Pałac w ruinie — takie określenie możemy znaleźć jako link do opisu obiektu na stronie Kopic w Wikipedii.

Od czasu kiedy byliśmy tu poprzednio w 2002 roku, w sumie niewiele się zmieniło patrząc na stan zabytkowego pałacu, a raczej tego co z niego pozostało.

Kopice'2002
Kopice’2002

Teraz już bezpośrednio pod budynek nie da się podejść, bo teren został ogrodzony i pilnuje go całodobowo ochrona. Więc takie zbliżenia jak w roku 2002 nie są już możliwe.

Kopice'2002
Kopice’2002

W ciekawym artykule o twórcy m.in. pałacu w Kopicach – Karl Lüdecke – architekt śląskich rezydencji pałacowych znaleźć można dawną pocztówkę z Kopic pokazującą jak ten obiekt wyglądał w czasach swojej świetności – poniżej grafika udostępniona z tego artykułu:

Kopice - pocztówka
Kopice – pocztówka

Na stronie poświęconej Kopicom – http://www.kopice.org – z wymownym podtytułem „Pałac w Kopicach – chronologia upadku i zagłady…” można znaleźć wiele materiałów opisowych i fotograficznych, także archiwalnych, zachęcamy więc do zajrzenia do tej kopalni wiedzy o zabytku. Warto też zajrzeć do wątku Pałac w Kopicach, gdzie zamieszczono także wiele interesujących rycin i opisów.

Zacytujemy za Wikipedią historię tego miejsca – proszę zwrócić szczególną uwagę na ostatnie zdania z tego opisu: „Od 1360 r. Kopice były siedzibą rodu von Borsnitz, później znajdowały się w rękach rodziny von Beess (od 1450 r.). W 1534 r. posiadał je kanonik katedry wrocławskiej Baltzar von Neckern, po nim Jan Henryk Heymann von Rosenthal, Gotfryd von Spaetgen, a od 1751 r. śląska rodzina szlachecka von Sierstorpff. Rycerska siedziba została przebudowana na rezydencję w stylu klasycystycznym w 1783 r. wg projektu opolskiego architekta Jana Rudolpha. W 1859 r. obiekt zakupiony przez Hansa Ulryka von Schaffgotscha i Joannę Gryczik von Schomberg-Godulla. Przebudowany w 1864 r. wg projektu architekta Karla Lüdecke z Wrocławia oraz mistrza budowlanego Konstantego Heidenreicha z Kopic. Po przebudowie pałac zyskał charakter w stylu neogotyku z elementami neorenesansowymi. Obiekt na planie litery L, o nieregularnej bryle. W części centralnej trzykondygnacyjny z wejściem głównym, z ryzalitem i portykiem. Elewacje tynkowane, gładkie we fragmentach boniowane, pierwotnie licznie zdobione architektonicznymi detalami kamieniarskimi i rzeźbami Karola Kerna z Wrocławia. Dominanty bryły pałacu stanowiły dwie wieże czworoboczne (wyższa w części wschodniej) zwieńczone wysokimi dachami wielospadowymi z iglicami. Pierwotnie w skrzydle północno-wschodnim oranżeria i rozarium. W części południowej kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pałac przekryty był wysokim dachem wielospadowym. Od strony północno-zachodniej kamienny most nad fosą pałacową połączoną ze stawem.

Kopice'2015
Kopice’2015

Ruiny pałacu otoczone są od strony południowo-zachodniej parkiem krajobrazowym o powierzchni 70 ha zaprojektowanym przez Wilhelma Hempla. W parku 10 stawów oraz okazy drzewostanu liściastego i iglastego. Początkowo w parku wiele budowli m.in. świątynia dumania.

Kopice'2015
Kopice’2015

Do lutego 1945 r. zespół pałacowo-parkowy we władaniu rodziny von Schaffgotsch. W 1958 r. spalony, a w latach kolejnych rozgrabiony i zdewastowany. W 1990 r. zakupiony przez krakowskiego biznesmena za sumę 5000 złotych płatne w ratach do 2014 roku. Inwestor obiecał gminie, że doprowadzi obiekt do stanu sprzed 1958 r. w ciągu 4 lat. Obietnicy nie dotrzymał. Obiekt nadal ulega dewastacjom i grabieżom.

W czerwcu 2008 r. pałac nabywa kolejny inwestor, zabezpieczając prowizorycznie obiekt i przeprowadzając prace porządkowe.

W lutym 2014 roku pałac został ponownie wystawiony na sprzedaż za sumę 5 milionów złotych.

Kopice'2015
Kopice’2015

To, co widzimy w Kopicach dzisiaj to efekty kilkudziesięciu lat zaniedbań i naigrawania się z obwiązującego prawa, którego nie było komu na czas wyegzekwować. Współczesne próby „opieki” nad zabytkiem niestety uznać należy za zabiegi bardzo mało znaczące.

Kopice'2015
Kopice’2015

Teren o unikalnej urodzie, z pięknym układem wodnym aż się prosi o dobry biznesplan i projekt mogący w krótkim czasie przywrócić to miejsce społeczeństwu, a jego właścicielom dawać przyzwoity dochód.

Kopice'2015
Kopice’2015

W artykule z 15 marca 2015 roku – „Spółka Zarmen sprzedała pałac w Kopicach … swojej spółce” napisano m.in.: „Jeden z najbardziej malowniczych zabytków Opolszczyzny, pałac w Kopicach, ma nowego właściciela. 18 grudnia ub. roku spółka Zarmen z Chorzowa sprzedała ruiny XIX-wiecznego pałacu z 55-hektarowym parkiem spółce IMMO Invest z siedzibą w Krakowie.

Nowy właściciel był wtedy jeszcze w fazie organizacji. Dopiero 12 lutego tego roku został wpisany do sądowego rejestru. To spółka założona przez Zarmen z kapitałem zakładowym 50 tys. zł. Za ile „poszedł” zabytek w Kopicach – nie wiemy.

Poważnie zainteresowany kupnem był przedsiębiorca, który pod Warszawą już wcześniej wyremontował inny pałac – mówi Janusz Skop, który od 9 lat społecznie prowadzi stronę internetową o Kopicach. – Oferował 1,3 mln zł, ale był gotowy kilkanaście milionów swoich pieniędzy przeznaczyć na prace remontowe i miał pomysł na zdobycie kolejnych. Nowy właściciel zażądał od niego 6 mln zł. Rozmowy upadły.

Kopice'2015
Kopice’2015

Warto obserwować stronę o aktualnościach w Kopicach oraz facebookową stronę https://www.facebook.com/kopice.org, gdzie jej autor zamieszcza na bieżąco wszelkie informacje związane z pałacem.

Kopice'2015
Kopice’2015

Wędrując po dawnym parku wokół stawu, czujemy się prawie jak odkrywcy zagubionych zabytków sprzed wieluset lat gdzieś na krańcach świata.

Kopice'2015
Kopice’2015

Przy drodze w pobliżu stawu czyżby pojawiła się jakaś jaskółka zmian – wyremontowany fragment zabudowań gospodarczych:

Kopice'2015
Kopice’2015

Ale czy ta „jaskółka” będzie miała jakikolwiek wpływ na budynki pałacowe – to trudno powiedzieć, choć chciałoby się mieć nadzieję na taki dalszy ciąg historii Kopic.

Kopice'2015
Kopice’2015

Na wskazywanej powyżej stronie kopice.org jej autor napisał o problemie zaniedbanych czy opuszczonych zabytków  kilka bardzo trafnych zdań: „Jeżdżąc po opolszczyźnie odwiedziłem wiele zapomnianych, porzuconych, zgryzionych zębem czasu pałaców, dworków czy zamków. Od lat stoją opuszczone, zaniedbane, w większości również ograbione i zdewastowane. Chronić je miały kiedyś szyldy i tablice informacyjne typu: “obiekt zabytkowy pod ochroną prawa” lub bardziej przekonywującej treści: “zakaz wstępu ! grozi zawaleniem”. W wielu przypadkach nie pomogło nic, nawet grube, zardzewiałe już dzisiaj łańcuchy i kłódki. Pomysłowi wandale nie bali się ani polskiego prawa, ani pałacowych duchów …
Pałac w Kopicach to tylko jeden z wielu, już chyba dawno zapomnianych przez ochronę zabytków i polskie prawo obiektów na opolszczyźnie. Są inne. Jest ich naprawdę wiele … o wiele więcej, niż nam się na pierwszy rzut oka wydaje. Mam wrażenie, że urząd ochrony zabytków milczy na ich temat celowo … bo jeśli się o nich nie mówi i nie pisze, to się o nich po jakimś czasie nie pamięta, zapomina, a w czasach gdy ciągle słyszymy o braku pieniędzy na wszystko to bardzo wygodne rozwiązanie tego typu problemów. I w taki sposób niszczeją, giną bezpowrotnie na naszych oczach skarby tej ziemi … naszej ziemi opolskiej. Kulawe, zawiłe i nieprecyzyjne polskie prawo pozwala wciąż bezkarnie kolejnym hochsztaplerom okradać nasze dziedzictwo kulturowe.
Od kilkunastu już lat panuje tzw. “moda na własny zamek czy pałac”. Kupuje się, lub po prostu wyłudza za grosze, takie cudo architektoniczne od biednych i naiwnych gmin obiecując “złote góry”, w rzeczywistości nic się z tym nie robi przez rok, dwa lub więcej, jak się da, to jeszcze rozgrabia do gołych cegieł i sprzedaje z takim zyskiem, że czasem trudno zrozumieć, jak to w ogóle jest możliwe. Powiedziałem sobie kiedyś “dość tego! trzeba coś z tym zrobić”… i tak zaczęła się moja prywatna wojna z obojętnością, zapomnieniem i przyzwoleniem na to co dzieje się z opolskimi zabytkami. Wprawdzie sam nie wiele mogę, ale robię, co mogę, czasem to, czego nawet nie mogę …

Kopice'2015
Kopice’2015

Warto więc w tym miejscu zaprosić wszystkich zainteresowanych tematyką ochrony zabytków w Polsce na I Społeczny Kongres Ochrony Zabytków organizowany przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, który odbędzie się w dniu 11 czerwca 2015 w Auli BUW  w Warszawie.

I Społeczny Kongres Ochrony Zabytków
I Społeczny Kongres Ochrony Zabytków

Jak napisano w wydarzeniu na Facebooku związanym z kongresem:

Tematyka:
– rola organizacji społecznych w ochronie zabytków oraz kształtowania krajobrazu kulturowego,
– obecna rola/diagnoza aktywności społecznej w ochronie zabytków,
możliwa i pożądana rola inicjatyw społecznych,
– społeczni opiekunowie – diagnoza możliwości współpracy z instytucjami ochrony i lokalnym samorządem, prezentacja aktualnych różnych form aktywności,
– rola edukacji środowiskowej,
– prezentacje przykładów oraz dobrych praktyk.

Cele Kongresu:
Identyfikacja i stworzenie ram współdziałania organizacji pozarządowych działających w zakresie ochrony zabytków oraz przyjęcie deklaracji końcowej obejmującego wnioski de lege ferenda w zakresie społecznej opieki nad zabytkami.
Wzmocnienie roli organizacji społecznych i uczestników życia społecznego w sferze kształtowania przestrzeni na obszarach zabytkowych.

Zapraszamy na nasz film z Kopic:

Zachęcamy też do lektury kolejnego wpisu o Kopicach: https://blog.tripsoverpoland.pl/2017/01/29/kopice-w-7-lat-pod-kopula-ma-powstac-polsko-niemieckie-muzeum-historii-i-byc-moze-cos-jeszcze/


2 odpowiedzi na “Kopice na kolejnym zakręcie… czy zabytek ma szanse na lepsze jutro?”

  1. Tak to już jest niestety w Polsce. Albo piękne zamki i pałace niszczeją, albo niefortunnie „wykorzystuje się ich potencjał” poprzez budowę hoteli i restauracji. I tym bardziej jest mi tego szkoda, gdy wyjadę za granicę, do Czech i Niemiec, i widząc zamek, nie muszę się nawet zastanawiać, czy można go zwiedzić. 🙁

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.