Kazimierz Dolny’2022 oraz kresowe zabytki w różanym ogrodzie

, , , , ,
Kazimierz Dolny’2022 oraz kresowe zabytki w różanym ogrodzie

Poprzednio o Kazimierzu Dolnym napisaliśmy tu: „Zamkowe przemiany w Kazimierzu Dolnym” w roku 2016.

Od ostatniej naszej wizyty minęło już 6 lat, więc postanowiliśmy odwiedzić Kazimierz Dolny ponownie zachęceni szczególnie informacją o nowej atrakcji, która została oddana do użytku 1 sierpnia 2021 roku. Tegoroczną wycieczkę postanowiliśmy zacząć do Parku miniatur – Kresowe klimaty, oznaczonej na Google Maps nazwą: „Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych”.  

I mała wskazówka dojazdowa: można do parku dojechać od strony ul. Krakowskiej – adres ul. Krakowska 73, albo z centrum dojść pieszo wałem wiślanym lub dojechać górą od ulicy Słonecznej zjeżdżając pod lasem w prawo asfaltową drogą na prom do Janowca, minąć po prawej stronie kamieniołom i jest się w parku –  to jest trasa dobra dla autokarów lub większych samochodów, aby nie przeciskać się przez wąską ul. Krakowską, często zastawioną samochodami.

Mapa interaktywna od Google poniżej:

Warto wiedzieć, że po Kazimierzu Dolnym można odbyć wycieczki na kilku standardowych trasach za pomocą tzw. Eko-busików (strona Eko-Busików). Jeśli trasa ma być niestandardowa to należy zebrać grupę min. 8-osobową – Eko-busik ma 13 miejsc.

Na facebookowej stronie Parku możemy przeczytać zwięzłą informację: „Kresowe Klimaty – to Park Miliona Róż i najcenniejszych zabytków Kresów Wschodnich. Spotkanie z historią Polski opowiedzianą przez przewodników z pasją w otoczeniu najpiękniejszych gatunków róż.”.

W Parku miniatur, a w zasadzie w dużym różanym ogrodzie prezentowane są najważniejsze zabytki kresowe m.in. z Chocimia, Kamieńca Podolskiego, Lwowa, Podhorców czy Żółkwi. Są to zarówno zamki jak i pałace czy budowle sakralne odtworzone w skali 1:25 z ogromną szczegółowością, co warto dostrzec i docenić, bo prace nad miniaturami trwały wiele lat. Piękne miniatury wymagają równie pięknego otoczenia i zgodnie z nazwą parku znajdziecie tu Państwo kilkaset odmian róż. W jednym z komentarzy pod zdjęciem zamku Podhorce zamieszczonym przez nas na Instagramie Kresowe.Klimaty zamieściły następujący opis: „Te róże to kolekcja róż perskich, które budzą podziw gości Parku ze względu na ich inność – perskie oczko w środku, mało podobne do róży, miododajne… zamykają płatki na noc i na deszcz, bardzo duża kolorystyka od moreli, żółtych, odcieni różu i nawet pięknego fioletu… Otaczają najpiękniejszą rezydencję magnacką dawnej Rzeczpospolite j- zamek Podhorce na Podolu.”.

Przy każdej miniaturze znajduje się jej zwięzły opis, spacer wśród róż ma więc aspekt edukacyjny – możemy zapoznać się z historią obiektów i podziwiać ich piękno i rozmach, choć ich rzeczywisty stan bywa niestety czasem już nie tak piękny jak miniatury. Dodatkową atrakcją są modele armat i figurki żołnierzy – warto więc pochylić się lub włączyć zoom w smartfonach/aparatach/kamerach aby zobaczyć to wszystko dokładniej.

Po zwiedzaniu można odpocząć chłonąc zarówno smak różanej kawy lub herbaty, ale też ciesząc zmysł powonienia zapachem kwitnących róż.

Zapachem zachwycą niebawem kolekcje róż angielskich oraz całe aleje róż pachnących wielu odmian, a wśród nich pomarańczowa i brązowa kolekcja.

Ważne jest, aby zwiedzić park z przewodnikiem, gdyż to on wprowadza w nastrój historii dawnej Rzeczypospolitej oraz ze szczegółami opowiada o obiektach kresowych na terenie Parku zwracając uwagę na te szczegóły, których gołym okiem nie zauważamy.

Dla grup szkolnych jest to żywa lekcja historii o dziejach świetności Rzeczypospolitej.

Park Miniatur Kresowe Klimaty w Kazimierzu Dolnym to idealne miejsce na odpoczynek podczas spacerów bulwarem wiślanym. Przepełnione niepowtarzalnymi zapachami róż najsłynniejszych hodowców na świecie, miejsce relaksu, ciszy i spokoju, a także dobra okoliczność na przypomnienie i zobaczenie obiektów o historycznym znaczeniu.

O tym kiedy kwitną róże można przeczytać np. tutaj – i w zasadzie to trudno dokładnie określić, bo w zależności od odmiany mogą kwitnąć w różnych terminach – cytat: „Zazwyczaj róże powtarzają kwitnienie, jedne kwitną niemalże przez cały sezon, inne dwa, trzy razy w sezonie. Jedne opadają i dopiero po pewnym czasie rozpoczynają kwitnienie od nowa, na innych jedne kwiaty opadają inne już się rozwijają. Czy wybierzemy róże parkowe, rabatowe, pienne, czy pnące. Wśród wszystkich gatunków, znajdziemy odmiany powtarzające kwitnienie. Zazwyczaj termin kwitnienia róż rozpoczyna się w czerwcu, a kończy dla niektórych odmian tuż przed pierwszymi przymrozkami. Zdarza się nawet, że znajdziemy w pełni rozwinięte kwiaty przykryte śnieżną czapą.”. Tak więc można się spodziewać w Kresowych Klimatach kwitnienia róż przez długi okres i warto to samodzielnie sprawdzić bezpośrednio na miejscu.

Poniżej mini galeria naszych fotografii wykonanych w Parku Miliona Róż i Zabytków Kresowych.

A ujęcia filmowe parku obejrzycie Państwo także przez pierwszych kilka minut naszego filmu.

Zachęcamy oczywiście do zobaczenia wielu innych ciekawych historycznie lub przyrodniczo zakątków i budowli w Kazimierzu Dolnym.

Tym razem zajrzeliśmy także do Wąwozu Korzeniowy Dół – foto poniżej:

Niedaleko od wąwozu zobaczyliśmy Starą Chatę:

Potem weszliśmy na Górę Trzech Krzyży, z której podziwialiśmy panoramę Kazimierza Dolnego:

Następnie udaliśmy się na szybkie zwiedzanie Zamku:

Odwiedziliśmy także Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja:

Na naszych stronach albumowo-wyszukiwarkowych znajdziecie zdjęcia Kazimierza Dolnego kolejno z lat: 20012004200720122014 i 2016.


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.