Od początku roku 2017 alarmy smogowe zaczęły coraz częściej docierać do naszej świadomości. To co nas, i zapewne nie tylko nas, może w tej trudnej sytuacji cieszyć, to np. takie artykuły jak ten „Wieliczka leczy ze smogu. Wystarczy kilka godzin w kopalni soli, żeby poczuć się lepiej„. W artykule tym można m.in. przeczytać, że: „Badania przeprowadzone 135 m pod ziemią pokazują, że stężenia niebezpiecznych cząstek są tam wyjątkowo niskie (średnie stężenie PM4 to 7 mikrogramów na metr sześc.). Tymczasem w Krakowie zimą dochodzą nawet do 100-190 mikrogramów/m sześc.„. Nie jest to oczywiście radość, która pozwoliłaby pełną piersią odetchnąć powietrzem bez szkodliwych substancji, ale przynajmniej na dłuższą chwilę daje możliwość spędzenia czasu zarówno zdrowo, jak i edukacyjnie w pięknym i historycznie bardzo interesującym miejscu.

W Wieliczce i samej kopalni soli byliśmy do tej pory dwukrotnie w latach 2000 i 2008. Na stronie kopalni można przeczytać m.in. „Kopalnia Soli „Wieliczka” to jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata.
To także zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Kopalnia Soli „Wieliczka” dzisiaj to zarówno wielowiekowa tradycja jak i nowoczesność, kilkusetletnia historia i podziemne miasto z rozbudowaną infrastrukturą.
Kopalnia to dorobek kilkudziesięciu pokoleń górników, pomnik historii Polski i narodu polskiego – marka, która istnieje w świadomości Polaków od stuleci.

Kopalnia Soli „Wieliczka”
Kopalnia Soli „Wieliczka”

Jak możemy przeczytać np. w artykule: „Region wielicki. Smog wkracza do akcji” z końca zeszłego roku: „Listopadowy atak smogu w Krakowie odczuli także mieszkańcy powiatu wielickiego. Nie od razu, ale pod koniec feralnego tygodnia, kiedy zanieczyszczenie krakowskiego powietrza przekroczyło wszelkie normy, a 6 listopada jego jakość była najgorsza od trzech lat.”
I dalej: „Najlepiej jest… pod ziemią. W komorach uzdrowiskowych kopalni stężenie pyłu drobnocząsteczkowego jest dwukrotnie niższe niż w rejonie tzw. zielonych płuc Polski i niemal 20-krotnie niższe niż szczytowe stężenia w Krakowie.
„.
Szczegóły oferty uzdrowiskowej w kopalni w Wieliczce można znaleźć np. na tej stronie: „Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka” świadczy usługi medyczne w leczniczych komorach solnych na III poziomie Kopalni (135 metrów pod ziemią). Tajemnicą sukcesu uzdrowiska jest dobroczynny dla zdrowia leczniczy mikroklimat zabytkowych podziemi Kopalni. W komorach prowadzona jest aktywna rehabilitacja pulmonologiczna w warunkach subterraneoterapii w kilku formach: pobytów dziennych lub 21-dniowego leczenia uzdrowiskowego, a kuracjusze, którzy mogą przyjechać do solnych podziemi tylko na chwilę, do swojej dyspozycji mają ofertę Dzień dla Zdrowia lub mogą skorzystać ze Zdrowego Snu w leczniczym mikroklimacie.„.

Kopalnia Soli „Wieliczka”
Kopalnia Soli „Wieliczka”

My pokażemy ścieżkę turystyczną, aby zdecydowali się Państwo odwiedzić to ciekawe miejsce nie tylko dla jego walorów zdrowotnych. Choć te walory mogą się okazać w najbliższych latach bardzo istotne dla bardzo wielu turystów i to nie tylko z Polski.

Poniżej minigaleria ze spaceru po kopalnianych „wnętrzach”  Wieliczki.

Jak można przeczytać na stronie „Polskiego Alarmu Smogowego„:
„​Rekord zanieczyszczenia powietrza w Polsce w styczniu — Brzeszcze, gmina premier Szydło
Najwyższe stężenie miesięczne pyłu PM10 spośród wszystkich 180 stacji pomiarowych w Polsce odnotowano w… Brzeszczach. Gmina, w której mieszka premier Szydło odnotowała średnie stężenie miesięczne pyłu zawieszonego PM10 na poziomie 202 ug/m3. Żadna z pozostałych stacji pomiarowych w kraju nie miała tak wysokich średniomiesięcznych odczytów zanieczyszczenia.„.

Jeśli więc polskie zabytki pod ziemią mogą nam pomóc w nabraniu czystego oddechu, to zapraszamy tym wpisem do Kopalni Soli „Wieliczka”, a bardziej zdrowotnie do Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka”.

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.