Kilka tygodni temu odwiedziliśmy Pałac Malina, położony tuż za rogatkami Kutna. A że nawigacja trochę nas wyprowadziła dosłownie w pole i musieliśmy parę kilometrów nadłożyć, to poniżej pokazujemy lokalizację obiektu na mapach Google:

Wpisując w nawigację po prostu „Malina” zostaniemy skierowani z ulicy Oporowskiej w lewo na skrzyżowaniu, gdzie do pałacu powinniśmy skręcić w prawo, a ponieważ pałacu z ulicy Oporowskiej nie widać, to możemy zrobić małe koło po polach… Może w najbliższym czasie właściciele pałacu postawią przy skrzyżowaniu jakiś choćby mały kierunkowskaz? Ale to w sumie drobiazg i nie pierwszy już raz nawigacja prowadzi nas do środka miejscowości właśnie gdzieś w polach, bo nie ma w niej nazwy obiektu np. pałacu. Dopiero otwierając w smartfonie mapy Google zauważyliśmy jednak istotną różnicę pomiędzy centrum miejscowości, a położeniem pałacu. Tę drobną niedogodność wynagradza jednak z nawiązką widok pałacu.

Pałac Malina
Pałac Malina

Jak możemy przeczytać na stronie obiektu : „W latach 50 w pałacu znajdowała się szkoła, potem dom dziecka (1955-1988) – wbrew powszechnej opinii przez wiele lat sam pałac był w bardzo dobrym stanie przez większość tego okresu, za sprawą dyrektorów, którzy dbali o obiekt, jak o swój własny dom — szczególnie Państwo Poterała. 
Lata 90 to moment zaniedbania i niszczenia pałacu. Dopiero na początku XXI w. trafił on w ręce prywatne i do dziś zmieniał właścicieli, z których każdy próbował przywrócić mu, choć odrobinę blasku.

Obecny właściciel – Spółka Planium, renowację i adaptację obiektu rozpoczęła w roku 2016
We wrześniu 2017 roku swoją działalność rozpoczął Pałac Malina, gdzie prowadzona jest restauracja, centrum konferencyjne oraz pokoje gościnne. W niedługim czasie oferta zostanie poszerzona również o małe SPA.”.
Pałac Malina
Pałac Malina

Na wskazanej stronie możecie Państwo przeczytać także dokładniej o historii tego miejsca i zobaczyć archiwalne jego zdjęcia. My polecamy jeszcze obszerniejszy opis na tej stronie, z której krótki fragment zacytujemy w naszym wpisie: „Obecny okazały pałac w stylu renesansu francuskiego wybudowany został przez Naftala Majznera w latach 80. XIX wieku. Jest to budynek murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie wydłużonego prostokąta, czteropiętrowy, podpiwniczony, o poddaszu przykrytym dachem czterospadowym nad korpusem głównym, a dwuspadowym nad skrzydłem bocznym. Połacie dachowe są pobite blachą. Czworoboczną, dwukondygnacyjną wieżę umieszczono centralnie na frontowej elewacji i pokryto czworobocznym, blaszanym hełmem. Elewacja frontowa korpusu głównego jest dziesięcioosiowa z czteroosiowym, trójarkadowym, parterowym portykiem, który umieszczono centralnie. Podtrzymuje go taras z tralkową balustradą umieszczony na wysokości piętra. Portyk ten ozdobiono pilastrami toskańskimi i dekorowanymi wydatnymi zwornikami w zwieńczeniach arkad. Okna na piętrze są dekorowane naczółkami odcinkowymi oraz podokiennikami, z kolei na parterze prostymi opaskami oraz parapetami wspartymi na kostkowych konsolkach. Na elewacji ogrodowej umieszczono otwarty taras. Do korpusu głównego dostawione zostało węższe skrzydło boczne, które wyposażono w okrągłą trzykondygnacyjną wieżyczkę o stożkowym, spłaszczonym hełmie.

Pałac otacza park w stylu krajobrazowym, założony w XIX wieku. Wśród drzewostanu do najcenniejszych należą: dąb szypułkowy formy piramidalnej, głóg jednoszyjkowy w formie drzewiastej, jesion amerykański, jesion wyniosły, pendula, klon Szwedlera, świerk kłujący, świerk pospolity i żywotnik wschodni.„.

Dzięki uprzejmości obsługi pałacu mogliśmy obejrzeć praktycznie wszystkie dostępne wnętrza, łącznie z kilkoma pokojami gościnnymi, z których możecie Państwo skorzystać, jeśli zaplanujecie tutaj swój krótszy lub dłuższy pobyt. Poniżej minigaleria wnętrz pałacu:

Widać, że kilka lat pracy przy renowacji obiektu dało piękny efekt. Oczywiście pracy przy renowacji jest zwykle tyle, że przy każdej kolejnej wizycie na pewno zobaczymy tam coś nowego. Widzieliśmy podczas naszej wizyty starania, aby przypałacowy park mógł być także miejscem wytchnienia dla hotelowych gości.

Pałac Malina - widok od strony parku i stawu
Pałac Malina – widok od strony parku i stawu

Piękny drzewostan wart jest tu zachowania, ale też uporządkowania. Mamy nadzieję, że nowym gospodarzom obiektu uda się zadbać równie dobrze o część parkową, tak jak już to zrobili z częścią pałacową.

Pałac Malina - widok od strony stawu
Pałac Malina – widok od strony stawu

Będąc w okolicach Kutna, musicie Państwo koniecznie odwiedzić to miejsce. Może być ono wspaniałą bazą wypadową do wycieczek po okolicach albo też do zorganizowania rodzinnych czy służbowych spotkań.

Pałac Malina - widok od frontu
Pałac Malina – widok od frontu

Zapraszamy na naszą stronę albumowo-wyszukiwarkową:
https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2018-8.php#Malina,
na której możecie zobaczyć o wiele więcej zdjęć tego pięknego miejsca. Zachęcamy także do obejrzenia naszego krótkiego filmu:

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.