Summary
Przedstawiliśmy tylko niektóre atrakcje Torunia, a tych w tym przepięknym mieście jest znacznie więcej. Ponownie okazało się, że do Torunia musimy powrócić i to zapewne nie jeden raz, aby zobaczyć jego pominięte do tej pory przez nas ciekawe zakątki. Do czego i Państwa zachęcamy.
Idąc za własną radą opisaną tutaj, postanowiliśmy spędzić cały dzień w Toruniu.
Na mapach Google można zobaczyć, jak Toruń obecnie wygląda z lotu ptaka:
Pewien skrót historii miasta znajdziemy na jego oficjalnej stronie. Trochę więcej można znaleźć tu. W skondensowanej formie historia Torunia dostępna jest w Wikipedii. Cytując Panią Annę Magdalenę Walczak z Facebooka: „jednak najbogatsze źródło wiedzy o ZABYTKACH Torunia — to portal i strona m.in.:
http://www.turystyka.torun.pl/index.php?strona=44„.
Toruń ma wiele uroczych zakątków i trzeba by spędzić tu wiele dni, aby je wszystkie dokładnie poznać. Warto więc przejrzeć ofertę hoteli w Toruniu i pomyśleć o rezerwacji w dogodnym terminie i miejscu.

Piękne toruńskie zabytki opisane zostały np. tu.
My polecamy piękny i ciekawy album o Toruniu autorstwa Artura Anuszewskiego dostępny np. tu.

Oczywiście zdjęcia Torunia znajdziecie także na naszych stronach np. tu: https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2006-18.php.
A nowe zdjęcia z początku sierpnia’2012 oglądacie w tym wpisie w pewnym niewielkim wyborze. Reszta znajdzie się niedługo na naszej głównej stronie – https://tripsoverpoland.pl.

Wędrując ulicami Torunia, trudno oprzeć się wrażeniu, że ilość i jakość spotykanych tu ciekawych budowli czy zabytków jest jakby celowo nagromadzona na stosunkowo niewielkim obszarze po to, aby odwiedzającemu to miasto turyście nie dać ani chwili wytchnienia w odbiorze sztuki i historii.

Szczególnie okazale Toruń prezentuje się z punktów widokowych na wieży ratuszowej i wieży katedry. Warto poświęcić nieco sił i wdrapać się na oba te punkty, bo widok wynagradza ten w sumie niemały wysiłek.

Wieża katedry jest wyższa od wieży ratusza o kilkanaście metrów i choć widoki z niej ograniczone są ramami otworów okiennych rozmieszczonych jedynie w 4 kierunkach, to perspektywa na zabudowę miasta jest stąd chyba najlepsza.

W którą by stronę nie spojrzeć to, na horyzoncie Torunia dojrzymy piękny kościół. Koniecznie trzeba zajrzeć do każdego z nich, gdyż piękna fasada czy dach to tylko ułamek atrakcji, jakie te budowle oferują. Powyżej i poniżej Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Spis toruńskich kościołów można znaleźć tu.
Obowiązkowo trzeba zobaczyć wnętrze Bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

A jeśli spotkacie tam przemiłego Pana kościelnego, to warto posłuchać jego świetnych opowiadań o historii tego obiektu. Swoją drogą gdyby nie on to wiele szczegółów zapewne dalej byłoby dla nas tajemnicą.

Powyżej chrzcielnica, przy której chrzest w 1473 roku przyjął Mikołaj Kopernik. Poniżej XIV wieczne malowidło nad wejściem do zakrystii – a na nim Sąd Ostateczny i Ukrzyżowanie na Drzewie Życia.

Poniżej ołtarz główny – tryptyk św. Wolfganga z krucyfiksem z XV wieku.

W kościele tym jest wiele ciekawych elementów i choć remont wnętrza powoli się kończy warto już teraz je zobaczyć kiedy pokazują się nam w pełni barw.
Jednym z takich elementów jest wczesnobarokowy ołtarz św. Franciszka Ksawerego.

Innym ciekawym kościołem jest Kościół św. Jakuba, którego budowę rozpoczęto w 1309 roku.

Jego nastrojowe wielowiekowe wnętrze to uczta dla oczu.

Najwięcej turystów można w Toruniu spotkać na rynku w okolicy pomnika Mikołaja Kopernika. I nic dziwnego – to miejsce przyciąga z wielu względów. Tu znajdziemy zarówno toruńskie pierniki (poniżej na zdjęciu),

jak i wiele atrakcji muzealnych – w ratuszu koniecznie trzeba obejrzeć zbiory tutejszego muzeum i ratuszową architekturę.

Ratusz z zewnątrz oglądaliśmy już poprzednio z okna katedry, poniżej także widok z rynku.

Inne wnętrza ratusza poniżej.

Obok ratusza warto dokładnie obejrzeć Dwór Artusa wybudowany w końcu XIX wieku.

Bardzo ciekawą prezentację 3D o początkach Torunia zobaczymy w Domu Eskenów, gdzie przygotowano specjalną salę do tego celu, a na podłodze możemy odbyć dosłowną wędrówkę po ulicach starego Torunia.

Toruń to także zamek krzyżacki, a w zasadzie jego ruiny i tu też miłe zaskoczenie – obecnie ruiny to nie tylko zbiór cegieł, ale także uporządkowane i zagospodarowane podziemia

gdzie m.in. obejrzeć można miniaturę zamku.

A bardziej wrażliwi muszą przygotować się na dźwiękowe spotkania z zamieszkującymi tu multimedialnymi duchami. Otoczenie zamku też sprawia już bardzo dobre wrażenie.

Warto zatrzymać się w ogrodzie przed Muzeum Uniwersyteckim, aby pomiędzy kolejnymi atrakcjami nieco odpocząć w uroczych okolicznościach natury.

Po drodze do kolejnych atrakcji miniemy gmach Collegium Maius toruńskiego uniwersytetu.

A tuż obok toruńskie Planetarium.

Nieco dalej okazały gmach Teatru Wilama Horzycy.

Ciekawie prezentuje się budynek zwany magiczną szafą Teatru „Baj Pomorski”.

Nie można ominąć budynku Krzywej Wieży wtopionej w mury obronne Torunia.

Jej nachylenie lepiej widać z wewnętrznej strony murów.

Okazale prezentuje się Pałac Dąmbskich.

Przedstawiliśmy tylko niektóre atrakcje Torunia, a tych w tym przepięknym mieście jest znacznie więcej. Ponownie okazało się, że do Torunia musimy powrócić i to zapewne nie jeden raz, aby zobaczyć jego pominięte do tej pory przez nas ciekawe zakątki. Do czego i Państwa zachęcamy.
Krótki film z naszej ostatniej wizyty w Toruniu można zobaczyć poniżej:
5 odpowiedzi na “Jeden dzień w Toruniu to stanowczo za mało!”
DODAŁAM na FB: jednak najbogatsze źródło wiedzy o ZABYTKACH Torunia – to portal i strona m.in.: http://www.turystyka.torun.pl/index.php?strona=39 – do której też odsyła Wikipedia = MNÓSTWO szczegółów i bieżąca aktualizacja osiągnięć badawczych w temacie — Polecam: – b.konserwator zabytków Torunia —
Toruński Serwis Turystyczny. Toruń: informacja turystyczna, zabytki, hotele, muzea, historia, przewo
http://www.turystyka.torun.pl — Anna Magdalena Walczak
Bardzo dziękujemy za tą podpowiedź. Link nieco zmodyfikowaliśmy aby trafić bezpośrednio w opisy Torunia: http://www.turystyka.torun.pl/index.php?strona=44
Ja do Torunia wracam od lat po wielekroć i wciaż mnie zachwyca… Skad robiliście tę panoramę na ratusz? Pozdrawiam serdecznie !
W treści wpisu jest takie zdanie: Szczególnie okazale Toruń prezentuje się z punktów widokowych na wieży ratuszowej i wieży katedry. Warto poświęcić nieco sił i wdrapać się na oba te punkty, bo widok wynagradza ten w sumie niemały wysiłek. Wieża katedry jest wyższa od wieży ratusza o kilkanaście metrów i choć widoki z niej ograniczone są ramami otworów okiennych rozmieszczonych jedynie w 4 kierunkach to perspektywa na zabudowę miasta jest stąd chyba najlepsza.
Dear Marek and Ewa!
I am absolutely fascinated by you Torun documentary!
I can watch it over and over again endlessly!
In the future I am going to see all your films listed on this web site.
I love Poland endlessly!
Thank you ever so much!
Love,
Eduard
New York, USA