Postanowiliśmy odwiedzić dwa miejsca na lewym brzegu Wisły nadające się na dłuższy spacer, sesję zdjęciowo-filmową, relaks, ćwiczenia gimnastyczne w plenerze, jazdę na rowerze, piknik na łonie przyrody, opalanie na plaży nad wodą, kontakt z lokalną fauną i florą, kontemplowanie różnorodnego krajobrazu i tym podobne odprężające czynności.

Odwiedziliśmy w pierwszej kolejności okolice Górek Szymona w Piasecznie — dla zainteresowanych poniżej mapa od Google:

Fotograficzne streszczenie tego spaceru znajdziecie w poniższej galerii. Fotografowaliśmy także tablice informacyjne, aby obraz tego miejsca był pełniejszy edukacyjnie. Urząd Miasta i Gminy Piaseczno — Wydział Utrzymania Terenów Publicznych postarał się, aby tablice były czytelne i warto poświęcić chwilkę na ich lekturę.

Można tu spędzić praktycznie cały dzień, są miejsca na ognisko i miejsca na spożywanie posiłków czy też po prostu kontemplowanie przyrody.

Drugie miejsce, jakie odwiedziliśmy to miejskie Jezioro Zgorzała w Warszawie. Poniżej mapa od Google tego miejsca.

W Wikipedii przeczytamy o tym miejscu m.in.: „Jezioro leży po lewej stronie Wisły, w Warszawie, w dzielnicy Ursynów, pomiędzy osiedlami Zgorzała nad Jeziorem i Jeziorki Polskie, w kwadracie ulic Trombity, Kórnickiej i Dumki. Położone jest na obszarze wododziałowym pomiędzy zlewniami rzek: Jeziorki i Raszynki.

Zgodnie z ustaleniami w ramach Programu Ochrony Środowiska dla m. st. Warszawy na lata 2009-2012 z uwzględnieniem perspektywy do 2016 r. jezioro jest jeziorem wytopiskowym. Położone jest na terenie wysoczyzny i zasilane jest okresowo wodami powierzchniowymi. Odpływ natomiast ma formę cieku – swój początek ma tu Kanał Jeziorki, który odprowadza wodę z pobliskich pól i dróg. Powierzchnia jeziora wynosi 3,2781 hektara. Towarzyszy mu mniejszy zbiornik wodny o powierzchni 0,1246 ha. Misa jeziora obejmuje powierzchnię ok. 17 ha.
Z powodu nadmiernego osuszenia oraz stałego obniżania się wód gruntowych, jezioro znacznie zmniejszyło swoje rozmiary. Pierwotnie jezioro było największym w Warszawie, o powierzchni ok. 20 ha (dla porównania Jezioro Czerniakowskie – 14,5694 ha). Obecnie, w okresie braku opadów redukuje się do dwóch oczek wodnych w południowo-wschodniej części dawnego obrysu zbiornika (niegdyś najgłębszej). W części północno-zachodniej pozostałością są dwa bardzo małe stawy oraz tereny podmokłe. Tereny dawnego Jeziora Zgorzała zasypane zostały gruzem i ziemią powstałą w wyniku wykopów budowlanych. Zasypanie jeziora (zmniejszenie pojemności retencyjnej zbiornika) spowodowało problemy z odwodnieniem okolicy tzw. zielonego Ursynowa i częste podtopienia, w tym jedno bardzo duże w 2010 r. W związku z tym, na wniosek właścicieli pobliskich działek, w 2012 r. rozpoczęła się rekultywacja jeziora na podstawie opracowania z 2011 r. pt. „Koncepcja rekultywacji jeziora Zgorzała wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych” zleconego przez zarząd Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy. Głównym jej celem było stworzenia retencji w ilości 60 000 m³. Całkowity koszt przedsięwzięcia został oszacowany na kwotę 8 291 288,88 zł. Rekultywacja objęła odtworzenie pierwotnej linii brzegowej, jej umocnienie oraz pogłębienie jeziora. W planach było też zasadzenie 260 drzew i prawie 450 krzewów, a także stworzenie infrastruktury parkowej: ławek, pomostów, placu zabaw, parkingu.”.

Jak wygląda jezioro teraz, możecie zobaczyć na naszych zdjęciach poniżej.

Jak widzicie, mieszkańcy Warszawy i Piaseczna mają do takich ciekawych miejsc stosunkowo blisko. Uroda tych miejsc i ich rekreacyjne funkcje stanowią swoisty magnes nie tylko dla okolicznych mieszkańców, warto tu zajrzeć, nawet będąc tylko przejazdem w pobliżu. W uzupełnieniu zapraszamy jeszcze na film pokazujący oba te miejsca.

Loading


Jedna odpowiedź do “Krótka wycieczka – Górki Szymona i Jezioro Zgorzała”

  1. Dziękuję za wpis! Szukałam jakichś atrakcji w okolicach Piaseczna i na pewno z chęcią tam podjadę. Latem w ten sam sposób szukałam najlepszego jeziora do spędzenia kilku spokojnych dni z rodziną i trafiłam na https://wakacjeuslawka.pl/. Czy atrakcje czy pokoje Powidz zaoferował mi wszystko czego potrzebowałam. Teraz tylko zaplanować równie udany jesienny wyjazd! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.