Będąc w weekend kwietniowo-majowy w Nakle i odbywając wycieczki m.in. po Jurze nie mogliśmy ominąć Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu.

Już dojeżdżając do tego miejsca bryłę największego Orlego Gniazda widać z daleka i tego widoku nie można przegapić.

Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec
Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec

Wapienne skały w okolicy zamku to dodatkowe urozmaicenie tego niesamowitego widoku.

Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec
Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec

Nie byliśmy w tych okolicach 9 lat i wiele tu się zmieniło. Poprzedni nasz wpis o Zamku Ogrodzieniec zawierał zdjęcia z dość pochmurnego weekendu majowego z roku 2003, który spędziliśmy w Podzamczu w kwaterze agroturystycznej, a nawet z pogodnego weekendu w roku 2000. Jeśli brać więc pod uwagę pogodę i zbieżność z datami naszych odwiedzin tej okolicy to wydaje się, że weekend majowy w naszym przypadku bywał pogodny w latach parzystych… Ale zapewne to czysty przypadek.

Tym razem, podobnie jak w roku 2000 pogoda była wręcz upalna i wymarzona do odwiedzin zamku.

Zanim weszliśmy na teren zamkowy postanowiliśmy odwiedzić Górę Birów – można o tym przeczytać we wpisie: W cieniu zamku – Grodzisko Góra Birów.

Górę tą dobrze widać z zamkowej wieży – poniżej na zdjęciu po lewej stronie w górnej części zdjęcia:

Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec - w oddali Góra Birów
Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec – w oddali Góra Birów

Po prawej stronie powyższego zdjęcia znajduje się mniejsza góra, a w zasadzie skała Suchy Połeć, pod którą znajduje się  parking samochodowy (na polu/łące), z którego na Gorę Birów można dojść 500 metrową leśną ścieżką.

Z góry tej z kolei dobrze widać Zamek Ogrodzieniec – na zdjęciu poniżej:

Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec - widok z Góry Birów
Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec – widok z Góry Birów

Kiedy już z kilku stron obejrzeliśmy z dalszej perspektywy cel naszej wycieczki należało obejrzeć zamek także z bliska.

Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec
Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec

Pomimo upływu wielu lat od naszego ostatniego pobytu w tym miejscu po wejściu na teren zamkowy pierwsze wrażenie było ponownie silnie pozytywne. I nie przeszkadzało nam nawet to, że po drodze do zamkowej bramy spotykaliśmy rzędy straganów z przeróżnymi „rycerskimi” atrybutami czy po prostu „spożywcze zasilacze”. Zamek stał się dla miejscowej (a pewnie i nie tylko) ludności solidnym źródłem dochodu, co widać w prawie każdym miejscu Podzamcza.

Ale wracajmy do zamku, bo to on jest tu główną, choć nie jedyną atrakcją dla turystów.

Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec
Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec

Choć bilet na zamek umożliwia obejrzenie zamku od strony ogrodzonego wysokim skalnym murem i skałami terenu wewnętrznego, to warto także po obejrzeniu tej części wybrać się choćby na krótką wycieczkę poza murami.

Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec
Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec

Szczególnie polecamy wejście na wieżę widokową zamku, skąd roztacza się piękny widok na całą okolicę.

Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec
Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec

Dla nas Zamek Ogrodzieniec jest zawsze pretekstem aby z prawie każdej możliwej strony go obejrzeć i uwiecznić to na zdjęciach czy filmie. Dlatego staraliśmy się ponownie zajrzeć tam, gdzie tylko to możliwe.

Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec
Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec

I zachować w pamięci własnej i pamięci aparatów fotograficznych te ulotne widoki, które m.in. w tym wpisie możemy pokazać wszystkim, którzy tu trafią za sprawą pewnej magii tego miejsca.

Bo Zamek Ogrodzieniec jest takim magicznym miejscem, wręcz turystycznym magnesem przyciągającym nieodmiennie od wielu lat kolejne pokolenia zamkowych łazików, czy po prostu ludzi chcących odpocząć w miarę aktywnie w pięknych okolicznościach przyrody.

Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec
Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec

Trzeba tylko pamiętać, że ta popularność ma swoją cenę – tą wyrażoną w złotówkach, co jest może najmniejszym problemem, ale też tą nazwijmy ją „frekwencyjną”, która w określonych dniach i porach dnia powoduje, że zwiedzanie zamku może być lekko utrudnione i bardziej męczące. Po prostu przy ogromnej popularności tego miejsca może się zdarzyć, że trafimy na tłumy podobnych do nas turystów chcących w tym samym czasie obejrzeć zamek. A przy licznych imprezach organizowanych na terenie zamku – zerknijcie na stronę zamku: http://www.zamek-ogrodzieniec.pl/ – prawdopodobieństwo napotkania wysokiej frekwencji odwiedzających może być niekiedy spore.

Nam udało się trafić do zamku w godzinach przedpołudniowych w okresie kiedy żadnych imprez dodatkowych akurat nie było – nam to odpowiada, ale z drugiej strony gdyby byli tam akurat rycerze na koniach i w  zbrojach (co planowane było kilka dni później), to pewnie też byśmy nie narzekali.

Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec
Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec

Na powyższym zdjęciu plan zamku z pewną wizją tego jak mógł wyglądać kiedyś.
I tu przychodzi nam na myśl inny zamek, a dokładniej pałac – Krzyżtopór, o którym pisaliśmy niedawno tutaj – który jest podobną do Ogrodzieńca trwałą ruiną. Oba zamki to jedne z największych ruin w Polsce. Tyle, że Zamek Ogrodzieniec ma chyba więcej szczęścia zarówno w zakresie położenia geograficznego jak i częściowo wynikającej z niego sytuacji „materialnej”. Położenie w pobliżu wielkiej śląskiej aglomeracji dostarcza Ogrodzieńcowi zarówno turystów jak i wpływów finansowych, przez co łatwiej myśleć jest w ogóle o zabezpieczeniu tego obiektu i organizacji wielu masowych imprez.

Dlatego nie dziwi, że tuż pod zamkiem wyrastają jak grzyby po deszczu kolejne atrakcje dla odwiedzających.

Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec - Park Miniatur
Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec – Park Miniatur

Na zdjęciu powyżej park miniatur zabytków Jury – o tyle ciekawy, że przedstawiający np. zamki w takiej formie architektonicznej w jakiej prawdopodobnie kiedyś były przed zmianą ich stanu w trwałą ruinę.

Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec - Park Miniatur
Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec – Park Miniatur

I trudno nie oddać się w tym momencie (podczas oglądania takich makiet) marzeniom, że fajnie by było gdyby chociaż niektóre z tych obiektów udało się w najbliższej przyszłości odbudować, bo stan wielu z nich trudno już nazwać trwałą ruiną dobrze zachowaną dla potomnych. W wielu przypadkach stan zrujnowanych zamków to stan przed ostatecznym ich zanikiem.

Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec - Park Miniatur
Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec – Park Miniatur

I nawet opinie konserwatorów zabytków, że w takich przypadkach dalej uzasadnione jest trwanie w stanie trwałej ruiny, wydają się być jedynie pewną wymówką, aby nie podjąć żadnego wysiłku w celu ratowania takich obiektów poprzez zezwolenie na ich rekonstrukcję i odbudowę.

Powyżej zdjęcie z Ojcowa, makiety zamku który zapewne wielu z nas chciałoby kiedyś móc obejrzeć w takim stanie. A poniżej film z tego miejsca pokazujący jak jest teraz:

O odbudowanych Bobolicach pisaliśmy w tym wpisie: Najpiękniej położone polskie zamki (26) – Bobolice. Choć niektórzy marudzą o jakości tej odbudowy, to nie ulega wątpliwości, że obiekt ten jest teraz chyba równie chętnie odwiedzany jak Zamek Ogrodzieniec.

Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec - Park Miniatur
Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec – Park Miniatur

Na zdjęciu powyżej na dole makieta zamku w Pilicy – o tym obiekcie też niedawno pisaliśmy tu – Czy to już tylko stracone nadzieje dla zamku/pałacu w Pilicy?. Czy z takich obiektów pozostaną nam już niedługo tylko miniatury do oglądania i historyczne zdjęcia?

Na filmie poniżej oprócz Zamku Ogrodzieniec można obejrzeć także kilka minut ujęć miniatur obiektów z Jury Krakowsko -Częstochowskiej:

Przy okazji odwiedzin Zamku Ogrodzieniec i Góry Birów w Podzamczu nasuwa się taka pozytywna refleksja: w sumie mała miejscowość jaką jest Podzamcze znakomicie wykorzystuje swoje geograficzne i historyczne atuty. Trwała ruina nie jest tu pojęciem negatywnym w zakresie myślenia o zabytkach – to znaczy, że osoby odpowiedzialne zarówno za zabytek jak i za jego najbliższe otoczenie nie stanęły w miejscu, ale aktywnie działają na rzecz jego popularyzacji, rozwoju turystyki i całej miejscowości. Kolejne atrakcje zapewne przyciągną nowych turystów, jak i tym którzy tu już kiedyś byli stworzą fajny powód aby przyjechać tu ponownie, a może docelowo odwiedzać to miejsce systematycznie.

Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec'2012
Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec’2012

Do ponownego więc zobaczenia w Podzamczu – czy to na zamku czy na Górze Birów! A może w jeszcze innym miejscu – czy Podzamcze nas jeszcze czymś nowym zaskoczy?


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.