Las, jezioro i tajemniczy, malowniczy zamek – cóż więcej trzeba, aby kolejną wycieczkę uznać za udaną?

Zamek Czocha
Zamek Czocha

Dodatkowo położenie administracyjne zamku stwarza pewne problemy – czy to Sucha jak w adresie na stronie internetowej zamku, czy to Leśna, czy też Czocha, jak widać na znaku drogowym?

Czocha
Czocha

Tak czy inaczej, kolejny zamek to Zamek Czocha (mapa: Zamek Czocha) według Wikipedii położony we wsi Leśna nad Zalewem Leśniańskim na rzece Kwisie, znany m.in. z takich filmów jak: Gdzie jest generał, Wiedźmin, Legenda (polski film z 2005 r.), Czarownik, Królowa Złodziei, Misja, Plecak pełen przygód, Polisz kicz projekt, Dolina Szczęścia, Poza Lasem Sherwood (Beyond Sherwood Forest – kanadyjski film z 2009r.) oraz seriali: Kontusze i Rapiery, Tajemnica twierdzy szyfrów, Dwa światy (Spellbinder), Pierwsza Miłość, czy rosyjski serial Dywersant.

Czocha'2011
Czocha’2011

My byliśmy w tym zamku kilkakrotnie i za każdym razem było ciekawie, a nawet zaskakująco. Kiedy widzimy jakieś nowe miejsce po raz pierwszy, to na ogół sprawia ono na nas właśnie wtedy największe wrażenie. Z Czochą, przynajmniej w naszym wypadku, jest nieco inaczej. Praktycznie za każdym razem widzieliśmy ją w nieco odmiennych stanach i za każdym razem wrażenia utkwiły w pamięci dość mocno.

Czocha'2011
Czocha’2011

Wielbicieli zamku jest sporo. Jednego z nich spotkaliśmy tam wraz z wykonaną własnoręcznie miniaturą tego obiektu:

Zamek Czocha - makieta
Zamek Czocha – makieta

Zamek ze względu na położenie na cyplu oblewanym przez wody zalewu ma dla siebie jakby trochę za mało miejsca, co momentami może zakłócić jego odbiór wizualny. Na terenie zamku jest dość ciasno, a przebywające tam często różne ekipy filmowe czy po prostu goście hotelu lub turyści stwarzają czasem wrażenie mocno skomplikowanego układu choreograficznego. Takie okoliczności, kiedy plan jest pusty, zdarzają się rzadko:

Zamek Czocha
Zamek Czocha

Skomplikowany układ przejść na zewnątrz budynków

Zamek Czocha
Zamek Czocha

i tajemnicze, ukryte przejścia wewnątrz zamku

Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha

a także łoże małżeńskie z zadziwiającym mechanizmem dla szybkiego pozbywania się niewiernych małżonków lub kochanków

Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha

to tylko niektóre atrakcje. A studnia „niewiernych żon”

Zamek Czocha
Zamek Czocha

dopełnia obraz dawnych zamkowych obyczajów.

Dla ukrytych w zamku skarbów także dla gromadzonych przez jego właścicieli elementów wyposażenia wnętrz warownia była wielokrotnie okradana. Ale po kolei – trochę historii. W XIII wieku była to warowania graniczna strzegąca ziem czeskich. Zamek murowany powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsza informacja na temat warowni pochodzi z 1329 roku. W XIV wieku zamek został przyłączony do księstwa jaworskiego, a niedługo potem (1346) wrócił znowu pod władanie  Czech – nowy lokator to w tym czasie Bolko II Mały książę świdnicko-jaworski z rodu von Dohn. W latach 1389-1453 zamek był częścią składową dóbr rycerskich rodów von Dohn i von Klüks.

Czocha'2011

Czocha’2011

XV wiek to bezskuteczne oblężenia zamku przez husytów, na chwilę zdobyty w 1427 roku, pod nieobecność właścicieli odbywających jedną ze swoich wielu podróży, przez  husycki oddział Hansa Czirna z Niesytna, a krótko potem został odbity. W 1453 roku, po śmierci ostatniego właściciela z rodu von Klüks, zamek trafił w ręce sprzymierzeńca Krzyżaków Kaspara von Nostitz. Potomek Kaspara Johann von Nostitz przebudował warownię w stylu renesansowym, dodając zmodernizowane fortyfikacje zewnętrzne z bastejami.  W zamku można było poczuć się wtedy bezpieczniej, a życie było łatwiejsze, bo poprawiono zarówno własności obronne jak i mieszkalne. Wiek XVII to wiek licznych wojen — wojna 30-letnia (1618-1648), a także potop szwedzki (1655-1660), kiedy zamek był wielokrotnie oblegany, ale nigdy nie został zdobyty, choć bogaci mieszkańcy z okolic zamku, dla których był wtedy schronieniem, musieli często płacić daniny i kontrybucje.

Zamek Czocha
Zamek Czocha

Na początku XVIII wieku zamek kupił doradca polskiego króla Augusta II – Jan Hartwig von Uechtritz, po którym odziedziczyła go jego córka. Tu warto wspomnieć o tragicznym wydarzeniu związanym z pogrzebem jej męża Henryka, podczas którego pod konduktem żałobnym załamał się drewniany most zwodzony nad suchą fosą. Wielu uczestników konduktu straciło w ten sposób życie. Niedługo potem wybudowano już kamienny most.

Zamek Czocha
Zamek Czocha

Pod koniec XVIII wieku, w roku 1793 zamek spłonął, a w nim także bogata biblioteka, zabytkowe meble i zbrojownia. Po sześciu latach odbudowy zamek był już gotowy do zamieszkania. W XIX wieku było już dużo spokojniej, a rodzina Uechtritz cieszyła się zamkiem aż do roku 1905, kiedy to zmarł Otton von Uechtritz.

Czocha'2011
Czocha’2011

W 1909 zamek został kupiony przez drezdeńskiego producenta cygar Ernesta Gütschowa, który przy pomocy znanego berlińskiego architekta Bodo Ebhardta przebudował go zgodnie z wyglądem zachowanym na rycinie z roku 1703. Ale przebudowa zniszczyła wiele cennych fragmentów zamku. Wtedy też w fosie urządzono zwierzyniec. Do 1945 roku majętny przedsiębiorca gromadził w zamku skupowane od emigrantów rosyjskich wartościowe i cenne artystycznie przedmioty. Kiedy na początku 1945 roku opuszczał zamek, wywiózł z niego najcenniejsze rzeczy. W trakcie wojny zamek był siedzibą szkoły szyfrantów Abwehry i prawdopodobnie przechowywano w nim urządzenie deszyfrujące depesze radzieckie.

Zamek Czocha
Zamek Czocha

Okres po II wojnie światowej to czasy grabieży zarówno ze strony Rosjan jak i rodzimych szabrowników – największa kradzież odbyła się w lutym 1946 roku przy udziale burmistrza Leśnej i zamkowej bibliotekarki, która odkryła zamkowy schowek. Wywieźli całą ciężarówkę zamkowych skarbów: insygnia koronacyjne Romanowów, popiersia carów rosyjskich, ikony, porcelanę, biżuterię, obrazy, itp..  Przez krótki okres zamek zamieszkiwali greccy uchodźcy, którzy w zabytkowych komnatach trzymali swój dobytek i zwierzęta gospodarskie, przez co dewastacja zamku postępowała w szybkim tempie. Na początku lat pięćdziesiątych XX wieku zamek został przekształcony w Wojskowy Dom Wypoczynkowy dla wyższych oficerów i dlatego obiekt został utajniony, nie można go było znaleźć na mapach, a turyści nie mieli tam wstępu.

Zamek Czocha
Zamek Czocha

Dopiero w 1996 roku Czocha została udostępniona jako hotel – strona zamku dla potencjalnych klientów:
http://www.zamekczocha.com/.

Ciekawie wyglądają atrybuty obronne zamku – mury, kryte galerie:

Czocha'2011
Czocha’2011
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha
Zamek Czocha

Czocha'2011
Czocha’2011

Zamek pięknie prezentuje się z każdej strony:

Czocha'2006
Czocha’2006

Szczególnie malowniczo od strony jeziora:

Zamek Czocha
Zamek Czocha

Z zamkowej wieży jest doskonały widok zarówno na oblewające go wody zalewu: Czocha'2011

Czocha’2011

jak i na przedzamcze: Czocha'2011

Czocha’2011

Zamkowa bryła

Zamek Czocha
Zamek Czocha

widoczna z daleka na tle lasów, łąk lub wody to magnes dla turystów. Tereny wokół zamku są dość dobrze zagospodarowane w  zakresie bazy noclegowej czy gastronomicznej.

Więcej zdjęć zamku można zobaczyć na naszych stronach:

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2000-11.php

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2006-9.php

https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=2011-42.php

Chyba najpełniejszy w sieci opis zamku dostępny jest na stronie: http://www.zamkipolskie.com/czocha/czocha.html .

A skrót historii zamku przedstawiony jest na fotografii:

Zamek Czocha - historia
Zamek Czocha – historia

Zapraszamy także na nasz film o Zamku Czocha z 2011 roku:

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.