Niewątpliwie zamek w Reszlu to z jednej strony pięknie położona nad rzeką Sajny budowla warowna, a z drugiej jedna z największych atrakcji Warmii i Mazur.

Zamek w Reszlu'2008
Zamek w Reszlu’2008

Wybudowano go w latach 1350-1401. Początkowo w miejscu, gdzie obecnie znajduje się zamek była drewniano-ziemna budowla obronna – tzw. gródek, w której chronili się podbijający ziemię Prusów Krzyżacy. Ale jeszcze przed nastaniem Krzyżaków były tu umocnienia, które w czasie badań odkryli archeolodzy – grodzisko pruskiego plemienia Bartów.

Zamek w Reszlu'2013
Zamek w Reszlu’2013

Choć w wyniku porozumień z zakonem krzyżackim od 1254 roku Reszel przeszedł na własność biskupów warmińskich, to ze względu na zagrożenie pruskie do roku 1273 stacjonowali tam Krzyżacy.

Zamek w Reszlu'2013
Zamek w Reszlu’2013

Prawa miejskie Reszel otrzymał w roku 1337. Poniżej widok na rynek i ratusz z wieży zamkowej.

Reszel - widok na rynek i ratusz z wieży zamkowej
Reszel – widok na rynek i ratusz z wieży zamkowej

Aby skutecznie móc bronić mieszkańców na miejscu dawnej strażnicy wzniesiono zamek. Za inicjatora budowy uważa się biskupa Jana I z Miśni (1350-1355). Historię budowy zamku znajdziemy np. w Wikipedii  czy na stronie Reszla.

Zamek w Reszlu'2013
Zamek w Reszlu’2013

Pomimo bardzo dobrze pomyślanych umocnień zamek był wielokrotnie zdobywany, jak napisano w Wikipedii „bowiem albo nie miał go kto bronić, albo załoga nie była zbyt zdeterminowana do walki. Wydaje się, że wojska polskie zajęły go, nie napotykając większego oporu, zarówno w 1410, jak i w 1414. Być może dzięki temu miasto i zamek nie zostały wówczas poważnie zniszczone.
W czasie wojny trzynastoletniej miasto wraz z załogą zamku przystąpiło do Związku Pruskiego, konfederacji miast i szlachty Pomorza Gdańskiego, działającej przeciwko władzy Krzyżaków. Już w sierpniu 1455 podeszły pod miasto krzyżackie oddziały zaciężne pod dowództwem komtura von Plauena. Po zdobyciu zamku władzę przejął starosta krzyżacki. Władał nim do 1462, kiedy Krzyżacy oddali zamek sprzymierzającemu się wówczas biskupowi warmińskiemu Pawłowi Legendorfowi. W końcowym okresie wojny biskup ponownie przeszedł na stronę polską, a Reszel stał się miejscem koncentracji polskich wojsk.
W czasie tzw. wojny księżej w 1472 zamek, obsadzony przez rycerza mazurskiego w imieniu króla Polski, był bezskutecznie oblegany przez biskupa Tungena.
Podczas ostatniej wojny polsko-krzyżackiej w latach 1519-1521 biskup warmiński bez walki przekazał swe zamki polskim wojskom”.

Zamek w Reszlu'2013
Zamek w Reszlu’2013

Pod koniec XVI wieku zamek został przekształcony na rezydencję kolejnych biskupów warmińskich.
Podczas wojen polsko-szwedzkich został zniszczony i ograbiony przez Szwedów.
A w końcu XVIII wieku, po pierwszym rozbiorze Polski królowie pruscy umieścili tu więzienie.

Zamek w Reszlu'2013
Zamek w Reszlu’2013

W latach 1806 i 1807 miasto i zamek strawiły pożary. Potem w latach 20-tych XIX wieku skrzydło południowe zostało zaadaptowane na kościół ewangelicki. Pozostałe części zamku uległy też dużym przekształceniom. Rozebrane zostały mury obronne, bramę wjazdową i basztę w części północno-zachodniej.

Zamek w Reszlu'2013
Zamek w Reszlu’2013

W okresie międzywojennym było tu muzeum regionalne i rozpoczęto część prac rekonstrukcyjnych. Prace te kontynuowane są z przerwami praktycznie do dzisiaj.
Warto wejść na wieżę zamkową, z której roztacza się piękny widok na całe miasteczko i kościół farny.

Reszel'2013 - kościół farny
Reszel’2013 – kościół farny

Z kolei z wieży kościoła podobnie imponujący widok mamy na zamek – pierwsze zdjęcie tego wpisu.
Reszel trzeba koniecznie odwiedzić, będąc w okolicy czy to na wycieczce, czy to na urlopie. My byliśmy tu już kilkakrotnie – nasze zdjęcia można zobaczyć na stronach:
Reszel’2001
oraz
Reszel’2008
Niedługo też pojawią się kolejne zdjęcia z ostatniej naszej wycieczki w lipcu’2013.

Zapraszamy także na nasz film:

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.