W Myślenicach byliśmy chwilkę w 2008 roku, głównie na rynku, dlatego poniższa mini galeria pokazuje zdjęcia właśnie z tego obszaru.

Opisy myślenickich zabytków można znaleźć m.in. na stronie „Zabytki Myślenic”.

Teraz dowiedzieliśmy się o bardzo ciekawych inicjatywach w tym mieście, więc napiszemy w tym wpisie, co tam się będzie działo w najbliższych dniach i zachęcamy wszystkich chętnych do odwiedzenia Myślenic i wzięcia udziału w organizowanych tam wydarzeniach.

W Myślenicach myślą niebanalnie i przyszłościowo o tym jak mądrą lokalną społeczność skłonić do działań dla wspólnego dobra i poszerzyć ofertę kulturalną i rozrywkową. Szczegółowe omówienie myślenickich pomysłów znajdziemy na stronie Idea ThinkVille, skąd zacytujemy kilka fragmentów.

Wg. Legendy król Polski polował na myślenickich ziemiach, które nie miały jeszcze nazwy. Król zachwycał się okolicą i ludźmi, którzy cechowali się serdecznością i życzliwością tak, że postanowił założyć tu miasto, ale kasztelan, myśląc nad nazwą, rzekł, iż „myślę i nic”, a rozbawiony król powiedział, że zwane będzie Myślenice”.

oraz

Kto nie chciałby żyć bądź przebywać w miejscu, gdzie ludzie współpracują ze sobą dla lepszego jutra? Jak każde miasto mamy swoje problemy, które starają się rozwiązać urzędy jak infrastruktura drogowa czy kanalizacja, ale na część z nich, jak niszczejące dotychczas zabytki typu „Zamczysko” sami jesteśmy w stanie zmienić.”

Opis jest bardzo szczegółowy, więc zachęcamy do samodzielnej jego lektury na wskazanej stronie. My skupimy się na nadchodzącym wydarzeniu, które odbędzie się 6 lipca 2019 (patrz na końcu wpisu na informacje o aktualizacji terminu)– czyli Bitwie o Myślenice przy „Zamczysku”. Szczegółowy program tego wydarzenia znajdziecie np. na tej stronie, a także na tej, natomiast plan bitwy dzięki uprzejmości organizatorów udostępniamy na poniższej grafice:

ThinkVille Zamczysko Plan bitwy o Myślenice 1457 6 lipiec 2019
ThinkVille Zamczysko Plan bitwy o Myślenice 1457 6 lipiec 2019

Analogicznie plakat pikniku historycznego udostępniamy poniżej:

ThinkVille Zamczysko Piknik historyczny Bitwa o Myślenice 1457 6 lipiec 2019 Plakat
ThinkVille Zamczysko Piknik historyczny Bitwa o Myślenice 1457 6 lipiec 2019 Plakat

Dodatkowa stylizowana zachęta do aktywnego udziału w obronie Myślenic na poniższej grafice:

ThinkVille Zamczysko Piknik historyczny Bitwa o Myślenice 1457 6 lipiec 2019 Wezwanie króla pospolite ruszenie
ThinkVille Zamczysko Piknik historyczny Bitwa o Myślenice 1457 6 lipiec 2019 Wezwanie króla pospolite ruszenie

A kalendarium nadchodzących wydarzeń w bieżącym roku pokazuje poniższa grafika:

ThinkVille Zamczysko Pikniki historyczne Kalendarium 2019 Myślenice Wieliczka Bochnia Dobczyce
ThinkVille Zamczysko Pikniki historyczne Kalendarium 2019 Myślenice Wieliczka Bochnia Dobczyce

Jak więc widać w Myślenicach wykuwają się bardzo ciekawe pomysły związane z pozyskiwaniem (nieeleganckie słowo, ale cel ważny) zarówno wsparcia i przychylności mieszkańców miasta, jak i też środków na realizację rewitalizacji Zamczyska.

Poniżej mapa z lokalizacją Zamczyska w Myślenicach, o tyle istotna, że jak napisano na stronie: https://thinkville.pl/#!/wydarzenia/Bitwa-o-Myslenice-z-1457-r.,846uwaga: nie można dojechać tam autem, zostawcie je na parkingach”:

Zachęcamy do udziału w zrzutce na stronie: https://zrzutka.pl/p27en9 – gdzie napisano m.in.: „W ramach podejmowanych inicjatyw lokalnych pragniemy m.in. zrewitalizować “Zamczysko” z XIV w. Bazujemy na zbieraniu funduszy z atrakcji w trakcie wydarzeń jak rekonstrukcja 18 V  „Bitwy o Myślenice”  z 1457 r. pomiędzy czeskimi husytami a wojskiem króla Kazimierza IV Jagiellończyka. Część z atrakcji będzie darmowa, część dostępna po wpłacie 2, 5, 10 lub 20 zł on-line bądź na miejscu a niektóre z nich dostępne tylko dla grup zorganizowanych i imprez integracyjnych.

Pozyskane środki z atrakcji i imprez integracyjnych przeznaczymy na rewitalizację tej zapomnianej, a posiadającej niesamowity potencjał atrakcji turystycznej Myślenic postępując wg. kolejnych kroków a w sekcji „Żywa historia” piszemy o dotychczasowych efektach: https://thinkville.pl/#!/informacje .

Jak dotąd udało nam się pozyskać teren 1,5 ha obok „Zamczyska” od prywatnego inwestora na skansen i teren pod wydarzenia oraz uzyskać pozytywną opinię instytucji ds. ochrony środowiska.

Aktualizacja 15.05.2019

Uwaga: otrzymaliśmy od organizatorów następującą informację:

Niestety z racji złej pogody uniemożliwiającej odbycie bitwy zostaje ona przeniesiona na 6 VII z 18 V,  jednak my będziemy mimo deszczu czekać na ew. gości z atrakcjami na skansenie: tor łuczniczy, trebusz (forma katapulty) i warsztatami średniowiecznymi.”.

Loading


Zostaw komentarz = Leave a comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.