Kiedy prawie 10 lat temu byliśmy tam po raz pierwszy, to pomimo niewątpliwej „urody” skrytej gdzieś w „duszy” zabytku nawet nie przypuszczaliśmy, że będzie on jedną z najładniejszych pereł Dolnego Śląska.
10 lat temu obraz zarejestrowany przez aparat fotograficzny był dość przygnębiający:
Wojanów pojawił się na mapach w XIII wieku. Posiadał wiele nazw – Wikipedia wymienia ich 9 od: Schyldauwe, poprzez Schilda i Schildau, a zaraz po II wojnie światowej miejsce to nazywano Szydłów, Ostrzeszów, a chwilę potem Sarbiewo i wreszcie Wojanów. Pałac w Wojanowie w formie barokowej przebudowano po roku 1754, w latach 1832-1833 kolejny właściciel Karl Albrecht Ike przebudował go w stylu neogotyckim.
Kilkanaście lat później, gdy księżna Luiza Niderlandzka otrzymała od swojego ojca króla Prus Fryderyka Wilhelma III majątek w Wojanowie, pałac i park zostały znowu przekształcone nabierając cech pięknej romantycznej rezydencji.
W roku 1889 Wojanów odziedziczyła Maria zu Wied, która w 1908 roku sprzedała go. Kolejni właściciele Wojanowa mieszkali tu do 1945 roku. Podczas wojny mieszkali tu jeńcy wojenni.
Zaraz po wojnie pałac został okradziony. Potem pełnił funkcję budynku administracyjnego powstałego tu PGR-u. Mieszkali tu też robotnicy rolni. Przez długie lata nie remontowany popadał w coraz większe problemy „zdrowotne” typowe dla wielu zabytków szczególnie z regionu Dolnego Śląska, gdzie tego typu obiekty występują najliczniej w porównaniu do reszty Polski.
W 1995 roku pałac kupiła włoska firma i przeprowadziła w nim prace zabezpieczające. Nie był to jednak czas powrotu do dawnej świetności.
W 2002 roku dzieła zniszczenia dokonał pożar. A po nim pałac został wystawiony na sprzedaż. Przez kilka lat trwały intensywne prace przy rewaloryzacji całego zespołu pałacowo-parkowego.
Odbudowano nie tylko pałac, ale też wszystkie budynki przystosowując je do wymagań nowoczesnego obiektu hotelowego, pełniącego także funkcje konferencyjne, restauracyjne, sportowo-rekreacyjne i odnowy biologicznej. Gruntowne prace przywracające walory krajobrazowe przeprowadzono także na terenie rozległego parku.
Ten piękny kompleks to bardzo dobry wzór do naśladowania dla innych obiektów zabytkowych w całym kraju. A że okolice Jeleniej Góry to kraina usiana ogrodami, pałacami i dworami, to naśladowców tu nie brakuje. W pobliżu wiele zabytków odzyskuje dawny blask zapraszając turystów do odwiedzin.
Pałac w Wojanowie to znakomite miejsce do licznych wycieczek po okolicy, bogatej zarówno w urocze górskie krajobrazy jak i wiele zabytków pieczołowicie odnawianych przez nowych właścicieli – informacje o obiekcie można znaleźć na jego stronie internetowej: http://www.palac-wojanow.pl .
Więcej wybranych fotografii z Wojanowa w poniższej minigalerii:
















Dla pełniejszego zobrazowania uroków pałacu i parku zapraszamy na nasz film z Wojanowa z roku 2011:
i wcześniejszy z roku 2010:
2 odpowiedzi na “Piękne polskie parki i pałace – Wojanów”
Fantastycznie się prezentuje, może stanowić plan zdjęciowy filmu. Pozdrawiam
Przepiękne zdjęcia! Zazdroszczę tylu podróży 😉 Pozdrawiam 😉