Ten zamek praktycznie na każdym turyście wywiera ogromne wrażenie, choć to dopiero trzeci co do wielkości zamek w Polsce po Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu.

Wspominaliśmy o nim przy okazji Tajemniczych podziemi – Osówka, Rzeczka, Włodarz, gdyż był on częścią planu Riese.

Książ'2000
Książ’2000

Kiedy byliśmy tam w 2000 roku, Książ przywitał nas piękną pogodą i lekko już nadszarpniętą przez ząb czasu elewacją, choć akurat ten element wyglądał chyba bardziej autentycznie niż po niedawnym częściowym remoncie.

Książ'2010
Książ’2010

Zamek Książ, a dokładniej zespół rezydencjonalny wybudowany został w latach 1288-1292 przez Bolka I Surowego. Fundamenty postawiono zapewne na miejscu dawnego drewnianego grodu.

Książ'2000
Książ’2000

Piękne położenie tego obiektu szczególnie dobrze widać na zdjęciach satelitarnych – poniżej widok z Google Maps:

Kluczowe wydarzenia z historii można znaleźć na stronie zamku:
http://www.ksiaz.walbrzych.pl/historia.html.

Książ'2000
Książ’2000

My postaramy się pokazać w tym wpisie jedynie ciekawsze strony tego interesującego kompleksu.

Powyższe zdjęcie pochodzące z 2000 roku wykonaliśmy wczesnym rankiem w długi majowy weekend, ale już po corocznym Festiwalu kwiatów i sztuki — i tę porę możemy szczególnie polecić turystom na zwiedzanie, gdyż jest już wtedy stosunkowo niewielu zwiedzających — choć dla Książa to określenie jest bardzo względne, bo tu turyści są w sporej liczbie prawie zawsze — a w pomieszczeniach zamkowych można jeszcze spotkać piękne dekoracje kwiatowe.

Książ'2010
Książ’2010

Powyższe zdjęcie pochodzi już z początku maja’2010 i zostało wykonane podczas Festiwalu kwiatów i sztuki. Okres festiwalu ma też swoje uroki (może poza długimi kolejkami do kasy biletowej i tysiącami samochodów na zamkowych błoniach), gdyż można wtedy trafić na interesujące wystawy i inne wydarzenia zarówno dla ducha, jak i dla ciała.

Książ'2010
Książ’2010

Kompleks składa się z wielu różnorodnych budowli powstałych tu w różnych okresach, co czyni go i fotogenicznym, i ciekawym do oglądania i zwiedzania. Wnętrza zostały niestety ogołocone w czasach ostatniej wojny i zaraz po niej, ale są systematycznie przywracane do dawnej świetności, więc warto je obejrzeć.

Książ'2010
Książ’2010

Wędrówka po zamkowych komnatach, korytarzach, piętrach pokazuje, jak skomplikowanym „organizmem” był ten obiekt.

Książ'2010
Książ’2010

Ślady wojny można oglądać w szybie wydrążonym pod zamkiem, który jest już udostępniony do zwiedzania.

Książ'2010
Książ’2010

To ślady po pracach związanych z przekształcaniem zamku w siedzibę stanu, albo jak piszą inni w kwaterę wodza III Rzeszy.

O wielu tajemnicach zamku można poczytać na stronie: http://www.ksiaz.eu/35/Warto_wiedziec/Zagadkowa_historia_Zamku_Ksiaz.

Dla zachęty zacytujemy tylko krótki fragment z tej strony: „Po pierwsze — rzekomą kwaterę Hitlera w Książu budowano z wielkim rozmachem znacznie wcześniej niż podziemia w Górach Sowich. Już w 1942 roku do Książa sprowadzono robotników z Włoch, a następnie 400 górników z Donbasu. W pobliżu starego cisa nad Pełcznicą powstał obóz Organizacji Todta. W maju 1944 roku utworzono dodatkowo Arbeitslager Fürstenstein jako oddział roboczy podobozu w Głuszycy należącego do obozu koncentracyjnego Gross Rosen”.

Książ'2010
Książ’2010

Zamek oprócz swoich tajemnic ma wszystkie atuty turystyczne – przepiękne położenie na skalnym cyplu nad przepływającą u jego podnóży rzeczką, rozbudowaną i różnorodną architektonicznie bryłę, piękne tarasowe ogrody, bardzo zróżnicowaną widokowo trasę, a w zasadzie trasy spacerowe, po których można chodzić nawet kilka godzin, podziwiając przewijające się przed oczami ciągle nowe obrazy.

Książ'2010
Książ’2010

Na miejscu jest też hotel i restauracja oraz liczne mniejsze bary i kawiarnie, gdzie chętnie spędza się dłuższe kulinarne chwile, przy okazji spoglądając na monumentalną budowlę.

Książ'2010
Książ’2010

Koniecznie trzeba wejść na wszystkie tarasy, skąd widoczne są położone niżej alejki, ogrody, rzeźby, budynki bramne i okoliczny las.

Książ'2010
Książ’2010

Na zwiedzanie Książa warto poświęcić cały dzień – inaczej zwiedzanie tego rozbudowanego kompleksu będzie dość wyczerpującym szybkim spacerem, który i tak zajmie nam parę godzin… A miejsc do oglądania i dłuższej chwili zachwytu jest tu sporo.

Książ'2010
Książ’2010

Na zdjęciu powyżej pokazana jest stadnina koni.

Na zdjęciu poniżej fragmenty architektoniczne zamku.

Książ'2010
Książ’2010

Takich ciekawych ujęć można w Książu wykonać bardzo dużo, więc warto zabrać ze sobą odpowiednio pojemne karty pamięci do aparatów czy kamer. My też spędziliśmy tu praktycznie cały dzień podczas ostatniego pobytu i choć pogoda nie była nadzwyczajna, to wykonaliśmy sporo zdjęć, które można zobaczyć na stronie:

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2010-6.php

Wcześniejsze zdjęcia z roku 2000 dostępne są na stronie:

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2000-9.php

Zachęcamy do zobaczenia tego unikalnego zabytku o każdej porze roku. Jeśli macie dłuższą chwilę czasu i możecie skorzystać z miejscowej oferty hotelowej, to namawiamy na spędzenie tu choćby kilku dni. My tak zrobiliśmy w roku 2000, dzięki czemu mogliśmy bez pośpiechu wybrać się także do ruin Starego Książa – na zdjęciu poniżej:

Stary Książ'2000
Stary Książ’2000

i wielu innych ciekawych obiektów w okolicy.

Książ'2010
Książ’2010

Kiedy wieczorem, po zamknięciu obiektu dla zwiedzających turystów, jako goście hotelowi możecie usiąść wśród ogrodowych rzeźb przed głównym wejściem do zamku (my tak robiliśmy w roku 2000, czy teraz tak można, tego nie sprawdzaliśmy) i na przykład poczytać o ciekawej historii obiektu, to tajemniczość tego miejsca zaczyna być jeszcze bardziej odczuwalna.

Koniecznie trzeba odbyć krótki spacer na punkty widokowe położone również na występach skalnych po obu stronach zamku – stąd widok jest najpiękniejszy, a być w Książu i nie zrobić sobie z takiego miejsca pamiątkowego zdjęcia, to chyba największy błąd każdego turysty.

Książ'2010
Książ’2010

Na naszej stronie głównej https://tripsoverpoland.pl taka miniaturka z Książa do dzisiaj pokazuje nas na tle zamku.

Zapraszamy także do obejrzenia naszego filmu z Książa w 2 odcinkach:


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.