O Mierzęcinie myśleliśmy jako o celu kolejnej wycieczki już od dość dawna. Szczególnie od momentu gdy dodaliśmy ten obiekt do mapy i listy uratowanych obiektów zabytkowych w Polsce, które od kilku lat aktualizujemy systematycznie jeśli dotrzemy do informacji o tego rodzaju miejscach.

Jednak odległość do Mierzęcina była zbyt duża jak na jednodniowy wypad, więc odwiedziny musiały poczekać na lepszą okazję. I w tym roku taka okazja się nadarzyła, bo postanowiliśmy spędzić część naszego urlopu w okolicach trójstyku województw lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Pogoda także nam dopisała, choć ze względu na dość wysoką temperaturę nie dotarliśmy do wszystkich ciekawych zakątków zespołu pałacowo-folwarcznego w Mierzęcinie. Dla ciekawych co można tutaj zobaczyć poniżej zdjęcie mapy całego obiektu:

Mierzęcin - plan zespołu pałacowo - folwarcznego
Mierzęcin – plan zespołu pałacowo – folwarcznego

Historię tego miejsca można znaleźć np. na tablicy informacyjnej znajdującej się w udostępnionych do zwiedzania wnętrzach pałacu – patrz zdjęcie poniżej:

Mierzęcin - historia pałacu
Mierzęcin – historia pałacu

oraz na stronie internetowej obiektu: https://www.palacmierzecin.pl/poznaj-palac-mierzecin/historia .

W tym wpisie zacytujemy tylko krótki fragment z historii najnowszej:
Okres wojenny pałac i budynki folwarku przetrwały w niemalże nienaruszonym stanie. Po zakończeniu działań wojennych majątek von Waldow przeszedł na rzecz Skarbu Państwa Polskiego.

Zaczęła się polska historia Pałacu w Mierzęcinie. W latach 1945 – 1952 w Pałacu mieścił się dom dziecka dla dzieci upośledzonych, prowadzony przez siostry zakonne a później Państwowy Dom Dziecka, który funkcjonował do roku 1959.

Z chwilą utworzenia Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Mierzęcinie w 1959 roku wnętrza pałacowe i folwarczne zostały zaadaptowane na biura, przedszkole, świetlicę wiejską, mieszkania pracownicze oraz pomieszczenia gospodarcze. W 1991 roku podjęto decyzję o przeniesieniu biur i zlikwidowaniu przedszkola, a co za tym idzie opuszczeniu budynku, co nastąpiło w 1992 roku.

Rozpoczął się wówczas najgorszy okres dla obiektu, zniszczony i zaniedbany stał blisko 6 lat, czekając na przywrócenie dawnej świetności.

9 lipca 1998 roku pałac wraz z folwarkiem został zakupiony przez polską firmę NOVOL.

W latach 1999 – 2001, staraniem nowych właścicieli, gmach pałacu poddano gruntownej renowacji. Adaptowano zrujnowany budynek na ośrodek wypoczynkowy dla pracowników firmy. W ramach prac restauratorsko-konserwatorskich wymieniono dach i całą stolarkę, a w ponad 80% stropy z drewnianych na ceramiczne. Przeprowadzono prace izolacyjne, tynkarskie i sztukatorskie.

Oficjalne otwarcie Pałacu Mierzęcin nastąpiło 13 września 2002 roku.”.

Mierzęcin'2018
Mierzęcin’2018

Z tablicy informacyjnej możemy się jeszcze dowiedzieć, że po oficjalnym otwarciu w roku 2002 wykonano jeszcze szereg dodatkowych prac w obiektach towarzyszących:

– w 2003 roku wyremontowano piwnice gorzelni, a dawną słodownię zaadoptowano na bilard-pub; wyremontowano też drewniany trak i zbudowano wolierę dla ptaków;

– w 2004 roku zbudowana plac zabaw dla dzieci oraz drewnianą altanę grillową na polanie parku; założono winnicę przypałacową;

– w 2005 roku zakończono aranżację ogrodu japońskiego w zachodniej części parku  z drewnianymi budowlami: mostkiem, altaną, bramą Tori oraz wyspą z latarnią na stawie;

– w 2006 roku zakończono remont gorzelni, w której na dwóch poziomach znajduje się restauracja „Destylarnia” oraz mieszkania służbowe;

– w 2007 roku oddano do użytku bowling. Powiększono obszar winnicy do 27 tysięcy krzewów;

– w 2008 roku uruchomiono przetwórnię win;

– w 2009 roku oddano do użytku centrum fitness oraz zakończono I etap budowy SPA;

– w 2010 roku uruchomiono basen rekreacyjny z hydromasażami oraz oddano do użytku piwnicę win Pałacu Mierzęcin;

– w 2011 roku zakończono II etap budowy SPA – oddano do użytku gabinety zabiegowe.

Dokładne informacje o tym co obecnie oferuje Pałac Mierzęcin, dostępne są na jego stronie internetowej: https://www.palacmierzecin.pl/poznaj-palac-mierzecin/palac-mierzecin-i-otoczenie

Poniżej minigaleria zdjęć z wnętrz pałacu oraz z wieży, na którą dzięki uprzejmości pani z recepcji mogliśmy wejść:

Ponieważ bardzo lubimy spacery po przypałacowych parkach i ogrodach, to chyba najwięcej czasu spędziliśmy w ogrodzie japońskim – poniżej minigaleria z tego zakątka:

Jeśli winnica i własne wina, to także możliwość skorzystania z ich właściwości – zachęcamy do lektury artykułów udostępnianych przez pałac np.:

„Polska Toskania”

„Winnica piękna”

Nie mieliśmy czasu na skorzystanie z tych dodatkowych możliwości oferowanych przez pałac, ale jeśli mają Państwo na to ochotę, to zachęcamy do osobistego sprawdzenia. Nam wystarczyły same widoki na pałac, park, ogród japoński, a także na wyremontowane zabudowania folwarczne pełniące obecnie nowe funkcje ku zadowoleniu klientów/turystów spędzających tu więcej czasu.

Na koniec jeszcze trochę zdjęć z bezpośredniego otoczenia pałacu.

Zapraszamy także na nasz film:

I aby ułatwić dotarcie do Mierzęcina poniżej także mapa Google:


Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.