tzw. zielonego Ursynowa i częste podtopienia, w tym jedno bardzo duże w 2010 r. W związku z tym, na wniosek właścicieli pobliskich działek, w 2012 r. rozpoczęła się rekultywacja jeziora na podstawie opracowania z 2011 r. pt. „Koncepcja rekultywacji jeziora Zgorzała wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych” zleconego przez zarząd Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy. Głównym jej celem było stworzenia retencji w ilości 60 000 m³. Całkowity koszt przedsięwzięcia został oszacowany na kwotę 8 291 288,88 zł. Rekultywacja objęła odtworzenie pierwotnej linii brzegowej, jej umocnienie oraz pogłębienie jeziora. W planach było też zasadzenie 260 drzew i prawie 450 krzewów, a także stworzenie infrastruktury parkowej: ławek, pomostów, placu zabaw, parkingu.”.

Jak wygląda jezioro teraz możecie zobaczyć na naszych zdjęciach poniżej.

Jak widzicie, mieszkańcy Warszawy i Piaseczna mają do takich ciekawych miejsc stosunkowo blisko. Uroda tych miejsc i ich rekreacyjne funkcje stanowią swoisty magnes nie tylko dla okolicznych mieszkańców, warto tu zajrzeć nawet będąc tylko przejazdem w pobliżu. W uzupełnieniu zapraszamy jeszcze na film pokazujący oba te miejsca.

Przeczytaj także inne wpisy:

1 komentarz do “Krótka wycieczka – Górki Szymona i Jezioro Zgorzała”

  1. Dziękuję za wpis! Szukałam jakichś atrakcji w okolicach Piaseczna i na pewno z chęcią tam podjadę. Latem w ten sam sposób szukałam najlepszego jeziora do spędzenia kilku spokojnych dni z rodziną i trafiłam na https://wakacjeuslawka.pl/. Czy atrakcje czy pokoje Powidz zaoferował mi wszystko czego potrzebowałam. Teraz tylko zaplanować równie udany jesienny wyjazd! 😀

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.