Korzystając ze słonecznej pogody, w trzecim tygodniu maja wybraliśmy się na spacer po terenach Łazienek Królewskich w Warszawie ze szczególnym uwzględnieniem tytułowych kwitnących zakątków.

Kwitnące zakątki Łazienek Królewskich

Miejscem, które przez wiele miesięcy daje spacerującym najwięcej wrażeń kolorystycznych i zapachowych, jest naszym zdaniem ogród oranżeryjny przed Starą Oranżerią.

Ogród oranżeryjny

Kilka dodatkowych ujęć sprzed Starej Oranżerii w poniższej mini galerii.

Informacje o formalnych ogrodach w Łazienkach Królewskich można znaleźć na tej stronie. Mamy więc w Łazienkach:
OGRÓD KRÓLEWSKI XVIII W.,
OGRÓD ROMANTYCZNY XIX W.,
OGRÓD MODERNISTYCZNY XX WIEKU,
OGRÓD CHIŃSKI.

Poniżej prezentujemy fotografie z sąsiadującego z Belwederem Ogrodu Romantycznego.

Ogród Modernistyczny w dniu naszego spaceru był w ogromnej części tylko zielony, nie licząc otaczających go drzew. Jednak już niedługo będzie zachęcał do odwiedzin widokiem i zapachem wielu kwitnących róż.

Nowy Ogród Chiński otwarty został w 2014 r. jako część Ogrodu Królewskiego. Choć trwają tu obecnie jeszcze prace remontowe przy jednym z charakterystycznych budynków pawilonu, to warto tu zajrzeć i zobaczyć kwitnące obficie rośliny.

Nasz spacer nie mógł pominąć otoczenia Pałacu na Wyspie. W majowym słońcu miejsce to prezentuje się wspaniale i czasem trudno znaleźć sprzyjającą chwilkę, aby zatrzymać go w obiektywie bez licznie odwiedzających te okolice wycieczek grupowych lub indywidualnych. Nam się to prawie udało tym razem — zobaczcie poniższą mini galerię.

Warto pamiętać, że: „W latach 2012-2015 dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wykonany został projekt konserwacji i remontu Pałacu na Wyspie wraz z otoczeniem. Prace kosztowały w sumie ponad 48 mln zł. W Pałacu na Wyspie wzmocniono konstrukcję tarasów, wykonano izolację dolnych partii ścian obiektu i nowy system odprowadzania wód opadowych. Dach zabytku zyskał nowe pokrycie, a elewację wraz z detalami architektonicznymi i rzeźbiarskimi poddano konserwacji. Pełną konserwacją objęto również wnętrza Pałacu na Wyspie, czyli dekoracje malarskie i sztukatorskie, złocenia, stiuki, kafelki holenderskie, boazerie, tekstylne panele ścienne, podłogi, stolarkę drzwiową i żyrandole, które wyposażono w system e-candels. Dzięki tym pracom Łazienki Królewskie odzyskały dawny blask.„.

Kilka zdjęć z okolic mostku pomiędzy Stawami Łazienkowskimi pokazujemy poniżej — warto tu przyjść, aby zobaczyć bujnie kwitnące rośliny, czy wspaniałą perspektywę na Pałac na Wyspie.

Warto też zajrzeć w pobliże Świątyni Egipskiej.

Kilka dodatkowych zdjęć jako małe zagadki zamieszczamy poniżej.

Na koniec zapraszamy do obejrzenia naszego filmu.

Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić Państwa do majowych, ale też ogólniej wiosennych, letnich, jesiennych i zimowych spacerów po pobliskich parkach i ogrodach. Jeśli szukacie takich miejsc w pobliżu, to zachęcamy do zajrzenia np. na stronę: http://www.parki.org.pl/.


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.