Czternastowieczny Zamek w Szymbarku niedaleko Iławy w województwie warmińsko-mazurskim odwiedzaliśmy już kilkakrotnie, bo to obiekt bardzo ciekawy i także pięknie położony nad Jeziorem Szymbarskim:

Odwiedzając to piękne miejsce ciągle mamy nadzieję, że obiekt ten zostanie kiedyś, oby jak najszybciej, odbudowany. Bo ząb czasu daje się niestety we znaki opuszczonym murom, w których jedynie od czasu do czasu pojawiają się turyści.

Szymbark
Szymbark

W bardzo ciekawym artykule „Czy zamek w Szymbarku uda się podnieść z ruiny?” napisano m.in. „Każda chwila podwójnie oddala nas od przywrócenia ruinom gotyckiego zamku w Szymbarku dawnego blasku. Czas płynie nieubłaganie, a zamek znany z kart “Pana Samochodzika” niszczeje bezpowrotnie w każdej sekundzie. O tym, jak wiele tracimy, skazując ten niezwykły obiekt na zagładę, zdaję sobie sprawę przy każdej wizycie w tej niewielkiej podiławskiej wsi. Każdy dzień to kolejny widoczny ubytek w gotyckich murach zamku i kolejne dziesiątki tysięcy złotych, które pochłonie ewentualna odbudowa.

Szymbark
Szymbark

I dalej czytamy: „Zamek w Szymbarku od 1945 roku nie ma szczęścia do kolejnych właścicieli. Po wojnie spalony przez żołnierzy Armii Czerwonej wraz z pozostałościami wyposażenia, nigdy nie doczekał się odbudowy, mimo że dwukrotnie podejmowano takie próby. W latach sześćdziesiątych wykonano pewne zabiegi konserwatorskie i chyba wtedy tak naprawdę zaprzepaszczono szansę na odbudowę obiektu. Gdyby wtedy odgruzowano go i w dużej mierze odbudowano lub poddano pracom konserwatorskim na dużą skalę, zapewne dziś – stając się własnością inwestora prywatnego – pełniłby funkcję luksusowego hotelu. Próby spełzały jednak na niczym. Pod koniec lat osiemdziesiątych właścicielem zamku stała się fundacja “Widzieć muzyką”. Przystąpiono do prac budowlanych, z których prędko zrezygnowano.

Szymbark
Szymbark

O ile z zewnątrz mury wydają się jeszcze prawie kompletne, to po wejściu na dziedziniec zaskakuje nas ciągle pustka…

Szymbark
Szymbark

Jeden z pełniejszych opisów historii zamku znajdziemy na tej zamkowej stronie, skąd znamienny cytat: „Pod koniec drugiej wojny światowej w zamku stacjonowały oddziały SS. Po przejściu frontu zajęły go wojska sowieckie, by później spalić zabudowania mieszkalne wraz z wyposażeniem. W latach 60-ych ruszyły pierwsze prace konserwatorskie, polegające m.in. na odgruzowaniu i zabezpieczeniu skrzydła wschodniego oraz zadaszeniu części budynków. Zniszczony obiekt przejęła w 1988 roku fundacja Widzieć Muzyką z zamiarem odbudowy i uruchomienia w nim ośrodka kształcącego niewidome dzieci z całej Europy. Ambitny plan prawdopodobnie upadł, bo w 1997 ruiny ponownie zmieniły właściciela.

Szymbark
Szymbark

Resztki świetności widać też we wnętrzu budynku bramnego:

Szymbark
Szymbark

skąd można spojrzeć na Jezioro Szymbarskie:

Szymbark
Szymbark

Jezioro jest mało dostępne, ale pomimo to warto podejść bliżej.

Szymbark
Szymbark

I wróćmy do pierwszego cytowanego artykułu o możliwej odbudowie zamku. Czytając ten fragment: „Wyobraźmy sobie, że zamek odgruzowano, poddano pracom konserwatorskim i odbudowano w surowym gotyckim stylu. Uporządkowano jego najbliższe otoczenie, brzeg jeziora, odnowiono parkowe aleje, a obok wybudowano hotel, nawiązujący swym stylem do gotyckiej twierdzy. Wyobraźmy sobie, że zamek, do którego wiodłaby szeroka droga od strony lasu, mieściłby muzeum, sale konferencyjne, bankietowe, sale wystaw i stylową restaurację. Wyobraźmy sobie plac turniejowy przy murach zamku, gdzie raz w roku, w drodze pod Grunwald, przyjeżdżaliby rycerze z całej Europy, by wziąć udział w prestiżowym turnieju. Wyobraźmy sobie gości hotelowych, którzy przyjeżdżaliby z najodleglejszych zakątków Polski, by spędzić kilka spokojnych chwil w drugim największym po zamku w Malborku gotyckim obiekcie w północnej Polsce, by popływać gondolą po jeziorze, przejechać się bryczką po starych parkowych alejach, przespacerować Aleją Napoleona, czy zwiedzić zamkowe podziemia i lochy, szukając śladów po dawnych właścicielach zamku. Wyobraźmy sobie te wszystkie wydarzenia, jakie mogłyby się odbywać w jego sąsiedztwie: rekonstrukcje, turnieje, koncerty, wystawy, koncerty, spotkania, konferencje, żywe lekcje historii. Wyobraźmy sobie w końcu wszystko to, co w ruinach zamku można jeszcze odnaleźć, a co można byłoby wyeksponować w zamkowym muzeum.” – w pełni podzielamy marzenia ich autora, bo to także nasze marzenia związane z tym miejscem.

Szymbark
Szymbark

Dodajmy do powyższych informacji to co zamieszczono na tablicy informacyjnej pod zamkiem:

Szymbark
Szymbark

Szczególnie ten ostatni fragment o parku powstałym w celu zachowania wartości przyrodniczych, kulturowych, rekreacyjnych i zdrowotnych terenu Pojezierza Iławskiego. Mamy więc bardzo ciekawy historyczny obiekt zamkowy, mamy park o różnorodnych walorach. mamy też skryty na leśnym wzgórzu cmentarz szymbarskiej linii von Finckensteinów, gdzie spoczywają: czterech w linii prostej Konradów Finck von Finckenstein oraz Getruda i Agnes – matka i córka Finckensteinów.

Szymbark
Szymbark
Szymbark
Szymbark

Zacytujemy jeszcze fragment opisu z Wikipedii: „Po sekularyzacji dawnego państwa krzyżackiego właścicielem zamku został Albrecht Hohenzollern, który początkowo pozostawił zamek w rękach biskupa Erharda von Queiss, a po jego śmierci przekazał go ewangelickiemu biskupowi Georgowi von Polentzowi. Jego spadkobiercy administrowali zamkiem do 1653, przeprowadzając renesansową przebudowę obiektu i zmieniając go ostatecznie w rezydencję. Kolejnym właścicielem dóbr szymbarskich był Jonasz Kazimierz von Eulenburg, a po nim Teodor Schlieben. Pod koniec XVII wieku sprzedał on zamek Ernestowi Finck von Finckenstein, którego rodzina władała zamkiem do 1945. Rodzina ta przeprowadziła najpierw przebudowę obiektu w duchu baroku, urządzając na jego terenie oranżerię i park, a następnie, w epoce romantyzmu, sfinansowała regotyzację zamku, nadając mu częściowo oryginalny wygląd.„, aby przypomnieć ostatnich właścicieli zamku do czasu II wojny światowej.

Szymbark
Szymbark

Po budynkach wewnętrznych pozostały jedynie fragmenty piwnic i podłóg.

Szymbark
Szymbark

Na stronie Gminy Iława czytamy także: „Do ruin zamku przylega park, w którym wiele drzew stanowi pomnik przyrody. W starych dziuplastych drzewach liściastych bytuje rzadki w Polsce chrząszcz – pachnica. Owad ten, jako gatunek zagrożony wyginięciem, został wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Odchodząca od wsi Szymbark sosnowa aleja, licząca sobie dwieście lat, która w całości stanowi pomnik przyrody, nosi nazwę Alei Napoleona. Jak głosi miejscowy przekaz tą aleją, podążał Napoleon w kierunku pałacu w Kamieńcu, w którym stacjonował przez dwa miesiące 1807 r.„.

Okolice są tajemnicze i piękne, a kiedy młodzi ludzie z Szymbarka pokazywali nam drogę na cmentarz to w trakcie spaceru widzieliśmy np. drugi zbiornik wodny w lesie i strumień między nim a jeziorem, a także wiele uroczych zakątków, które są wspaniałym dopełnieniem zamku zarówno podczas krótkiej wycieczki, jak i przy dłuższym pobycie, który może kiedyś będzie można tu zaplanować w sąsiedztwie odbudowanego obiektu warowni.

Szymbark
Szymbark

Historyczne początki zamku widać we fragmentach nad jego bramą:

Szymbark
Szymbark

Mówi o tym fragment ze strony: „Budowę zamku w Szymbarku zainicjował przypuszczalnie w latach siedemdziesiątych XIV stulecia proboszcz kapituły pomezańskiej Henryk ze Skarlina. O fundatorze oraz dacie „zamknięcia bramą” informowała niegdyś umieszczona ponad bramą inskrypcja: Hec Porta Constructa Est Anno Domini MCCCLXXXVI Tempore Fratris Henrici De Skarlin Prepoziti, co można przetłumaczyć mniej więcej tak: Brama wzniesiona została roku pańskiego 1386 za czasów brata Henryka ze Skarlina – prepozyta. Niektórzy historycy prezentują odmienny pogląd, zgodnie z którym proces wznoszenia warowni rozpoczął się dużo wcześniej, być może jeszcze w XIII stuleciu. Nie ma natomiast rozbieżności co do historii miejsca, w jakim ona powstała – powszechnie przyjmuje się, iż w czasach przedkrzyżackich istniał tutaj otoczony wodą ufortyfikowany gród pruski.„.

Szymbark
Szymbark

Mając tym razem więcej czasu chłonęliśmy opowiadania o zamku z ust przemiłej Pani przewodnik, opiekunki tego obiektu, która jest córką poprzedniego opiekuna. Jeśli przyjeżdżając pod zamek chcecie zobaczyć co jest wewnątrz, to na pewno znajdzie się ktoś z miejscowych, najczęściej młodzież, kto poproszony pobiegnie lub pojedzie na rowerze po Panią przewodnik. Warto zaczekać podziwiając budowlę z każdej strony, bo przewodnik wskaże  i opisze dokładnie wszystkie zakamarki wewnątrz zamku. A gdzieś w nieodkrytych jeszcze podziemiach na pewno kiedyś ktoś odnajdzie fascynujące i wciąż jeszcze nie znane tajemnice tego miejsca.

Szymbark
Szymbark

Zapraszamy także na nasz film:

Aktualizacja 15.02.2018

Jak można przeczytać na tej stronie zamek został wystawiony do sprzedaży na licytacji komorniczej. A w skład licytowanej nieruchomości wchodzą: „działki gruntu nr 12/1, 12/16, 12/22, 12/23, 13 (użytki rolne, w tym 93% pastwiska IV kl., grunty zakrzewione i zadrzewione) o łącznej powierzchni 12,7409 ha. Część działek posiada przeznaczenie na działalność usługową i kulturalną. Na nieruchomości znajdują się trwała częściowo konserwowana ruina zamku o pow. zabudowy 6900 m kw. budynki, budynek mieszkalny wolnostojący parterowy o pow. zabudowy 175 m kw., budynek inwentarski wolnostojący parterowy z poddaszem o pow. zabudowy 678 m kw., budynek inwentarski wolnostojący o pow. zabudowy 270 m kw., budynek inwentarski wolnostojący o pow. zabudowy 549 m kw., budynek inwentarski wolnostojący o pow. zabudowy 513 m kw. Budynki, pozostałości ogrodzenia oraz teren parkowo-krajobrazowy wpisane są do rejestru zabytków. Wszystkie zabudowania z uwagi na stopień zużycia oraz postępującą erozję i dekompozycję substancji wymagają prac konserwatorskich, w tym dla części zamku ratunkowych. Nieruchomość przylega do jeziora Szymbark.

Suma oszacowania wynosi 1 953 000,00 zł, zaś cena wywołania jest równa 3/4 sumy oszacowania i wynosi 1 464 750,00 . Licytant przystępujący do przetargu powinien złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, to jest 195 300,00 zł.

a termin pierwszej licytacji:  „w dniu 07-03-2018 o godz. 09:20 w budynku Sądu Rejonowego w Iławie z siedzibą przy Kopernika 4B, 14-200 Iława, pokój A 236, odbędzie się pierwsza licytacja nieruchomości”. I dalej: „W ciągu dwóch tygodni przed licytacją w godz. od 09:00 do 15:00 można przeglądać akta postępowania egzekucyjnego w kancelarii komornika.
Prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do licytacji i przysądzenia własności na rzecz nabywcy bez zastrzeżeń, jeżeli osoby te przed rozpoczęciem przetargu nie złożą dowodu, iż wniosły powództwo o zwolnienie nieruchomości lub przedmiotów razem z nią zajętych od egzekucji i uzyskały w tym zakresie orzeczenie wstrzymujące egzekucję.

Czy znajdzie się chętny na ten piękny zabytkowy obiekt o ciekawej historii dodatkowo malowniczo usytuowany nad jeziorem? Fani zamków i szerzej zabytków na pewno bardzo liczą na to, że w końcu to miejsce znajdzie swego prawdziwego gospodarza, który będzie potrafił pogodzić wydatki na konieczne prace ratunkowe z prężnie działającym biznesem. Wyczekujemy więc efektów licytacji z nadzieją na lepsze jutro dla tego obiektu.

O licytacji można także przeczytać np. na tej stronie.

Aktualizacja 24.02.2018 – Daj szansę pięknemu zabytkowi i pomóż kupić zamek fundacji.
Cytat ze strony: „Fundacja Twoje Dziedzictwo chciałaby, by – po wykupieniu zamku dzięki środkom zebranym przez internautów – obiekt był zarządzany przez nową, specjalnie w tym celu powołaną fundację. Każdy, kto dorzuci się do trwającej się zbiórki, miałby prawo głosu i współdecydowania o przyszłości obiektu. Dziedzic, bo taki tytuł zyskają wspierający zbiórkę, skorzysta z szeregu innych praw – wynika z informacji udostępnionych przez fundację. To m.in. prawo do czerpania zysku, w przypadku, jeśli w zamku będzie prowadzona działalność gospodarcza, a także prawo do nieodpłatnego zatrzymania się w zamku.

Dodatkowe info i wpłaty: https://pomagam.pl/gotyk

Na stronie tej czytamy m.in. „Zostań Dziedzicem: Kup sobie gotycki zamek!
Wpłacając pieniądze na cel odkupienia zaniedbanej, gotyckiej twierdzy w chwili jej wykupienia zyskasz dożywotnie prawa decydowania o jej losie! Fundacja zadba o zarządzanie obiektem i jego odbudowę, Ty zaś zyskasz ważny głos w sprawie jego funkcji i kierunków rozwoju równy każdemu z członków zarządu, lub jeśli zechcesz i znajdziesz czas – zasiądziesz w organach Fundacji celowej powołanej dla zamku.
Dziesiątki twierdz, kaszteli, wież i warowni wciąż popada w ruinę. W rękach nieodpowiedzialnych przedsiębiorców na naszych oczach chylą się ku upadkowi. Zamiast na to biernie patrzeć, we współpracy z grupą Tajne Stowarzyszenie Jawnych Przeciwników Barokizowania Budowli Gotyckich postanowiliśmy oddać w Twoje ręce narzędzie do zmiany takiego stanu rzeczy. Nikt z nas samodzielnie nie udźwignie ciężaru kupna, zabezpieczenia i odbudowy gotyckiej twierdzy, ale z łatwością możemy zrobić to wspólnymi siłami!
Jak to działa? Ty wpłacasz pieniądze na projekt tutaj i tym samym zyskujesz tytuł dziedzica z nadania dla pierwszego wykupionego w ramach projektu gotyckiego założenia. Tytuł dziedzica z nadania da Ci szereg przywilejów – najważniejszym jest prawo głosu równe głosowi członków zarządu podczas wszelkich obrad dotyczących przyszłości założenia. Zyskasz też wiele innych przywilejów w tym np. Prawo Stacji – możliwość zatrzymania się w obrębie zabytku, jeśli tylko stan techniczny na to pozwala. Twoje prawa zostaną potwierdzone na piśmie w chwili zakupu gotyckiej twierdzy.

Pierwszy cel!                          

Zamek w Szymbarku, zaniedbany przez właściciela trafił na komorniczą licytację! Jeśli nie chcesz, by dalej niszczał i nie w smak Ci kolejny hotel SPA w gotyckich murach połączonych ze stalą nierdzewną i pleksi – włącz się i walcz o tytuł dziedzica na zamku w Szymbarku

 Aktualizacja 7.03.2018

Jam można przeczytać na stronie „Zamek w Szymbarku wylicytowany za 1 mln 830 tys zł. Właścicielem zostanie firma IBC Investment” – zamek został sprzedany za kwotę 1.830.000 zł firmie IBC INVESTMENTS.

Loading


Jedna odpowiedź do “Najpiękniej położone polskie zamki – Szymbark (warmińsko-mazurskie)”

  1. Nam nie udało się obejrzeć wnętrza zamku, ale wędrówka wokół murów też była sporym przeżyciem Niesamowite są baszty- każda inna. Mam nadzieję, że kiedyś zamek powróci do czasów świetności. Warto dodać, że biegnie tędy szlak rowerowy.

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.