Gdzie na weekend? A może na dłuższy wypad lub cały urlop?
Takie pytanie zadajemy sobie często kiedy pogoda sprzyja, a mamy też odrobinę wolnego czasu i chcemy ją spędzić w ciekawych miejscach. Sami dość dawno temu nie mogąc znaleźć przyjaznych i w miarę kompletnych informacji w Internecie czy książkowych przewodnikach postanowiliśmy udostępnić wszystkim efekty naszych wycieczek po Polsce.

Przez dłuższy czas wykonywaliśmy jedynie fotografie. Potem kiedy serwisy wideo zaczęły pozwalać na udostępnianie własnych produkcji filmowych, postanowiliśmy z naszych zdjęć wykonać animacje i zamieścić je w Internecie. Od 2 lat wykonujemy także normalne filmy, które w sposób pełniejszy, z wielu stron i ujęć pozwalają zobaczyć piękne polskie zabytki i wiele innych ciekawych miejsc.

Tematyka naszych fotografii (także filmów) to: zamki, pałace, dwory, zespoły dworskie, kościoły, świątynie, klasztory, rynki i ratusze, zabytkowe kamienice i kamieniczki, spichrze, mury i bramy miejskie, baszty, wieże obronne i mieszkalne, oraz inne zabytki i ciekawe miejsca np. parki narodowe i krajobrazowe, ogrody pałacowe i zamkowe, polskie wybrzeże — w tym urocze plaże, góry, zabytki techniki, tamy i zapory wodne, warownie, twierdze, skanseny budownictwa regionalnego, parki etnograficzne, polskie krajobrazy, itp..

Jednym słowem: wszystko, co w Polsce piękne, ciekawe i na pewno warte obejrzenia. Zajrzyj w dłuższej wolnej chwili na naszą stronę wycieczkową: https://tripsoverpoland.pl lub na naszą stronę na Facebooku: http://www.facebook.com/tripsoverpoland
– udostępniamy też wszystkim nasz profil:
http://www.facebook.com/wycieczkipopolsce.
W zestawach tematycznych zamieściliśmy tylko wybrane fotografie: polskich zamków, pałaców i dworów oraz kościołów lub klasztorów.

Wszystkie fotografie znajdziesz na naszych kolejnych podstronach oznaczonych jako np.: 1995, …, 2004-1, …, 2005-29,… itd. . Pod fotografiami z każdej miejscowości znajdziesz link do fragmentu mapy Polski ze wskazaniem położenia tej miejscowości. Mamy nadzieję, że ułatwi to zaplanowanie trasy podróży do wybranego miejsca.

Na naszej stronie znajdziesz także: wyszukiwarkę miejsc na mapie Polski odwiedzonych przez nas do tej pory: https://tripsoverpoland.pl/?s=znajdz1.php, dzięki której będziesz mógł zaplanować swoją wycieczkę, albo dłuższy lub krótszy urlop odwiedzając przy okazji ciekawe i być może właśnie dla Ciebie najbardziej interesujące miejsca w Polsce.

Możesz zaplanować nawet całe swoje wakacje — w Polsce nie brakuje idealnych miejsc na wypoczynek o każdej porze roku, a krajobrazy znajdziesz tu najpiękniejsze: poczynając od nadmorskich piaszczystych plaż, aż po szczyty górskie w polskich Tatrach.

Chcielibyśmy zachęcić Cię do poznawania polskich szlaków turystycznych, może w innej niż typowo książkowej formie — my sami z książek czerpiemy „wstępną” wiedzę historyczną i geograficzną, ale zaraz potem szukamy w Internecie bliższych informacji na stronach redagowanych przez lokalne społeczności — gminy, powiaty, stowarzyszenia, a nawet prywatne osoby — pasjonatów takich jak my — te ostatnie są często najciekawsze.

Staramy się dać odpowiedź ludziom „niezdecydowanym” na takie pytania jak:
– czy warto szukać w Polsce ciekawych zabytków architektury i innych interesujących obiektów?
– czy można przyjechać do Polski na dłużej (tydzień, miesiąc, całe wakacje) i spędzić tu czas w ciekawych miejscach?
– czy po II wojnie światowej pozostały jeszcze w Polsce jakiekolwiek zabytki?
– czy są w Polsce ludzie lub organizacje przywracające do pierwotnej świetności zrujnowane przez wojny, lub po prostu wieloletnie zaniedbania różnorakie obiekty, w tym: kościoły, zamki, pałace, dwory, pomniki, architekturę obronną — warownie?
– czy warto „stracić” kilka godzin lub nawet cały dzień, żeby zobaczyć takie atrakcje turystyczne jak na przykład: Lubiąż, Krzeszów, Henryków, Malbork, Kraków, Gdańsk, Krasiczyn, Wieliczkę, Frombork i wiele, wiele innych?
My każdym zdjęciem, każdą nową wycieczką na każde z tych pytań odpowiadamy TAK !

Takie pytania zadają nam czasem internauci i to zarówno z Polski, jak i zza granicy.
Więc czujemy już niemal moralny przymus, aby pokazywać wszystkim to, co w naszym kraju jest piękne, ciekawe, interesujące, na pewno warte zobaczenia i bliższego poznania.
Wykorzystaj naszą pracę, aby samemu poznać Polskę — i tą z pierwszych stron gazet, i tą, o której być może nikt jeszcze nic nie napisał.

Możesz też zaplanować wyjazd weekendowy lub kilkugodzinny, korzystając z naszych wyszukiwarek. Zobacz na przykład, jak łatwo można zobaczyć ciekawe miejsca, korzystając z naszej wyszukiwarki obszarowej: https://tripsoverpoland.pl/?s=znajdzm1.php – wystarczy kliknąć na jednym z obszarów (kwadratów) na mapie Polski. Jeśli chcesz zobaczyć miejsca na dowolnym obszarze, skorzystaj z naszej uproszczonej wyszukiwarki: https://tripsoverpoland.pl/index.php?s=mapa.php – tutaj masz kilka dodatkowych możliwości wyszukiwania na mapie:
1) kliknij na na przycisku przed nazwą województwa, aby zobaczyć odwiedzone miejsca w wybranym województwie,
2) za pomocą kółek na końcu prostokątnego obszaru zaznacz dowolny obszar na mapie polski,
3) kliknij w jakimś wybranym przez siebie na mapie Polski punkcie, aby zobaczyć miejsca odwiedzone przez nas w jego pobliżu.
Pod mapą zostaną wyświetlone wyszukane miejscowości w postaci listy i linków do stron ze zdjęciami, a na mapie w zaznaczonym obszarze ich położenie.

Dzięki wyszukiwarkom możesz szybko zobaczyć najciekawsze atrakcje turystyczne np. z okolic Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Poznania, Krakowa, Rzeszowa, Opola, Łodzi, Szczecina, Koszalina, Bydgoszczy i Torunia lub z okolic dowolnie wybranej, odwiedzonej przez nas miejscowości.

My na ogół wybieramy jedno lub dwa miejsca na późniejsze bazy wypadowe, skąd planujemy co najwyżej kilkugodzinne wycieczki po najbliższych okolicach. To — naszym zdaniem — najlepszy sposób na spokojne poznawanie wszystkich atrakcji turystycznych.
Nie ma sensu planować wycieczek dłuższych niż 8-9 godzin, wliczając w to czas na przerwy, posiłki i odpoczynek.
Jak na razie nie mamy czasu na szczegółowe opisywanie odwiedzonych przez nas miejsc, ale mamy nadzieję, że same fotografie, filmy lub mapy i wyszukiwarki zachęcą Cię do ich poznania i odwiedzin.

Możesz skorzystać z jednej z wielu wyszukiwarek internetowych, aby odnaleźć potrzebne Ci informacje — to chyba najskuteczniejszy obecnie sposób. Dzięki wyszukiwarkom my sami znaleźliśmy wiele ciekawych miejsc, które albo już odwiedziliśmy, albo wkrótce planujemy zobaczyć.

Możesz też skorzystać z listy naszych linków internetowych: https://tripsoverpoland.pl/?s=linki.php – staramy się, aby były zawsze aktualne i wskazywały najciekawsze strony internetowe o tematyce turystycznej lub pokrewnej. Dla osób lubiących kontakt ze słowem pisanym podajemy spis lektur, z których sami korzystamy przy planowaniu naszych wycieczek: https://tripsoverpoland.pl/?s=lektury.php.

Dzięki technologii Google Maps wbudowanej w nasze strony możesz zobaczyć plany, zdjęcia satelitarne i mapy hybrydowe — nałożenie planów na zdjęcia satelitarne — całej Polski i nie tylko, wielu miejscowości w Polsce i na świecie, a nawet zdjęcia dzielnic, osiedli czy pojedynczych budynków w większych miastach.
Odpowiedzi na pytania: gdzie pojechać na weekend czy dłuższy urlop, co ciekawego można zobaczyć w Polsce i jak tam dojechać, stają się — mamy nadzieję — coraz łatwiejsze.

Więc jak już zobaczysz, gdzie warto pojechać, ściągnij ciepłe kapcie, spakuj się i ruszaj w Polskę!
Ona cierpliwie czeka na Ciebie, abyś ją odkrył swoimi własnymi zmysłami i docenił to, czego być może do tej pory nie zauważałeś.
Staramy się pokazać wszystko, co w Polsce interesujące — przede wszystkim ciekawe miejsca, zarówno pod względem historycznym, jak i urokliwe ze względu na swój wygląd i najbliższe otoczenie, położenie krajobrazowe, albo też ze względu na pewną wyjątkowość lub unikalność w skali kraju, lub Europy, czy nawet świata.
Znajdziesz u nas np. zabytki z Listy światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO — World Heritage List (http://whc.unesco.org/pg.cfm?cid=31 i strona tylko dla Polski):
Jawor i Świdnica– ewangelicko-augsburskie Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy (XVII w.)


Kalwaria Zebrzydowska — manierystyczno-barokowe założenie kalwaryjne i miejsce pielgrzymkowe (XVII-XVIII w.)

Kraków– zespół zabytkowy (Stare Miasto z Wawelem, Kazimierz, Stradom)




Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)


Malbork – zamek krzyżacki, największa ceglana twierdza w Europie (XIV-XV w.)

Toruń – historyczna zabudowa miasta (XIII-XX w.)

Warszawa – Stare Miasto, odbudowane po całkowitym zniszczeniu.

Wieliczka – zabytkowa kopalnia soli (XIII w.)

Zamość – renesansowa zabudowa Starego Miasta (XVI-XIX w.)

Blizne – Kościół Wszystkich Świętych

Dębno – Kościół pw. św. Michała Archanioła

Sękowa – Kościół pw. świętych Filipa i Jakuba Apostołów

Haczów – Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła

Binarowa – Kościół pw. Św. Michała Archanioła

Lipnica Murowana – Kościół pw. św. Leonarda

Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Osiem z nich znajduje się na terytorium Polski i osiem na Ukrainie. Na terenie Polski są to: cerkiew św. Paraskiewy w Radrużu:

cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu:

cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku,
cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku (Podkarpacie):

cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku:

cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach:

cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu,

cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych (Małopolska):

Możesz też obejrzeć jeden z wielu naszych filmów udostępnianych na poniższej liście odtwarzania:
Na naszym kanale w serwisie YouTube systematycznie przybywa filmów z całej Polski. Linki do nich zostały w dużej części zebrane tutaj.
Przeczytaj też wpis: Nowe polskie zabytki na Liście UNESCO
Dobrą wskazówką gdzie pojechać i co zobaczyć może być też mapa uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce, którą stworzyliśmy w styczniu’2015 na podstawie zgłoszeń uratowanych obiektów na społecznościowej stronie: Uratowane obiekty zabytkowe w Polsce. Mapa ta jest na bieżąco aktualizowana w miarę napływających zgłoszeń o kolejnych uratowanych obiektach.
Zapraszamy też do lektury drugiej części tego wpisu — GDZIE NA WEEKEND? A MOŻE NA DŁUŻSZY WYPAD LUB CAŁY URLOP? – CZĘŚĆ DRUGA 01.2017.