Czasem planując urlop lub tylko krótszy kilkudniowy wyjazd zastanawiamy się, co warto i co chcielibyśmy zobaczyć, aby optymalnie wykorzystać nasz cenny wolny czas. Mając jeszcze pod opieką jakiś „młody narybek” lub krewnych czy znajomych, którym chcielibyśmy coś interesującego pokazać i to w taki sposób, aby zachęcić ich do kolejnych przygód turystycznych, planujemy szczegółowo trasy, noclegi, posiłki… A tu po przyjeździe na miejsce mamy już pół dnia opóźnienia, plany spaliły na panewce i nie wiemy, co sensownie zrobić, aby przynajmniej zachować twarz przed innymi uczestnikami naszej wycieczki. Kiedy na drogach ślimak porusza się szybciej niż nasz środek lokomocji, warto pomyśleć o spokojniejszym sposobie spędzenia czasu. Nie jest ważne kiedy dojedziemy, ważne, aby nie śpiesząc się poczuć klimat wybranego miejsca, podziwiać piękne widoki, łyknąć trochę historii, a przede wszystkim włożyć trochę wysiłku fizycznego w „zdobycie” wybranego celu. Jeśli na końcu drogi zobaczymy coś pięknie wkomponowanego w krajobraz, coś, co wprawi nas w chwilę zachwytu, to cały dotychczasowy trud zniknie bez śladu, a my i nasi podopieczni na pewno stwierdzimy, że warto było… zniszczyć obuwie, zmoknąć czy nawet złapać katar, aby być tu i teraz.
Takimi obiektami wartymi poświęcenia im dłuższej chwili z naszego pośpiesznego życia są na pewno obiekty warowne usytuowane najczęściej w przepięknych krajobrazowo okolicach. Polskie zamki to miejsca, które w bardzo wielu wypadkach można uznać za jedne z najpiękniejszych turystycznych atrakcji nie tylko naszego kraju. Bardzo wielu turystów swoje pierwsze wycieczki planuje właśnie w okolice zamków. I słusznie, bo zarówno same zamki czy inne obiekty warowne, jak i ich okolice stwarzają unikalne warunki do całodziennych wędrówek, aktywnego wypoczynku, zrobienia plenerowych zdjęć czy filmów, słowem udanego spędzenia wolnego czasu.
Także na naszym blogu nie może zabraknąć choćby tylko niektórych, naszym zdaniem najpiękniej położonych polskich zamków. Aby zrozumieć, co to w ogóle jest zamek, warto zajrzeć np. do Wikipedii na stronę: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek. Jeśli już przeczytaliście ten artykuł, zapraszamy do pierwszych zamków na naszej blogowej trasie.
Przemierzając różne okolice na naszej wycieczkowej trasie po Polsce, docieraliśmy w wielu przypadkach także do zamków. Do wielu z nich powracaliśmy i zapewne będziemy tam jeszcze nie raz, gdyż wywarły na nas bardzo duże wrażenie. Urok miejsca, rozległe widoki, ciekawa historia to tylko niektóre przyczyny naszych powrotów. Za każdym razem przebywając w takich miejscach, odkrywamy coś nowego. Mając więcej czasu, czy po prostu dojeżdżając z innej strony, widzimy zamki w zupełnie innych okolicznościach – czy to pór roku, czy to pory dnia. Słońce, deszcz, mgła albo ponuro-czarne chmury stwarzają takie klimaty, które potem jeszcze latami wspominamy z nutką nostalgii. Takie okoliczności wspominamy, gdy myślimy o zamkach w Niedzicy i Czorsztynie.

Niedzica (mapa: https://tripsoverpoland.pl/?s=znajdz1.php?Niedzica) podczas jednego pobytu potrafi pokazać swoje uroki, zarówno w przepięknym słońcu, jak i w ulewnym deszczu. Popatrzcie zresztą sami:

Niedzica
Niedzica
Niedzica
Niedzica

Z każdej strony Niedzica prezentuje się i ciekawie i pięknie:

Niedzica
Niedzica
Niedzica
Niedzica
Niedzica
Niedzica

Zauroczeni tym zamkiem wykonaliśmy też kilka ujęć filmowych dostępnych poniżej:

Niedzica

Skrótowy zapis historii zamku możecie zobaczyć na zdjęciu:

Niedzica - historia
Niedzica – historia

a pełniejszy na zdjęciu:

Niedzica - historia
Niedzica – historia

Zainteresowanych bardziej szczegółowym opisem odsyłamy do artykułu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Niedzicy .

Na pewno już wiecie, że z zamku w Niedzicy widać inny zamek położony po drugiej stronie Zbiornika Czorsztyńskiego.

Niedzica i Czorsztyn
Niedzica i Czorsztyn

Czorsztyn (mapa: https://tripsoverpoland.pl/?s=znajdz1.php?Czorsztyn)  wygląda na ponure zamczysko, szczególnie gdy trafimy tam podczas deszczowej lub pochmurnej pogody.

Czorsztyn
Czorsztyn
Czorsztyn
Czorsztyn

Jednak kiedy zrobi się słonecznie, to warto popatrzeć na ten piękny zamek zza wód Zbiornika Czorsztyńskiego np. od strony Kluszkowców:

Czorsztyn
Czorsztyn
Czorsztyn
Czorsztyn

albo z zamku w Niedzicy:

Czorsztyn
Czorsztyn

Krótki opis historii zamku w Czorsztynie można zobaczyć na zdjęciu:

Czorsztyn - historia
Czorsztyn – historia

a pełniejszy opis dostępny jest w artykule:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Czorsztynie

Krótkie ujęcie na Kluszkowce i zamki w Czorsztynie i Niedzicy:

I kolejne krótkie ujęcie na zamki w Czorsztynie i Niedzicy:

Więcej zdjęć obu zamków można znaleźć na naszych stronach np. tu:
https://tripsoverpoland.pl/?s=2009-4.php

W przypadku tych obiektów ważnej jest też, że w jednym z nich można przenocować i jeszcze bardziej poczuć panującą tam atmosferę.

Niedzica i Czorsztyn
Niedzica i Czorsztyn

Loading


4 odpowiedzi na “Najpiękniej położone polskie zamki (1) – Niedzica i Czorsztyn”

  1. Bardzo mi się podoba artykuł, naprawdę pięknie położone zamki, i do tego sama architektura jest przepiękna.

    Pozdrawiam

Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.