Zamek Ujazdowski w Warszawie położony na skarpie wiślanej najpiękniej wygląda od strony Kanału Piaseczyńskiego.
My fotografowaliśmy go z tego miejsca wielokrotnie o różnych porach roku. Kilka ujęć poniżej.



Teraz wydaje się nam, że obiekt ten stał tu od zawsze i zawsze podobnie wyglądał. Zamek przetrwał nawet II wojnę światową, choć był bardzo zniszczony, ale w 1954 roku marszałek Polski Konstanty Rokossowski nakazał go zburzyć, aby na jego miejscu zbudować Teatr Domu Ludowego Wojska Polskiego i Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu-Leninizmu. Na szczęście nic z tych planów nie wyszło, a pod koniec lat 70-tych XX wieku Zamek Ujazdowski został odbudowany zgodnie z pierwotnymi projektami z XVII i XVIII w.

Odwiedzając Zamek Ujazdowski, koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego na Ujazdowie, gdyż od roku 1809 umieszczony został w zamku na stałe szpital wojskowy i znajdował się tutaj do końca II wojny światowej. Zajrzyjcie na stronę: http://www.zamekujazdowski.art.pl/.

Ale zacznijmy od początku i za Wikipedią podamy kilka istotnych faktów z historii tego miejsca: „Zamek Ujazdowski stoi na miejscu XI-wiecznej osady Jazdów, która została zniszczona 23 czerwca 1262 r. przez najazd Litwinów pod wodzą Ostafija Konstantynowicza. Następnie, w 1281 r., książę Bolesław II najechał gród należący do jego brata, Konrada II oraz „zabrał towaru mnogo i ludzi złupił”. Świadczy to o tym, że już wtedy rezydencja miała bogate wyposażenie, a w jego najbliższym sąsiedztwie mieszkało wiele ludzi.
W 1516 r. w Jazdowie zamieszkała księżna mazowiecka Anna Radziwiłłówna z synami Stanisławem i Januszem.

W 1548 r. do zamku wprowadziła się królowa Bona Sforza, która wzniosła tu obszerny, drewniany dwór i zabudowania gospodarskie. W 1624 r. Zygmunt III Waza zbudował wczesnobarokowy pałac (nazywany potem Zamkiem Ujazdowskim), na podstawie projektu Castelliego lub Trevana. Była to wtedy piętrowa budowla z wewnętrznym dziedzińcem, dwoma skrzydłami, krużgankami i sześciobocznymi, dwupiętrowymi wieżami w narożnikach.”


„W drugiej połowie XVII wieku właścicielem pałacu stał się Stanisław Herakliusz Lubomirski, który kazał przebudować wnętrza. W 1717 r. na polecenie króla Augusta II Mocnego zbudowano pod pałacem Kanał Piaseczyński o długości 820 m. W 1766 r. pałac kupił król Stanisław August Poniatowski, który go znacznie przebudował. W 1784 r. przekazał pałac na koszary Gwardii Pieszej Litewskiej, dlatego pałac znowu przebudowano, tym razem w stylu klasycystycznym.
21 maja 1784 r. król Stanisław August odstąpił Zamek Ujazdowski na cele wojskowe miastu Starej Warszawy.”

„Od 1809 r. w Zamku znajdował się szpital wojskowy. W 1920 r. Szpital Ujazdowski miał kilka pawilonów, w których mieściły się oddziały: wewnętrzny, neurologiczno-psychiatryczny, gruźliczy i laryngologiczny.
W czasie II wojny światowej, a szczególnie podczas powstania warszawskiego, do szpitala napływało tylu rannych żołnierzy, że brakowało lekarzy i łóżek. Wielu z nich umierało z tego powodu. Ciała powstańców chowano na cmentarzu Obrońców Warszawy nieopodal Szpitala. W roku 1950 szczątki ok. 600 żołnierzy, pochowanych na cmentarzu Obrońców Warszawy, zostały ekshumowane i przeniesione na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.„

Jak można przeczytać na stronie: „Nazwa Zamku Ujazdowskiego wywodzi się od średniowiecznego grodu strażniczego Jazdów, który w XII w. założyli książęta mazowieccy dla kontrolowania przeprawy przez Wisłę. Po przeniesieniu siedziby książąt do Warszawy znaczenie Jazdowa zmalało, ale życie miejscowości nadal toczyło się wokół dworu.„

Jak napisano w Wikipedii: „W 1974 r. zadecydowano o odbudowie pałacu i zaczęto prace budowlane przy Trasie Łazienkowskiej. Jej budowa stworzyła możliwość zobaczenia przekroju geologicznego skarpy Ujazdowskiej. Zastanawiano się nad otworzeniem stałej ekspozycji, ale wiązało się to z ogromnymi kosztami i dlatego w ostateczności zaniechano tego przedsięwzięcia.„
Kilka zdjęć z ekspozycji poświęconej historii zamku poniżej.




Od 1985 r. w zamku znajduje się Centrum Sztuki Współczesnej.

Kilka zdjęć z wnętrz muzeum poniżej.



Warto odwiedzić to miejsce, aby z jednej strony poznać bliżej jego historię, a z drugiej, aby zobaczyć, co współcześni artyści mają nam obecnie do zaoferowania. Cieszy także fakt, że remont elewacji Zamku Ujazdowskiego został niedawno zakończony, a mury budowli wróciły do historycznej kolorystyki i cieszą oczy nie tylko fotografów.

Zapraszamy także na nasz krótki film: