Czytając zapisy regulaminowe na stronie Pomnika Historii Muzeum Zamoyskich w Kozłowce w części „Zasady zwiedzania ekspozycji muzealnych” widzimy niezmiennie od ok. 4 lat ten sam budzący nie tylko nasze wątpliwości zapis:
Podczas zwiedzania Muzeum Zamoyskich w Kozłówce istnieje możliwość fotografowania oraz filmowania obiektów muzealnych, będących własnością muzeum. Fotografowanie i filmowanie może odbywać się tylko na użytek własny bez prawa publikacji. Zabrania się używania lamp błyskowych, dodatkowych źródeł światła i statywów. Wykorzystywanie fotografii i filmów w celach upowszechnieniowych, wykraczających poza prywatny użytek może spowodować skutki prawne.”

Kozłówka'2015
Kozłówka’2015

Na stronach dotyczących dotacji widzimy, że w ostatnich kilku latach muzeum otrzymywało dotacje na różne prace m.in.:

2011 – remont mansardowego dachu” dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2012 – konserwacja wielkoformatowego obrazu z kolekcji Muzeum oraz Poprawa bezpieczeństwa Muzeum w Kozłówce — Pomnika Historii, także Rewaloryzacja zieleni zabytkowego parku Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

2013 – prace remontowo-konserwatorskie przy fontannie, frontowe ogrodzenie (XI w.): prace remontowo-konserwatorskie,  Zakup sprzętu i systemów komputerowych na potrzeby działalności kulturalnej.

2014 – zakup sprzętu ogrodniczego, wystawa i katalog „… zaczęło się w Kozłówce (1944­2014) ­ historia dokonań pierwszego muzeum w powojennej Polsce”,  rewaloryzacja zieleni zabytkowego parku.

2015 – KONSERWACJA UNIKATOWEJ KOLEKCJI KARNISZY ORAZ RAM ZE ZBIORÓW MUZEUM W KOZŁÓWCE.

Kozłówka'2015
Kozłówka’2015

Kiedy zajrzeliśmy tu na chwilę w sobotę 6.06.2015, to efekty niektórych z tych prac zauważyliśmy już szczególnie, spacerując po zrewaloryzowanym parku.

Kozłówka'2015
Kozłówka’2015

We wrześniu’2011 we wpisie „ZAKAZY FOTOGRAFOWANIA W NIEKTÓRYCH MUZEACH CIĄGLE „ŻYWE” POMIMO WYROKU SĄDU OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW” zwracaliśmy uwagę na problem wtedy całkowitego zakazu fotografowania w Kozłówce, choć w końcu września władze muzeum wprowadziły już możliwość fotografowania we wnętrzach jednak z ograniczeniem regulaminowym cytowanym na początku tego wpisu.

Kozłówka'2015
Kozłówka’2015

Patrząc na pozytywne zmiany, jakie zachodzą w tym obiekcie, widzimy jednak, że oprócz remontu pozostałych zabudowań zespołu pałacowego (tymczasowo wypełnionych fotografiami) konieczne jest też przemyślenie warunków regulaminowych – zacytujemy ponownie ostatni fragment naszego wpisu z roku 2011:
Szanowne Muzeum Zamoyskich w Kozłówce,
w nawiązaniu do zmian regulaminowych w zakresie fotografowania wnętrz jeszcze bardziej byśmy się cieszyli (i zapewne wszyscy turyści) gdyby w zapisach tych zamiast grożenia turystom „skutkami prawnymi” w przypadku użycia zdjęć z wnętrz w sposób inny niż tam to jest napisane, choć też mało precyzyjnie w odniesieniu do zapisów prawa autorskiego, napisaliby Państwo jasno i zrozumiale jakie są warunki i koszty użycia zdjęć z wnętrz:
– na stronach internetowych prywatnych, niekomercyjnych, komercyjnych lub takich gdzie używa się zdjęć na licencji praktycznie darmowej CC-BY-SA,
– w Wikipedii,
– na stronach Facebooka czy Google+ oraz innych serwisów społecznościowych,
– w publikacjach „papierowych” typu książki, artykuły prasowe, itp.
– w wydawnictwach multimedialnych, grach itp.
Skoro udało się załatwić w ogóle możliwość wykonywania zdjęć, to bardzo prosimy o uściślenie zapisów regulaminowych i ewentualne oficjalne podanie cennika, tak aby wszyscy wiedzieli jak i za ile można zdjęcia z wnętrz Kozłówki legalnie używać. Wtedy zapewne wielu jeszcze niezdecydowanych fotografów chętniej Państwa odwiedzi i wspomoże muzeum stosownymi opłatami. Teraz znowu mamy mało czytelne zapisy w tym zakresie i dalej istnieje na Waszych stronach tzw. oferta specjalna, która ogólnikowo wspomina o dodatkowych możliwościach.”

Kozłówka'2015
Kozłówka’2015

Bo obecna postawa muzeum budzi nasze wątpliwości – z jednej strony wyciągacie rękę po dotacje, ale z drugiej strony ograniczacie prawo do fotografii czy filmów wykonywanych przez turystów. Jako placówka muzealna powinniście dążyć do jak najszerszego upowszechniania zasobów, które powierzono wam w opiekę, a jednak zapisy regulaminowe obowiązujące od 2011 roku tę misję skutecznie ograniczają.

Kozłówka'2015
Kozłówka’2015

Oferta komercyjna opisana na stronie:

 • „Możliwość fotografowania (bez lampy błyskowej) lub filmowania uroczystości rodzinnych (śluby, chrzciny, komunie, zjazdy rodzinne itp.) na ekspozycjach muzealnych. Sesje odbywają się w poniedziałki w godzinach 10.00–15.00.
 • Udostępnianie wnętrza kaplicy dla potrzeb uroczystości religijnych (ślubów, chrzcin itp.), organizacji koncertów i innych wydarzeń kulturalnych. Z uwagi na wyjątkowy charakter tego obiektu pozwolenia na organizację imprez o charakterze masowym są wydawane indywidualnie.
 • Udostępnianie wnętrz pałacowych, galerii socrealizmu oraz innych obiektów zespołu pałacowego, a także parku i dziedzińca dla komercyjnych potrzeb telewizji, wytwórni filmowych, agencji reklamowych itp.
 • Możliwość organizowania sesji, szkoleń, spotkań i konferencji naukowych sali konferencyjnej Teatralni (do 100 uczestników)
 • Organizację spotkań towarzyskich przy ognisku i imprez plenerowych w zabytkowym parku.

niestety nic nie mówi o możliwości wykorzystywania zdjęć czy filmów przez zwykłych turystów wykonywanych przy okazji zwiedzania obiektu.

Kozłówka'2015
Kozłówka’2015

Już chyba najwyższy czas pochylić się nad tym problemem i jasno napisać, jakie są intencje władz muzeum.

Problem ten dotyczy niestety jeszcze ciągle nie tylko Kozłówki.

Kozłówka'2015
Kozłówka’2015

Wielu turystów widząc takie zapisy regulaminowe, po prostu odpuszcza sobie zwiedzanie wnętrz… Tym razem my także zrobiliśmy podobnie, choć jechaliśmy tu z myślą o zdjęciach i filmie z wnętrz.

Kozłówka'2015
Kozłówka’2015

Utrata turystów chcących fotografować czy filmować we wnętrzach to wymierne straty finansowe dla muzeum, a blokada funkcji upowszechniająco-popularyzatorskiej poprzez publikacje takich turystów w mediach elektronicznych czy już nieco schyłkowych papierowych to utrata szans na darmową reklamę muzeum. Tym bardziej że na swoich stronach muzeum stwarza możliwość wirtualnego zwiedzania.

Kozłówka'2015
Kozłówka’2015

Społeczeństwo dotując utrzymanie muzeów, ma prawo mieć nieograniczony (choć oczywiście zabezpieczający odpowiednio zbiory i budynki) dostęp do wnętrz czy eksponatów zarządzanych przez muzea.  Więc także oprócz muzeów wszystkie obiekty zabytkowe korzystające z różnych form dotacji powinny choćby w wyznaczonych terminach udostępniać turystom możliwość fotografowania czy filmowania, bo zwiedzanie jest tu najbardziej oczywiste.

Kozłówka'2015
Kozłówka’2015

Oczekujemy więc zajęcia stanowiska w tej sprawie zarówno przez Pomnik Historii Muzeum Zamoyskich w Kozłowce jak też MKiDN, które powinno wydać w tym zakresie stosowne przepisy.

Zapraszamy także na nasz krótki film z Kozłówki:


2 odpowiedzi na “Kozłówka – widoki na lepsze…?”

 1. Nie zgadzam się! Przyjmując taki tok myslenia, wszyscy mamy mieć prawo na nieograniczony dostep do wszystkich urzędów, ministerstw, wojska, policji, archiwów, ipn…, bo one są utrzymywane z naszych podatków. Autorom tego bloga chyba się pokreciło w głowach! Co by zostało po tych jednych z najlepiej zachowanych XIX- wiecznych wnętrz po wpuszczeniu hord dzikich turystów z aparatami, statywami, fleszami. Masakra!

  • Szanowny Panie (lub Pani),
   Bardzo prosimy przeczytać wpis ze zrozumieniem, łącznie z podanymi odnośnikami do innych wpisów czy regulaminu zwiedzania w Kozłówce.
   Ponad 350 osób (sądząc po polubieniach tego wpisu na Facebooku i Google Plus) prawidłowo odczytało opublikowane tu treści.

   Już teraz jak napisano w pierwszym cytacie z regulaminu „Podczas zwiedzania Muzeum Zamoyskich w Kozłówce istnieje możliwość fotografowania oraz filmowania obiektów muzealnych, będących własnością muzeum… Zabrania się używania lamp błyskowych, dodatkowych źródeł światła i statywów. ” prawie we wszystkich muzeach (z kilkoma niechlubnymi wyjątkami) można fotografować wszystko. Nawet Kozłówka w 2011 roku m.in. po naszym wpisie zmieniła swój regulamin i od tego czasu fotografowanie jest tam możliwe.
   Jednak uregulowania wymaga sytuacja fotografów i zdjęć przez nich wykonanych, co w dobie Internetu jest szczególnie istotne.
   Jak widać wpuszczenie tych „hord dzikich turystów z aparatami„, ale bez lamp/fleszów i statywów nie spowodowało żadnych niedogodności, a zabytkom w muzeach, w tym w Kozłówce nic się nie stało i nic się nie dzieje.

   Wpuszczanie turystów w ramach corocznych nocy muzeów do bardzo wielu obiektów, w tym rządowych, wojskowych, policyjnych i innych stało się już normą. Nam nie chodzi o niekontrolowany i zupełnie dowolny dostęp do takich miejsc – proszę zwrócić uwagę na ten akapit z naszego wpisu: „Społeczeństwo dotując utrzymanie muzeów ma prawo mieć nieograniczony (choć oczywiście zabezpieczający odpowiednio zbiory i budynki) dostęp do wnętrz czy eksponatów zarządzanych przez muzea. Więc także oprócz muzeów wszystkie obiekty zabytkowe korzystające z różnych form dotacji powinny choćby w wyznaczonych terminach udostępniać turystom możliwość fotografowania czy filmowania, bo zwiedzanie jest tu najbardziej oczywiste.
   Mamy nadzieję, że to wyjaśnienie rozwieje zgłoszone wątpliwości.

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.