Poprzednio o Kazimierzu Dolnym napisaliśmy tu: „Zamkowe przemiany w Kazimierzu Dolnym” w roku 2016.

Od ostatniej naszej wizyty minęło już 6 lat, więc postanowiliśmy odwiedzić Kazimierz Dolny ponownie zachęceni szczególnie informacją o nowej atrakcji, która została oddana do użytku 1 sierpnia 2021 roku. Tegoroczną wycieczkę postanowiliśmy zacząć do Parku miniatur – Kresowe klimaty, oznaczonej na Google Maps nazwą: „Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych”.  

I mała wskazówka dojazdowa: można do parku dojechać od strony ul. Krakowskiej – adres ul. Krakowska 73 albo z centrum dojść pieszo wałem wiślanym lub dojechać górą od ulicy Słonecznej zjeżdżając pod lasem w prawo asfaltową drogą na prom do Janowca, minąć po prawej stronie kamieniołom i jest się w parku – to jest trasa dobra dla autokarów lub większych samochodów, aby nie przeciskać się przez wąską ul. Krakowską, często zastawioną samochodami.

Mapa interaktywna od Google poniżej:

Warto wiedzieć, że po Kazimierzu Dolnym można odbyć wycieczki na kilku standardowych trasach za pomocą tzw. Eko-busików (strona Eko-Busików). Jeśli trasa ma być niestandardowa, to należy zebrać grupę minimum 8-osobową – Eko-busik ma 13 miejsc.

Na facebookowej stronie Parku możemy przeczytać zwięzłą informację: „Kresowe Klimaty — to Park Miliona Róż i najcenniejszych zabytków Kresów Wschodnich. Spotkanie z historią Polski opowiedzianą przez przewodników z pasją w otoczeniu najpiękniejszych gatunków róż”.

W Parku miniatur, a w zasadzie w dużym różanym ogrodzie, prezentowane są najważniejsze zabytki kresowe m.in. z Chocimia, Kamieńca Podolskiego, Lwowa, Podhorców czy Żółkwi. Są to zarówno zamki, jak i pałace czy budowle sakralne odtworzone w skali 1:25 z ogromną szczegółowością, co warto dostrzec i docenić, bo prace nad miniaturami trwały wiele lat. Piękne miniatury wymagają równie pięknego otoczenia i zgodnie z nazwą parku znajdziecie tu Państwo kilkaset odmian róż. W jednym z komentarzy pod zdjęciem zamku Podhorce zamieszczonym przez nas na Instagramie Kresowe.Klimaty zamieściły następujący opis: „Te róże to kolekcja róż perskich, które budzą podziw gości Parku ze względu na ich inność — perskie oczko w środku, mało podobne do róży, miododajne… zamykają płatki na noc i na deszcz, bardzo duża kolorystyka od moreli, żółtych, odcieni różu i nawet pięknego fioletu… Otaczają najpiękniejszą rezydencję magnacką dawnej Rzeczpospolite j- zamek Podhorce na Podolu”.

Przy każdej miniaturze znajduje się jej zwięzły opis, spacer wśród róż ma więc aspekt edukacyjny – możemy zapoznać się z historią obiektów i podziwiać ich piękno i rozmach, choć ich rzeczywisty stan bywa niestety czasem już nie tak piękny, jak miniatury. Dodatkową atrakcją są modele armat i figurki żołnierzy – warto więc pochylić się lub włączyć zoom w smartfonach/aparatach/kamerach, aby zobaczyć to wszystko dokładniej.

Po zwiedzaniu można odpocząć, chłonąc zarówno smak różanej kawy lub herbaty, jak i też ciesząc zmysł powonienia zapachem kwitnących róż.

Zapachem zachwycą niebawem kolekcje róż angielskich oraz całe aleje róż pachnących wielu odmian, a wśród nich pomarańczowa i brązowa kolekcja.

Ważne jest, aby zwiedzić park z przewodnikiem, gdyż to on wprowadza w nastrój historii dawnej Rzeczypospolitej oraz ze szczegółami opowiada o obiektach kresowych na terenie Parku, zwracając uwagę na te szczegóły, których gołym okiem nie zauważamy.

Dla grup szkolnych jest to żywa lekcja historii o dziejach świetności Rzeczypospolitej.

Park Miniatur Kresowe Klimaty w Kazimierzu Dolnym to idealne miejsce na odpoczynek podczas spacerów bulwarem wiślanym. Przepełnione niepowtarzalnymi zapachami róż najsłynniejszych hodowców na świecie, miejsce relaksu, ciszy i spokoju, a także dobra okoliczność na przypomnienie i zobaczenie obiektów o historycznym znaczeniu.

O tym, kiedy kwitną róże, można przeczytać np. tutaj – i w zasadzie to trudno dokładnie określić, bo w zależności od odmiany mogą kwitnąć w różnych terminach – cytat: „Zazwyczaj róże powtarzają kwitnienie, jedne kwitną niemalże przez cały sezon, inne dwa, trzy razy w sezonie. Jedne opadają i dopiero po pewnym czasie rozpoczynają kwitnienie od nowa, na innych jedne kwiaty opadają, gdy inne już się rozwijają — czy wybierzemy róże parkowe, rabatowe, pienne czy pnące. Wśród wszystkich gatunków, znajdziemy odmiany powtarzające kwitnienie. Zazwyczaj termin kwitnienia róż rozpoczyna się w czerwcu, a kończy dla niektórych odmian tuż przed pierwszymi przymrozkami. Zdarza się nawet, że znajdziemy w pełni rozwinięte kwiaty przykryte śnieżną czapą”. Tak więc można się spodziewać w Kresowych Klimatach kwitnienia róż przez długi okres i warto to samodzielnie sprawdzić bezpośrednio na miejscu.

Poniżej mini galeria naszych fotografii wykonanych w Parku Miliona Róż i Zabytków Kresowych.

A ujęcia filmowe parku obejrzycie Państwo także przez pierwszych kilka minut naszego filmu.

Zachęcamy oczywiście do zobaczenia wielu innych ciekawych historycznie lub przyrodniczo zakątków i budowli w Kazimierzu Dolnym.

Tym razem zajrzeliśmy także do Wąwozu Korzeniowy Dół – foto poniżej:

Niedaleko od wąwozu zobaczyliśmy Starą Chatę:

Potem weszliśmy na Górę Trzech Krzyży, z której podziwialiśmy panoramę Kazimierza Dolnego:

Następnie udaliśmy się na szybkie zwiedzanie Zamku:

Odwiedziliśmy także Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja:

Na naszych stronach albumowo-wyszukiwarkowych znajdziecie zdjęcia Kazimierza Dolnego kolejno z lat: 20012004200720122014 i 2016.


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.