Aby nie zawieść Państwa oczekiwań, w tym wpisie pokażemy dwa zbiorniki wodne o nazwie Morskie Oko.

Pierwszy odwiedzony przez nas kilka dni temu to Jezioro Morskie Oko w warszawskiej dzielnicy Wawer.

Jak można przeczytać w obszernym przewodniku po Dzielnicy Wawer na stronie 114: „Ten niewielki zbiornik wodny jest położony w Aleksandrowie, w rejonie ulicy Napoleona Bonaparte. W 2015 r. przeszedł prawdziwą rewolucję: w ramach budżetu partycypacyjnego utworzono tu miejsce wypoczynku i rekreacji. Jest to powrót do funkcji, którą to jeziorko pełniło już w okresie międzywojennym. W ramach prac oczyszczono między innymi brzegi i dno jeziora, wytyczono ścieżki spacerowe i wyposażono je w ławki, zaprojektowano dwa miejsca piknikowe i utworzono miejsce do plażowania. To niewątpliwie jedno z najbardziej urokliwych miejsc w okolicy.„.
Swoją drogą zrealizowany w ramach budżetu partycypacyjnego i wydany przez Urząd m.st. Warszawy Dzielnica Wawer przewodnik „NIEZWYKŁY WAWER” powinien stać się lekturą obowiązkową dla wszystkich mieszkańców tej dzielnicy i wszystkich innych zainteresowanych, gdyż zawiera dużą dawkę informacji o historii tego obszaru miasta Warszawy, ale także wiele informacji praktycznych — proszę tylko zerknąć na główne rozdziały:
HISTORIA WAWRA
NIEZWYKŁE MIEJSCA
MAZOWIECKI PARK KRAJOBRAZOWY
WYCIECZKI
WISŁA WARSZAWSKA
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Przewodnik na ten moment w postaci pliku pdf jest dostępny tutaj, ale postanowiliśmy go zamieścić również na naszym blogu, aby był bardziej dostępny dla czytających ten wpis.

Słoneczna przedwiosenna pogoda zachęciła nas do krótkiego spaceru nad tym ciekawie położonym zbiornikiem wodnym. Miejscami na jeziorze, a w zasadzie małym jeziorku, jeszcze lód do końca się nie stopił po nocnych przymrozkach, ale już przedwiosenne słońce zachęcało wielu ludzi do spacerów. Nas też nie mogło tam zabraknąć. Poniżej minigaleria fotograficzna z tego miejsca.

Zapraszamy także do obejrzenia krótkiego filmu:

Drugi zbiornik wodny o nazwie Morskie Oko to największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m.

Byliśmy tam kilkanaście lat temu, ale przy okazji zaprezentowania warszawskiego jeziorka, stwierdziliśmy, że warto nieco odświeżyć nasze analogowe i pierwsze cyfrowe fotografie, bo urok tego miejsca wart jest pokazania na zdjęciach nawet już prawie archiwalnych. Odwiedzający je teraz mogą stwierdzić czy coś się zmieniło i jak bardzo.

O Morskim Oku w Tatrach Wikipedia podaje wiele ciekawych informacji:
Jest to jezioro pochodzenia polodowcowego o charakterze karowo-morenowym. Wypełnia wydrążoną przez lodowce misę skalną (Kocioł Morskiego Oka), zamkniętą od północy ryglem, na którym leży wał moreny czołowej. Morskie Oko ma powierzchnię 34,93 ha, długość 862 m, szerokość 568 m, a w najgłębszym miejscu osiąga 50,8 m (pomiary WIG z końca kwietnia 1934 przy bardzo wysokim stanie wody w obliczeniach Józefa Szaflarskiego). Nowsze sondowanie przeprowadzone przez Adama Choińskiego określiło głębokość na 51,8 m. Owalny kształt jeziora zaburzają nieco stożki usypiskowe u wylotu większych żlebów: Marchwicznego, Żabiego (Biały Piarżek), a zwłaszcza Szerokiego Żlebu (Mały Piarżek, zwany częściej Półwyspem Miłości). Od południa pod ścianami Mięguszowieckich Szczytów i Cubryny piętrzą się, częściowo porośnięte kosodrzewiną, masywne stożki piargowe nazywane łącznie Wielkim Piargiem. Dno jeziora zasłane jest przy brzegach głazami, niżej żwirem i piaskiem, a poniżej około 40 metrów warstwą ciemnego mułu, ze szczątkami roślinnymi i zwierzęcymi, o miąższości do kilkudziesięciu centymetrów. Średnie nachylenie stoków pod powierzchnią wody wynosi 15°20′.

Woda ma barwę zieloną (IV stopień w skali Forela-Ulego), a jej przejrzystość oceniali badacze na 11 (Józef Szaflarski) do 14 m (Ludomir Sawicki). Występują wyraźnie oddzielone warstwy wody, tzw. termokliny. Pomiar przeprowadzony 2 sierpnia 1937 r. wykazał, że dobrze wymieszana przez falowanie górna warstwa wody miała grubość tylko 3 m i temperaturę 12,1 °C. Do głębokości 10 m temperatura spadała prawie o 1 °C/m, od 10 do 20 m dużo mniej (ok. 0,25 °C/m). Poniżej 20 m, aż do dna, temperatura była już stała (ok. 4 °C). Jezioro zamarza zazwyczaj w listopadzie, taje w maju, jednak istnieją duże różnice w poszczególnych latach. Np. w zimie 1950/1951 Morskie Oko zamarzło dopiero w styczniu, a stajało już w marcu. Od 1971 co roku prowadzone są pomiary pokrywy lodowej na jeziorze. Wynika z nich, że zarówno długość okresu zalodzenia Morskiego Oka, jak i maksymalna grubość pokrywy lodowej wykazują trend malejący. W latach 1971–1982 Morskie Oko było skute lodem średnio przez 171 dni w roku, pojawiał się przeciętnie 20 listopada, zanikał 9 maja, a średnia maksymalna grubość pokrywy lodowej wynosiła 72 cm. W okresie 1995–2007 lód utrzymywał się średnio przez 157 dni, pojawiał przeciętnie 5 grudnia, zanikał 25 kwietnia, a jego średnia maksymalna grubość wynosiła 56 cm.

Nazwa „Morskie Oko” jest tłumaczeniem z języka niemieckiego. Wcześniejszą, używaną przez górali nazwą, jest Biały Staw. Odnotowana została ona w 1650 roku. Natomiast „morskimi okami” (Meeraugen) nazywali tatrzańskie jeziora niemieccy osadnicy ze Spiszu.

Morskie Oko nazywano także Rybim Jeziorem lub Rybim Stawem, gdyż należy do nielicznych zarybionych w sposób naturalny jezior tatrzańskich. Zasilane jest dwoma stałymi potokami: Czarnostawiańskim Potokiem, spływającym kaskadami Czarnostawiańskiej Siklawy, oraz Mnichowym Potokiem, tworzącym Dwoistą Siklawę. Do jeziora wpada także kilka cieków okresowych, m.in. z Szerokiego i Marchwicznego Żlebu. Ze stawu wypływa Rybi Potok, rozlewający się w początkowym odcinku w kilka Rybich Stawków: Małe Morskie Oko, Żabie Oko, Małe Żabie Oko.„.

Poniżej minigaleria naszych zdjęć z rejonu Morskiego Oka w Tatrach:

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Państwa do odwiedzin obu jezior, bo oba mają swój indywidualny niezaprzeczalny urok.

Aktualnie w Polsce przybyło już ponad dwa miliony nowych mieszkańców, którzy na skutek działań wojennych w Ukrainie zmuszeni byli szukać bezpieczniejszych regionów, aby po prostu przeżyć. Jeśli stwierdzą, że Polska może być ich drugim miejscem życia na dłuższy czas, to może też będą chcieli poznać go nieco lepiej, także w zakresie historii i turystycznych atrakcji. Aby to poznawanie było łatwiejsze, włączyliśmy na blogu możliwość automatycznego tłumaczenia na wiele różnych języków, a wśród nich także na język ukraiński. Wystarczy nad napisem: „Technologia Google Tłumacz” na górze ekranu — wybrać oczekiwany język tłumaczenia.

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.