Zamek Tenczyn w Rudnie'2014

NAJPIĘKNIEJ POŁOŻONE POLSKIE ZAMKI (36) – Zamek Tenczyn w Rudnie

Kiedy byliśmy w tym zamku w 2000 roku wszystko przemawiało za tym, że w stosunkowo bliskiej przyszłości z resztek ruin nie pozostanie nic.

Zamek Tenczyn w Rudnie'2000
Zamek Tenczyn w Rudnie’2000

Na teren zamku można było spokojnie wejść i z bliska zobaczyć prawie każdy zakątek.

Zamek Tenczyn w Rudnie'2000
Zamek Tenczyn w Rudnie’2000

Jednak pomimo tej bliskości i możliwości nieskrępowanej eksploracji obiektu widok choć malowniczy nie był optymistyczny.

Zamek Tenczyn w Rudnie'2000
Zamek Tenczyn w Rudnie’2000

W tym roku postanowiliśmy to miejsce zobaczyć ponownie zachęceni doniesieniami prasowymi np. z takich stron jak ta: „Ratują zamek Tenczyn, mimo zmiany właściciela„.  Obecnie to już V-ty etap od 2009 roku gdy gmina Krzeszowice zaczęła ratować zamek zdobywając kolejne fundusze. Zamek wygląda więc w zbliżeniach jak plac budowy, ale z pewnej odległości wygląda już dużo lepiej.

Zamek Tenczyn w Rudnie'2014
Zamek Tenczyn w Rudnie’2014

Bardzo ucieszyła nas także informacja z roku 2012 ze strony: „Zamek Tenczyn w Rudnie wszedł na nowy etap swojej historii?„, gdzie można m.in. przeczytać: „Trwający przez dziesięciolecia nieprzerwany proces destrukcji zamku Tenczyn w Rudnie doprowadził go do stanu katastrofy budowlanej. Ogrom zniszczeń oraz skomplikowana sytuacja prawna powodowały że nikt już nie wierzył iż kiedykolwiek uda się go wyrwać ze szponów przyspieszającego procesu niszczenia. Widocznym gołym okiem postępom unicestwienia obiektu towarzyszyła bierność lub bezsilność osób które obserwowały znikanie z krajobrazu wspaniałego zabytku ziemi Krzeszowickiej. Proces ten udało się zwolnić, a być i może zatrzymać. Dzięki pracom zabezpieczającym Tenczyn nabiera nowego wyglądu i jest szansa że wkrótce zostanie udostępniony zwiedzającym.

Narastające zainteresowanie społeczne zamkiem Tenczyn w Rudnie oraz towarzyszące mu medialne nagłaśnianie problemu ginącego zabytku ułatwiły władzom samorządowym przekonanie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do współfinansowania projektu zabezpieczenia ruin. Kolejne wnioski pisane przez Gminę Krzeszowice kończyły się przyznaniem ministerialnych dotacji pozwalających kontynuować prace budowlane. Tenczynowi pomogła zapewne działalność lokalnego stowarzyszenia „Ratuj Tenczyn” walczącego od kilku lat o zabezpieczenie zabytku, propagującego bogatą historię obiektu i organizującego w jego rejonie imprezy plenerowe. Nie przyznaje się bowiem dotacji obiektom martwym, takim które nie pełnią już żadnej roli w życiu publicznym i których znaczenie uległo zatarciu w świadomości społecznej.

Zamek Tenczyn w Rudnie'2014
Zamek Tenczyn w Rudnie’2014

Na stronie stowarzyszenia Ratuj Tenczyn czytamy: „O konieczności zajęcia się ruinami zamku Tenczyn w Rudnie zda sobie sprawę każdy kto je odwiedzi. Ta wspaniała budowla niszczeje na naszych oczach i jeśli tak dalej pójdzie za kilka lat pozostanie po niej tylko wspomnienie. Średniowieczny zamek znajdujący się zaledwie 25 km od Krakowa i będący zabytkiem o szczególnej wartości dla polskiej kultury znika bezpowrotnie z naszego krajobrazu przy zupełnym braku reakcji ze strony jakiejkolwiek instytucji. Już teraz ogromne fragmenty zamku grożą katastrofą budowlaną i tylko natychmiastowe prace zabezpieczające mogą je uratować.

Stowarzyszenie „Ratuj Tenczyn” to organizacja skupiająca osoby którym nie jest obojętny los Tenczyna i które doceniając jego piękno i wspaniałą historię postanowiły aktywnie działać w celu jego ochrony. Działalność prowadzimy od stycznia 2008 r., początkowo jako nieformalna Grupa „Ratuj Tenczyn” a od 25 czerwca 2009 r. jako Stowarzyszenie „Ratuj Tenczyn”.

Zamek Tenczyn w Rudnie'2014
Zamek Tenczyn w Rudnie’2014

Ważne: „Członkami stowarzyszenia są mieszkańcy Gminy Krzeszowice,  studenci z Krakowa i okolic, miłośnicy zamków jurajskich, członkowie bractw rycerskich. Osoby te, mimo iż nie mają profesjonalnego przygotowania w dziedzinie ochrony zabytków, zdołały nagłośnić temat ginącego zamku i sprawić, że mówi się o jego przyszłości coraz częściej.

Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkich którzy chcieliby zaangażować się w piękną inicjatywę ratowania Tenczyna, każdy kto chce się włączyć w nasze prace jest mile widziany. Tenczyn można jeszcze uratować ale czasu pozostało naprawdę niewiele.„.

Zamek Tenczyn w Rudnie'2014
Zamek Tenczyn w Rudnie’2014

Nam marzyłaby się kompletna rekonstrukcja zamku prezentowana na tej stronie. Jednak wymagać to będzie sporych środków i dalszego zaangażowania wielu ludzi przyjaznych temu obiektowi. Zachęcamy więc wszystkich do przyłączenia się do apelu z tej strony: „Wspomóż nas finansowo – Prowadzenie działalności stowarzyszenia kosztuje. Za stronę internetową, usługi księgowe, papier czy wykonane telefony musi ktoś zapłacić. Każda kwota przekazana na nasze konto pomoże nam sprawnie funkcjonować:

Pieniądze należy przekazywać na:
Ratuj Tenczyn
ul. Grunwaldzka 274
32-065 Krzeszowice

Numer rachunku bankowego:
09 2490 0005 0000 4500 2662 4873

Tytuł przelewu: Darowizna”.

Zamek Tenczyn w Rudnie'2014
Zamek Tenczyn w Rudnie’2014

No i prawie zapomnielibyśmy o choćby krótkiej historii zamku. Zacytujemy więc za Wikipedią:

Najważniejsze daty w dziejach zamku:
1319 – Kasztelan Jan Nawój z Morawicy rozpoczął budowę zamku, jako nową siedzibę rodu. Warownia ta składała się z potężnej gotyckiej wieży i przyległych zabudowań.
1570 – Jan Tęczyński brat wojewody Andrzeja dokonał gruntownej przebudowy zamku w stylu renesansowym.
1655 – Podczas najazdu na Polskę Szwedzi splądrowali zamek, spodziewając się odnaleźć tam skarb państwowy Polski, a następnie budowlę spalili. Została ona później odbudowana, jednak nigdy nie powróciła już do dawnej świetności.
1768 – Zamek spłonął od uderzenia pioruna i został ostatecznie opuszczony przez mieszkańców.

Więcej o historii Zamku można też przeczytać np. tu lub tu.

Zapraszamy także do obejrzenia naszego filmu z tego miejsca:

Przeczytaj także inne wpisy:

Najpiękniej położone polskie zamki (22) – Zamek Królewski i Pałac Pod Blachą w Warszawie
Ten wpis będzie zarówno o pięknie położonym zamku jak i o wzorowym traktowaniu przez jego ...
W cieniu zamku - Grodzisko Góra Birów
Kiedy ostatni raz byliśmy w Podzamczu w 2003 roku i zawędrowaliśmy na Górę Birów to wygląd...
Piękne polskie parki i pałace – Sobienie Szlacheckie
Pałac i park w Sobieniach Szlacheckich w ostatnich latach były poddawane zabiegom konserwa...
Najpiękniej położone polskie zamki (31) – Książ
Ten zamek praktycznie na każdym turyście wywiera ogromne wrażenie, choć to dopiero trzeci ...
Ratowanie zabytków - teoria i praktyka, a może referendum?
 Między 13 a 17 lipca użytkownicy Facebooka na stronie: http://www.facebook.com/Referendu...
Dolny Śląsk - "zabytkowa" katastrofa
Ostatnie dni to z jednej strony publikacja Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 20...
Policzony czas zabytków w Polsce
Przeglądając niektóre strony na Facebooku można trafić czasem na istne perełki i ludzi z o...
Nowe polskie zabytki na Liście UNESCO
Każdy powód jest dobry aby wybrać się na kolejną wycieczkę po Polsce i zobaczyć jej piękne...
55964 zdjęcia z 1891 miejsc w Polsce
Zapraszamy do obejrzenia na naszej głównej stronie wycieczkowej ponad 3500 nowych fotograf...
Pałac Gorzanów - planowanie przyszłości
Pięć miesięcy temu pytaliśmy w naszym wpisie „Gorzanów – czy uda się powrót do świetności?...
Piękne polskie parki i pałace - Radziejowice
"Niewielka miejscowość położona na lekko sfalowanym terenie wypiętrzenia Mszczonowski...
Chwalmy to co należy pochwalić, ale pamiętajmy o wielu powodach do wstydu
Kiedy na przełomie kwietnia i maja'2015 przemierzaliśmy rejony województw dolnośląskiego i...

Jedna myśl nt. „NAJPIĘKNIEJ POŁOŻONE POLSKIE ZAMKI (36) – Zamek Tenczyn w Rudnie”

  1. Całe szczęście, że ktoś w końcu poszedł po rozum do głowy i zechciał uratować tę piękną budowlę. Kiedy byłam tam jakiś czas temu, aż żal serce ściskał, patrząc jak zamek zamienia się w kupkę gruzu.

Dodaj komentarz