Od dłuższego czasu planowaliśmy ponowne odwiedzenie Poddębic, bo zarówno pałac jak i otaczający go park poddane zostały gruntownej rewitalizacji. Dzięki funduszom unijnym, a także dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Regionalnego Centrum Polityki Społecznej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środkom z budżetu gminy miejsce to zyskało zupełnie inny wymiar i rzeczywiście pozwala zachwycić zmysły.

Poddębice'2017
Poddębice’2017

Aby łatwiej było Państwu tam trafić, poniżej zamieszczamy mapę Google oraz adres: Poddębicki Dom Kultury i Sportu,
ul. Mickiewicza 9/11, 99-200 Poddębice.
I jedna uwaga — ulica Mickiewicza jest jednokierunkowa, więc aby dojechać do parku, należy kierować się tam od strony Placu Kościuszki.

Choć w kilka miesięcy po oddaniu ogrodu zmysłów wymagał on licznych napraw, to podczas naszej majowej wizyty nie zauważyliśmy większych mankamentów. Zgodnie z tablicą informacyjną na poniższym zdjęciu ogród ma w założeniu oddziaływać na 5 zmysłów:

Poddębice'2017
Poddębice’2017

Ale dodatkowo można uzupełnić wrażenia w pijalni wód i jednocześnie teatrze (Pijalnia Wód Termalnych i Teatr Integracji) urządzonych w dawnym kościele ewangelicko-augsburskim położonym w północnej części parku.

Poddębice'2017
Poddębice’2017

Według informacji ze strony: „Poddębicka woda termalna pochodzi z ujęcia Poddębice GT-2. Wydobywana jest z głębokości 2101 m i ma 27 tys. lat. Szczególnym walorem tej wody jest jej wysoka temperatura: 72 st. C w miejscu ujęcia i pierwotna czystość pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Woda ma charakter wodorowęglanowo-sodowo-wapniowy. Jest hipertermalna i niskozmineralizowana. Woda czerpana jest z pokładów kredy dolnej.

Z dobrodziejstw poddębickiej wody termalnej korzystać może każdy, bez względu na wiek. Picie jej poprawia samopoczucie, obniża stres. Odczyn pH=7 oraz niska twardość i obecne w tej wodzie związki krzemu są korzystnymi walorami powodującymi lepsze nawodnienie i oczyszczenie organizmu z substancji wydalanych. Wody dostępne w pijalni, wpływają dodatnio na regulację przemiany materii oraz stanowią źródło uzupełnienia organizmu w składniki mineralne.

Poniżej zdjęcia w nowej funkcji tego budynku:

Poddębice'2017
Poddębice’2017

Najpiękniej jednak prezentuje się wyremontowany pałac. Ze strony Poddębickiego Domu Kultury zacytujemy fragmenty jego historii: „Poddębicki Pałac-położony w parku miejskim w południowej części miasta. Uchodzi za najpiękniejszy obiekt epoki renesansu w Polsce środkowej. Budowę jego rozpoczął ok.1610 roku wojewoda rawski Zygmunt Grudzińsk. Dokończenia budowy dokonał jego syn Stefan, starosta ujski, pilski i bolimowski, który prawdopodobnie dostawił loggię do trzonu dworu i dzięki niej nadał charakterystyczny wystrój przesądzający o oryginalności budowli. Przebudowy dokonano po roku 1773. Zamurowano wówczas loggię na piętrze, którą odsłonięto w trakcie prac konserwatorskich w 1952r. kolejnej gruntownej przebudowy dokonał w roku 1873 Napoleon Zakrzewski, dostawiając od strony północnej poprzeczny budynek nawiązujący stylowo do trzonu pierwotnego.„.

Poddębice'2017
Poddębice’2017

W słoneczną wiosenną pogodę cały zespół pałacowo-parkowy prezentował się zjawiskowo i trudno nam było opuścić to miejsce. Dla pełniejszego obrazu kilka dodatkowych zdjęć parku poniżej:

Okrążyliśmy więc pałac kilkukrotnie, aby z każdej strony móc go sfotografować. Minigaleria fotografii samego pałacu poniżej:

Gorąco zachęcamy do odwiedzin tego pięknego miejsca. Więcej zdjęć z Poddębic na naszej stronie albumowej.

Zapraszamy także na nasz krótki majowy film z Poddębic:

Loading


Jedna odpowiedź do “Zachwyć zmysły w Poddębicach”

  1. przyznam, że nigdy nie słyszałam o tym miejscu, ale z opisu wygląda na takie, w którym nie nudziłabym się ani chwil. ogród zmysłów to fantastyczny pomysł, pijalnie wód uwielbiam i oczywiście nie przeszłabym obok nich obojętnie a i sam pałac jest po prostu prześliczny. dziękuję, że mogłam odkryć kolejną perełkę na mapie Polski 🙂

    pozdrawiam i zapraszam do siebie!

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.