Dzisiaj w nastroju przedświątecznym pokażemy Dom Muzyki w Kraczewicach Prywatnych — uratowany dwór w stylizacji wielkanocnej — zdjęcia z efektami uzyskanymi dzięki darmowym narzędziom dostępnym w Internecie — dla zainteresowanych linki do tych narzędzi opisywaliśmy we wpisie sprzed kilku lat.

Kraczewice Prywatne - Dom Muzyki
Kraczewice Prywatne – Dom Muzyki

Skróconą historię dworu znajdziemy na tablicy informacyjnej przy wjeździe na teren parku:

Kraczewice Prywatne - Dom Muzyki
Kraczewice Prywatne – Dom Muzyki

A powiększony fragment z wersji polskiej przedstawiamy poniżej:

Kraczewice Prywatne - Dom Muzyki
Kraczewice Prywatne – Dom Muzyki

Pewne uzupełnienie stanowią opisy tego obiektu na różnych stronach internetowych. Stąd zacytujemy istotny naszym zdaniem fragment: „W 1983 r. powstaje zamysł urządzenia w zrujnowanym już dworze siedziby dziecięcych zespołów artystycznych „Scholares Minores pro Musica Antiqua” i „Szczygiełków”. Początkowe prace porządkowe przy restauracji obiektu zostały wykonane siłami dzieci — członków zespołów i ich rodziców. Następnie z inicjatywy ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Naczelnika Miasta i Gminy Poniatowa przystąpiono do remontu kapitalnego dworu i restauracji parku. W roku 1988 następuje wprowadzenie do dworu dziecięcych zespołów artystycznych i powołanie do życia „DOMU MUZYKI” w Kraczewicach. Dziś dwór znowu tętni życiem, organizując muzyczne spotkania, śluby, konferencje i imprezy kulturalne.„.

Kraczewice Prywatne - Dom Muzyki
Kraczewice Prywatne – Dom Muzyki

Bardzo szczegółowa historia Kraczewic dostępna jest na stronie Urzędu Miejskiego w Poniatowej.
Z kolei na stronie Powiatu Opolskiego znajdziemy garść informacji uzupełniających: „Letnia rezydencja ziemiańska utrzymana w wytwornym secesyjnym stylu. Wybudowali ją — prawdopodobnie Henryk i Władysław Gerliczowie – pod koniec XIX w. Zachowany został oryginalny układ wnętrz i kaflowe piece. Dwór otacza dobrze utrzymany park krajobrazowy z pozostałościami ciekawych okazów drzew i krzewów.

Okres 1940 – 1983 to okres zniszczeń i degradacji dworu i parku. We dworze początkowo znajduje swoje pomieszczenie Gromadzka Spółdzielnia Samopomoc Chłopska, biura, sklepy, a nawet mieszkania prywatne co doprowadziło do kompletnej dewastacji wnętrza budynku i parku.

W początkach lat 70-tych powstaje projekt umieszczenia na obszarze zespołu dworsko-parkowego Domu Spokojnej Starości, który jednak nie został zrealizowany. W 1980 r. dwór i park przejmuje Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej, oddział w Opolu Lub.„.

Kraczewice Prywatne - Dom Muzyki
Kraczewice Prywatne – Dom Muzyki

Kilka zdjęć z wnętrz i najbliższego otoczenia dworu przedstawiamy w poniższej minigalerii:

A z najlepszymi życzeniami świątecznymi dla wszystkich Fanów wycieczek po Polsce jeszcze kilka zdjęć z efektami wielkanocnymi:

Więcej zdjęć z Kraczewic znajdziecie na naszej stronie albumowo-wyszukiwarkowej.

Dla chcących szybciej trafić do tego pięknego miejsca poniżej nasza uproszona mapa dostępna też bardziej szczegółowo na naszej wyszukiwarce odwiedzonych miejsc:

Mapa - Kraczewice_Prywatne
Mapa – Kraczewice_Prywatne

Zapraszamy też na nasz krótki film:


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.